https://kolorline.hu/Dózsások a Felvidéken

Dózsások a Felvidéken

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

A „Határtalanul” pályázat jóvoltából a legendák és mondák nyomán kalandoztunk Gömör és a Szepesség tájain és városaiban. Ismerkedtünk e térség történelmével, kultúrájával, megemlékeztünk híres szülöttjeiről. Nemcsak térben, hanem időben is barangoltunk. Felkerestük Rimaszombat, Krasznahorka, Betlér, Lőcse, Igló, Késmárk, Kassa, Rozsnyó nevezetességeit.megismerhettünk egy magyar tanítási nyelvű iskolát rimaszombaton.megtapasztalhattuk az időjárás szeszélyét is, hiszen egy éjszaka leforgása alatt visszaköszönt a tél.

Sokat láttunk, tapasztaltunk, élményekkel gazdagodtunk!

A 7.a  7.b  8.b  osztály tanulói, valamint a kísérő pedagógusok: Radácsiné Tóth Erzsébet, Tóth Tiborné, Ponyi Zoltánné valamint Kurustáné Bencs Gizella iskolai szervező

Dózsások a Felvidéken

1.NAP

2019. április 10-én reggel 7.00 órára érkezett a busz az iskolánkhoz. Miután bepakoltunk, elkészítettük az első közös fotónkat a busz előtt. Ezután Dorony Attiláné (Erzsike néni), az idegenvezetőnk vette át az irányítást.
Elsőnek a RIMASZOMBATI Tompa Mihály Magyar Tanítási nyelvű Alapiskolát kerestük fel, ahol Tóth Csilla igazgatóhelyettes asszony fogadott minket. Ismertette az iskola történetét illetve az iskolában folyó sokszínű munkát. Ezután megtekintettünk egy első osztályos tantermet, majd bementünk egy alsós csoportba szlovák nyelvi órára. A tantermek fel vannak szerelve IKT eszközökkel. Utolsóként nyolcadikosokkal találkozhattunk, akikkel beszélgethettünk, ismerkedhettünk. Búcsúzóul átadtuk az ajándékainkat és megköszöntük a szívélyes vendéglátást.
Innentől kezdve a négy nap során az éppen aktuális helyszínről kiselőadást tartott valamelyik csoport az autóbuszon. Erre már otthon felkészültek.
Következő programunk KRASZNAHORKA várának „meghódítása” volt. Az ágyúnál minden csapat elmondta a csatakiáltását. Innen a busz a néhány km-re levő Andrássy mauzóleumhoz vitt. Meghallgattuk Andrássy Dénes és szerelmének-feleségének, Andrássy Franciskának a történetét. Megcsodálhattuk a fenséges épületet, a sokféle márványberakást és az aranyozott mozaikokat. Fotózkodtunk a hűséges tacskó kutyus szobránál.
Ezután felkerestük a BETLÉRI Andrássy kastélyt. A helyi idegenvezetővel bepillantást nyerhettünk egy arisztokrata család otthonába, elképzelhettük a mindennapjaikat ezekben a gazdagon berendezett helységekben. Pazar szalonok, hálószobák, gyermekszoba, könyvtár, vadászszoba, vendégszoba, fürdőszobák sorakoztak egymás után.
Nem sokkal 17.00 után érkeztünk SZEPESVÁRALJÁRA, a panzióhoz, ami szó szerint a Szepesi vár lábánál helyezkedik el. Miután becuccoltunk a szobákba, már mehettünk is vacsorázni. A kétfogásos vacsora után az ebédlőben Erzsike néni irányításával feladatokat oldottak meg a csoportok. Az esti elalvás nem mindenkinek sikerült zökkenőmentesen. A vár sejtelmes megvilágításban őrködött felettünk.

2. NAP  

Reggel párába burkolództak az ódon falak fent a hegyen, ráadásul jeges szél fújt. A svédasztalos reggeli után LŐCSE felé vettük az irányt. Erzsike néni elmesélte a lőcsei fehér asszony mondáját. Sajnos a városban már csapkodott az eső. Tettünk egy sétát a főtéren, ahol a Szent Jakab dómot, a Városházát, a szégyenketrecet valamint a környező többszáz éves cívis házakat néztük meg. Ezután KÉSMÁRK következett. Sikerült bejárnunk a Thököly várat, ahol sok érdekességet láthattunk az elmúlt századok történelméből. Az új Evangélikus templomban megkoszorúztuk Thököly Imre síremlékét. A Himnuszt is elénekeltük. A több száz éves Evangélikus fatemplom lenyűgözött bennünket. IGLÓN kellemetlenül hideg és esős volt az idő, így aztán gyorsan megtekintettük a Fő tér látványosságait és már szálltunk is vissza a buszra. A finom kétfogásos vacsora után megint feladatmegoldás volt a csapatoknak az ebédlőben.

3. NAP

Reggel arra ébredtünk, hogy nagy pelyhekben hullt a hó. A svédasztalos reggeli után bepakoltunk a buszba és indultunk Kassa felé. A tájat fehér lepel borította. KASSÁN nagyon hideg szél fújt, mely próbára tette a tűrőképességünket is. A kassai címer és a Szent Mihály kápolna megtekintése után a Szent Erzsébet dómnál feladatokat kaptak a csoportok. A dómban lementünk a kriptába, ahol II. Rákóczi Ferenc síremlékénél koszorút helyeztünk el, majd elénekeltük a Himnuszt. Ezután az Orbán-toronynál, az Állami Színháznál és a Miklós börtönnél fotózkodtunk. Ez követően bementünk a Rodostói házba, ahol meghallgattuk Rákóczi Ferenc élettörténetét, majd megnéztük a házat. A történelmi látnivalók után kaptunk egy kis szabadidőt a plázában, ahol legalább felmelegedhettünk. Késő délután ROZSYNYÓ főterén tettünk egy sétát, ahol Andrássy Franciska szobránál emlékszalagot helyeztünk el. Ezután Rimaszombatba utaztunk, ahol megszálltunk. A vacsora után itt is volt feladatmegoldás, majd a csoportvezetőknek külön megbeszélés.

4. NAP

RIMASZOMBAT belvárosában a csoportok önállóan keresték meg a nevezetességeket, ahol fotót készítettek magukról. (Tompa Mihály és Petőfi Sándor szobra, Petőfi emlékház, szálloda, templom, Blaha Lujza szobra)
Ezután hazafelé vettük az irányt.

Forrás: Kurustáné Bencs Gizella

 

 

További híreink

A Kazincbarcikai Rendőrkapitányságon kezdte pályafutását, most az ORFK vezetésével bízták meg Mecser Tamást

Dátum: 2026. jún 08. 12:29

Június 8-i hatállyal dr. Mecser Tamás rendőr dandártábornokot bízta meg az Országos Rendőr-főkapitányság vezetésével a miniszterelnök – közölte hétfőn a Belügyminisztérium.

A Vegyész Röplabda Akadémia adott otthont az U17-es országos döntőnek

Dátum: 2026. jún 07. 21:23

Június 5. és 7. között Kazincbarcikán rendezték meg az U17-es fiú röplabda I. osztályú országos döntőjét. A Vegyész Röplabda Club akadémiájának csarnokában a korosztály hat legjobb magyar csapata lépett pályára, köztük a házigazda VRCK együttese is.

Ünnepélyes búcsú a Don Bosco Sportközpontban – 56 diák ballagott el

Dátum: 2026. jún 06. 14:58

Ötvenhat végzős diák búcsúzott el június 5-én a Don Bosco Sportközpontban. A tanulók valamennyien sikeresen szakmai bizonyítványt szereztek, közülük hatan pedig az érettségi felé tettek újabb fontos lépést. Az ünnepség a lezárás és az elért eredmények elismerése mellett a továbblépésről is szólt.

Gulliver a törpék országában – néma táncszínház varázsolta el a gyerekeket Barcikán

Dátum: 2026. jún 05. 16:08

Újabb ingyenesen látogatható kulturális élményt hozott Kazincbarcikára a Petőfi Kulturális Program május 29-én. Ezúttal a családokat várták az Egressy Béni Művelődési Központba a Gulliver a törpék országában című táncszínházi előadásra, amelyre díjmentesen lehetett regisztrálni. Városunk a turné idei évadának mindössze 11 állomása közé került be.

KolorTV élőben

Programajánló

Gonda Zoltán festőművész kiállítása - Emberben a művész, művészben az ember

Mezey István Művészeti Központ

Élj SZERtelenül!

Don Bosco Sportközpont melletti terület

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk