https://kolorline.hu/Várnak a várak és a könyvtár

Várnak a várak és a könyvtár

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

„Vár állott, most kőhalom” – várak nyomában Borsod-Abaúj-Zemplén megyében címmel helyismereti vetélkedősorozatot hirdet a megye középiskolás tanulói számára – a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával – a miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár . A két írásbeli forduló után a legeredményesebben szerepelt csapatok a szóbeli döntőben mérhetik össze tudásukat. A legjobban teljesítő diákok értékes jutalomban részesülnek.

A vetélkedőre a helyismereti kutatások iránt érdeklődő, 15–17 éves Borsod-Abaúj-Zemplén megyei középiskolás diákokból alakult négyfős csapatok jelentkezését várják. A játék fordulói során a fiatalok megismerkedhetnek Borsod-Abaúj-Zemplén megye várainak és várromjainak történetével, az ezeket tartalmazó könyvtári forrásokkal. A klasszikus kézikönyvek, könyvtári és levéltári dokumentumok hagyományos változatai mellett számos online adatbázist, kutatást támogató weboldalt és applikációt használva lehet teljesíteni a felhívás feladatait. A jelentkezés az első forduló feladatlapjainak kitöltésével történik. A kérdések 2022. március 16-tól április 1-ig érhetőek el a könyvtár honlapján (www.rfmlib.hu) és Facebook-oldalán. Az első fordulóban a lexikális tudást igénylő feleletválasztós kérdések kerülnek előtérbe, míg a másodikban a kreativitás dominál, egy szabadon választott Borsod-Abaúj-Zemplén megyei várat kell megjeleníteniük a csapatoknak. A fiatalok fantáziájára van bízva, hogy ezt képzőművészeti, irodalmi vagy audiovizuális eszközök használatával teszik meg. A pályázatokat április 4-től 29-ig adhatják le a könyvtár helyismereti részlegében. A szóbeli döntőbe az a 10 csapat jut be, amelyik az első és második fordulóban a legtöbb pontot szerezte.

A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében (Miskolc, Görgey A. u. 11.) megrendezendő szóbeli döntőn legjobban teljesítők 2022. július 11–15. között, hétfőtől péntekig egyhetes – ingyenes – táborozáson vehetnek részt a könyvtárban. A programban autóbuszos kirándulások is szerepelnek, az úti célok: Sárospatak, Boldogkő vára, Szádvár. A tanulók konkrét helyszínekhez kapcsolódó élményszerű foglalkozásokon vehetnek részt, elmélyíthetik történelmi ismereteiket, megismerhetik a könyvtárban elérhető kutatási, anyaggyűjtési, ismeretszerzési lehetőségeket is. A verseny további részleteiről a helyismeret@rfmlib.hu e-mail-címen, vagy a 46/503-120-as telefonszám 109-es mellékén kaphatnak bővebb információt az érdeklődők.

plakát

További híreink

Az allergiásokat védik, ezért kell füvet nyírni aszályban is Kazincbarcikán

Dátum: 2025. aug 02. 13:49

Összesen 130 hektárnyi zöldterületet tart rendben a Barcika Park Nonprofit Kft. Kazincbarcikán. A kánikulában a fű kevésbé, a gyomok azonban gyorsan nőnek, sok embernek allergiás tüneteket okozva. A levegőbe kerülő pollen és az allergén gyomnövények elszaporodását fűnyírással lehet a leggyorsabban és a leghatékonyabban megakadályozni — ez egy fontos érv a forróságban történő parkgondozásra.

Csak ülni vagy andalogni zenére és vízsugárszóra Kazincbarcika vízijáték-show-ján

Dátum: 2025. aug 01. 18:58

Az idei nyáron is bárki része lehet hétvégenként annak az engergiabuboréknak, amelyet péntektől vasárnapig a Fő téri vízijáték-show vízcsóváinak produkciója, a válogatott zenék nyári széllel szálló dallama és a megcsodálók ámulata, önfeledt transza tesz össze „színergiában”!

Mi lesz veled kazincbarcikai szülészet? Zajlanak az egyeztetések…

Dátum: 2025. júl 30. 07:50

Egyelőre sok a kérdés a Kazincbarcikai Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya körül, miközben a fenntartó szerint biztosított az ellátás az osztályvezető főorvos tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halála után is.

Versenyképes járás?

Dátum: 2025. júl 29. 16:00

Veszélybe került Kazincbarcika költségvetése egy olyan kormányzati programnak köszönhetően, amely idén indult, és a jobb pénzügyi helyzetben lévő településeket lehetetleníti el. A városvezetés jelenleg is egyeztetéseket folytat a szaktárcával, hogy a bevezetett Versenyképes Járások Programnak köszönhetően ne fővárosi mértékű elvonást kelljen elszenvednie Kazincbarcikának. A tét több mint 3 millárd Ft lehet, ami súlyosan aránytalan városunk 14 millárd Ft-os idei költségvetéséhez. A kormányzat a választások előtt 1 évvel láthatóan pénzt próbál pumpálni a kistelepülésekre, hogy ott újabb beruházások valósulhassanak meg. Mivel az államkassza üres, ezért a jól gazdálkodó városoktól való elvonásokkal kívánja Magyarország Kormánya a szükséges pénzt előteremteni.

KolorTV élőben

Programajánló

Inline Skate Jam

Színes augusztus

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk