https://kolorline.hu/Levél Mikes Kelemen késői utódaitól az otthoniaknak

Levél Mikes Kelemen késői utódaitól az otthoniaknak

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

Kedves Néném!


Fotó forrása: Dr. Herczegné Ruszkai Edit

Borongós, esős napra virradtunk 2019. áprilisnak hatodik napján. Nagy nap ez harminckilenc kazincbarcikai és szuhakállói diák életében. Négy teljes napon keresztül őseink szülőföldjén utazunk végig, hogy felfedezzük hajdan dicső hazánk történelmi helyeit. Kassa, Igló, Lőcse, Szepes-vár, Kézsmárk, Poprád, Tornaalja, Betlér, ezek az elődeink által alapított városok meséltek hőseinkről, múltunkról. Kassa acélkohói már messziről jelzik, hogy egy ma is fejlett nagyvárosban vagyunk. Drága fejedelmünk, II. Rákóczi Ferenc hamvait őrzi a Székesegyház kriptája, ahol jó volt együtt énekelni, hogy „Isten áldd meg a magyart”, s fejet hajtani a felséges fejedelem sírhelyénél. Elhagyva Kassát a Magas- Tátra felé vettük az utunkat. A Tátra csúcsai, mint 18 öregember vigyáznak az itt lakó emberekre, a természet szépségeire. Igló városában a székesegyház csodálatos orgonáját és páratlan festményeit néztük meg. Csontváry Kosztka Tivadar életéből megismertünk egy-két anekdotát. Megkongattuk a „lélekharangot”, és kívánságainkat elküldtük a Jóistenhez. Lőcse város fallal körbevett házai, mintha a régmúlt meséit, legendáit őriznék ma is. A főtér szégyenketrecét mi is kipróbáltuk. A lőcsei fehér asszony története elvitt minket a középkor viharos életébe. Mesebeli városok ezek, megőrizték a házak korabeli stílusát, itt lelke van minden kődarabnak. Több száz éve magyar emberek építették, lakták, őrizték hagyatékukat. Sajnos, ma már ritkán hallunk itt magyar szót. Vadregényes utakon, mezőkön keresztül a Magas-Tátra hófedte csúcsaira délután érkeztünk. Sétáltunk a hófödte sípályán, és letekintettünk a völgyek zöldellő földjeire.

Kedves Néném! Mikor Árpád vezér megérkezett a Kárpát-medencébe, szebb hazát nem is választhatott volna. Hétfőn, miután megostromoltuk a Szepesi várat, a Gömöri járás felé vettük az utunkat,

Az utolsó napon Rimaszombat majd Tornaalja következett. A Kazinczy Ferenc Magyar Nyelvű iskolában együtt énekeltük:

”Bárhol is vagyunk, mi összetartozunk,
Hát örüljünk egymásnak,
Amikor találkozunk”

Az Andrássy család 1000 évvel ezelőtt telepedett le Krasznahorka és Betlér környékére. Az ősi család bútorai, képei, emlékei között már a 19. század történelmének szelleme ragadta meg képzeletünket.

Kedves Néném! Remélem nem untattalak levelemmel. Legközelebb, ha újra régi hazánkban járunk beszámolok élményeimről.

Egy dalszöveg jutott eszembe, amelyet ezen az úton értettem meg:
„Sorstragédiák minket oly gyakran sújtanak,
Hát óvjuk egymást akkor is mikor nem bántanak,
A nagyvilág sokkal szegényebb lenne nélkülünk,
De senki nem fog tenni értünk, ha mi nem teszünk.
Hát épp ezért, megmaradásunkért
Fogjunk össze, tegyünk végre!”

Felvidék, Határtalanul, 2019. április 6-9. napjai

Sokszor csókol öcséd: Mikes Kelemen és 39 magyar diák a kazincbarcikai Ádám Jenő és szuhakállói Gárdonyi Géza Tagiskolából

További híreink

Új szórakoztató élményelemekkel várja a gyerekeket a Vízi Komplexum

Dátum: 2026. jún 28. 09:25

Június 27-től a Kazincbarcikai Vízi Komplexum még többféle élményt kínáló helyszínné vált a látogató gyerekek számára. Vízi akadálypályával és elektromos vízi dodzsemekkel bővült az igénybe vehető szórakozási formák köre. Ezek a játékok ráadásul egész évben elérhetők.

Gyorsan fogynak a helyek – javában zajlik a nyári táborok szezonja Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 27. 22:46

A nyári szünet első hete után már jól látszik: idén is óriási az érdeklődés a kazincbarcikai táborok iránt. A Gyermekek Háza–Kézművesház első turnusa már lezárult, több népszerű program pedig hetekkel ezelőtt betelt. Aki azonban még keres nyári elfoglaltságot gyermekének, több sport- és vízi táborba továbbra is jelentkezhet.

Évadzáró kézilabdaünnep - Családi délutánt rendezett a Szalézi Diáksport Egyesület

Dátum: 2026. jún 27. 22:02

Közös délutánnal zárták le a 2025/2026-os szezont a Szalézi Diáksport Egyesület kézilabdázói június 26-án, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium udvarán. Az egyesület közösségének tagjai visszatekintettek a közelmúltban véget ért kézilabdaszezon eredményeire, elismerték sportolóik és edzőik egész éves munkáját, valamint ismertették a következő szezon terveit. 

Július 1-jén zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők

Dátum: 2026. jún 26. 17:00

Július 1-je — a Semmelweis-nap — az egészségügyben dolgozók munkaszüneti napja, ezért szerdán zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők Kazincbarcikán. A sürgős esetek ellátását ezen a napon is az ügyeleti rendszer biztosítja.

KolorTV élőben

Programajánló

KolorFund 2026 — vállalkozói konzultáció

Mezey István Művészeti Központ

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk