https://kolorline.hu/Hogyan védjük az ivóvízmérőinket és a vízvezetékeinket a fagykárok ellen?

Hogyan védjük az ivóvízmérőinket és a vízvezetékeinket a fagykárok ellen?

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

A fagyok beköszöntével érdemes idejében megtennünk a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljük a hideg hatására bekövetkező ivóvízmérő-meghibásodás helyreállításának, illetve a vízelfolyás miatt jelentkező magasabb vízdíjszámlának a költségeit.

Az ÉRV. Zrt. felhívja a figyelmet a vízvezetékek és az ivóvízmérők fagy elleni védelmének fontosságára, amely a belső hálózaton a Felhasználók feladata. A megrongálódott ivóvízmérő javításának, pótlásának teljes költségét a Felhasználó köteles a szolgáltatónak megtéríteni. Fokozott elővigyázatossággal a károk és a bosszúságok elkerülhetőek. Hogyan?

Rendszeresen vizsgáljuk meg, hogy nincs-e víz az aknában, ellenőrizzük az aknafedlap illeszkedését, megfelelő zárását. Ügyeljünk rá, hogy ha az ivóvízmérő-akna fedele zsanéros, mindig lehajtott állapotban legyen. A helytelenül visszarakott aknafedlap balesetveszélyes, valamint a beáramló hideg levegő az ivóvízmérő elfagyását okozhatja. A fedlap belső felületét az akna nyílásánál megfelelő szigeteléssel (pl.: hungarocellel) lássuk el, a szigetelés az akna mennyezetére is javasolt. Az ivóvízmérő műanyag fedelét tartsuk lehajtott állapotban az elfagyás elkerülése érdekében.

Ha az ivóvízmérő, illetve a csövek a talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, ajánlatos külön hőszigetelésről gondoskodnunk. A hó szintén védelmet nyújt, ezért csak az ivóvízmérő-leolvasás/ellenőrzés előtt célszerű az aknáról ellapátolni a havat.

Nemcsak az aknákban, hanem a pincékben is ki vannak téve a fagyveszélynek az ivóvízmérők. Ebben az esetben mindenképp ügyeljünk arra, hogy a téli hónapokra bezárjuk az ablakokat, illetve ahol kell, kicseréljük a törött üveget.

A lakótelepi házakban az épület összes vízfogyasztását mérő szerkezetet legtöbbször a közműalagút és a folyosó mellett kialakított tároló helyiségben szerelik fel. Az ivóvízmérő fagy elleni védelme a lakóközösség feladata.

Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről. Ha a falban levő vezetékben keletkezett a hideg hatására jégdugó, nem folyik a víz a csapból, mivel az elzárja a víz útját. Ha a csövet nem repesztette szét a jég, házilag is orvosolni lehet a problémát. Ilyenkor a helyiség folyamatos felfűtése jelenti a megoldást.

A lakatlan ingatlanoknál vagy a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékek, kerti csapok esetén az ivóvízmérő és a felhasználói vízhálózat víztelenítését feltétlenül el kell végeznünk. A víztelenítéskor ügyeljünk a víztelenítendő csőszakasz előtti elzáró szerelvény cseppmentes elzárására, és erről minden esetben győződjünk meg, ellenkező esetben egész télen szivároghat a víz.

Tavasszal, a tartós fagyok elmúltával mindenképp célszerű alaposabban megvizsgálnunk az ivóvízmérő-akna állapotát, különösen a hétvégi házakban. A kerti csapokat csak akkor ajánlatos üzembe helyezni, amikor már nem várhatóak fagyos éjszakák, hiszen a hideg jelentősen károsíthatja a szerkezeteket. Az ÉRV. Zrt. szakemberei gyors és egyszerű technikát javasolnak az állapotellenőrzésre és a hálózat tesztelésére: zárjuk el gondosan valamennyi vízvételi hely kifolyószerelvényét és nézzük meg a vízmérőt. Ha a legkisebb csillagkerék mégis folyamatosan pörög, valahol szivárgás lehet a hálózaton, ezért érdemes szakemberrel átnézetni a rendszert. Keressük meg a baj forrását és javíttassuk meg a hibás szerelvényt vagy vezetéket, emellett ajánlatos legalább havonta egy alkalommal ellenőriznünk a hálózatot és a vízmérőt.


Probléma esetén hívja az ÉRV. Zrt. szakembereit a + (80) 22-42-42-es, valamint a (48) 81-42-42-es telefonszámon.
 

További híreink

Elhunyt dr. Király Bálintné Kiss Magdolna, a gimnázium egykori igazgatója

Dátum: 2026. máj 22. 12:40

82 éves korában elhunyt dr. Király Bálintné Kiss Magdolna, a mai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium — akkori nevén Ságvári Endre Gimnázium — egykori fizika–kémia szakos tanára és volt igazgatója — számolt be róla az intézmény honlapja.

Tehetségek a középpontban — sporttal, robotikával és művészetekkel fejleszt a Kazinczy

Dátum: 2026. máj 21. 21:50

Tehetségnapot rendezett május 18-án a Kazinczy Ferenc Tagiskola. Az intézmény pedagógusai és diákjai azt mutatták meg a vendégeknek, milyen sokszínű tehetséggondozó munka zajlik az iskolában a sporttól a robotikán át egészen a művészeti nevelésig. A program középpontjában idén a mozgás és a teljesítménymérés állt.

Barcika sportcsillagai — a város legjobbjait köszöntötték az Egressyben

Dátum: 2026. máj 21. 21:23

Kazincbarcika Város Önkormányzata idén is megrendezte a Barcika sportcsillagai díjátadó gálát a magyar sport napjához kapcsolódva. Az Egressy Béni Művelődési Központban sportolókat, edzőket és csapatokat ismertek el, az est legnagyobb városi sportelismerését, a Kazincbarcika Város Sportjáért kitüntető díjat pedig Zsuga Imre mesteredző vehette át.

Művészet a műtőből — Muhari-Papp Sándor Balázs festményei a Mezeyben

Dátum: 2026. máj 21. 20:02

Az „Emberben a művész, művészben az ember” című sorozat egyik legkülönlegesebb kiállítása nyílt meg május 19-én a Mezey István Művészeti Központban. Muhari-Papp Sándor Balázs festő- és rajzművész rendhagyó tárlata a művészetet, az orvostudományt és a hitet kapcsolja össze. A kiállítás június 5-ig látogatható.

KolorTV élőben

Programajánló

Vidám gyermeknapok a könyvtárban

Egressy Béni Városi Könyvtár

Gulliver a törpék országában — mesés táncshow

Egressy Béni Művelődési Központ

Gyermeknap május 30-án a Vízi Komplexumban

Kazincbarcikai Vízi Komplexum

Erős emberek nemzetközi versenye Kazincbarcikán

Don Bosco Sportközpont parkolója

A palacsinta vár! 2. — gyermeknap Kazincbarcikán

Csónakázó-tó

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk