https://kolorline.hu/Inkább előzzük meg a bajt!

Inkább előzzük meg a bajt!

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

A 2018/19-es tanév során az elmúlt évekhez hasonlóan a kijelölt iskolarendőrök folyamatosan kapcsolatot tartanak az oktatási intézmények vezetőivel és diákjaival. A program a továbbiakban is a gyermekek biztonságának, illetve biztonságérzetének növelésére irányul. A tanévkezdés kapcsán 2018 szeptemberében – a polgárőrség és a rendészet bevonásával – fokozott jelenlétet kívánnak biztosítani azon iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.

Alföldi

Véget ért a nyári szünidő, szeptember 1-jén megkezdődik az újabb tanév. Az iskolakezdéskor még gyakran figyelmetlenek a gyerekek, ezért a szülőknek és a jáművezetőknek is fokozottabban kell ügyelniük a közlekedésre, főként az intézmények közelében. Némi odafigyeléssel és a hasznos tanácsok megfogadásával megelőzhetőek a balesetek.

A kisebbekre a közlekedés során kell jobban odafigyelnünk, míg a nagyobbakat inkább más jellegű veszélyek fenyegetik. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt nehéz a „szeptemberi ritmust” felvenni, mégis érdemes időben elindulni reggelente.

Nagyon fontos, hogy csak a már önállóan, biztonságosan közlekedni tudó gyermekeket engedjék egyedül az iskolába, egy előre egyeztetett, pontosan ismert útvonalon, melynek esetleges veszélyeire felhívták a figyelmüket. Ha elkísérik őket a suliba, ügyeljenek arra, hogy biztonságos helyen váljanak el tőlük, ne kelljen olyan helyen átkelniük az úttesten, ahol veszélyes, valamint figyeljenek arra is, hogy a gyermekek lehetőleg a járda felőli oldalon szálljanak ki az autóból.

rendőrség
Fotó: Kazincbarcikai Rendőrkapitányság

Nem csak közlekedésbiztonsági okok miatt fontos, hogy a gyermekek a szülők által ismert, előre megbeszélt, lehetőleg mindig ugyanazon útvonalon közlekedjenek. Ez számukra is biztonságot jelenthet, és nemcsak egy egyszerű késés, de veszélyhelyzetek esetén is sokat segíthet. Figyelmeztessék a kicsiket arra, hogy a jól látható helyen viselt, pl. nyakba akasztott mobiltelefon, mp3 lejátszó, vagy más műszaki berendezés veszélybe sodorhatja őket az utcán, ezért ezeket igyekezzenek inkább a ruha alá rejteni. Az sem okos dolog, ha ezeket a készülékeket, tárcájukat, lakáskulcsot, vagy más értéket a hátizsák külső zsebeiben, a tolvajok számára könnyen hozzáférhető helyen tárolják. A szülőknek érdemes átgondolni, szükség van-e arra, hogy a gyerekek értékes mobiltelefonokat vigyenek magukkal nap mint nap a suliba, hiszen lehet, hogy éppen emiatt kerülnek bajba. A célnak talán megfelel egy olcsóbb telefon is, mely a gyermekkel való kapcsolattartásra tökéletesen alkalmas. Biztonságosabb, ha a gyerekek inkább otthonról értesítik a szülőket arról, hogy megérkeztek, és nem a forgalmas utcán használják mobiljukat. Fontos az is, hogy a szülők tudják, hol, mivel, és nem utolsó sorban kivel töltik az órákon kívüli szabadidejüket.

Az órák után már otthon tanuló, önálló gyerekeket is emlékeztessék arra, hogy kinek nyithatnak ajtót, mit mondhatnak maguk vagy szüleik aktuális programjáról, elérhetőségéről, ha ismeretlen telefonál. Megnyugtató lehet, ha van egy megbízható szomszéd, vagy egy közelben lakó ismerős, akinél elhelyezhető egy pótkulcs, hiszen előfordulhat, hogy a lakáskulcs az iskolában marad, vagy elvész. Jó, ha a gyerek ilyenkor nem cselleng az utcán, míg szülei megérkeznek, illetve van kihez fordulnia, amíg a szülők távol vannak.

A felügyelet nélkül otthon tartózkodó gyermek figyelmét hívják fel az internet-használat veszélyeire, a chat- és egyéb közösségi oldalak látogatásának szabályaira. Az internet anonimitását kihasználva rossz szándékú felnőttek hálózhatják be a gyermeket, a kisgyermek naivitását, tudatlanságát, óvatlanságát kihasználva. Ennek megelőzése érdekében hívják fel a gyermek figyelmét arra, hogy idegen személynek ne küldjön magáról fényképet, ne adja ki lakcímét, ne beszéljen meg vele találkozót, mert az esetnek kiszámíthatatlan következményei lehetnek.

A kora esti órákban megtartott iskolai és egyéb elfoglaltságok az ősz beálltával esetenként már sötétedés után érnek véget. A kisebbekkel egyeztessék, mit tegyen, ha véletlenül csak késve tudnak érte menni! Nem árt emlékeztetni őket arra, hogy ha az utcán idegen szólítja meg őket, sem útbaigazítás, sem pedig más indok alapján ne tartsanak velük, illetve ne fogadjanak el semmit. Legalább ilyen fontos tudniuk, hogy az ilyen esetekről mindig érdemes beszámolni a szüleiknek. Gondoskodjanak arról, hogy a gyerekeknél mindig ott legyen a szülők elérhetősége, illetve tudják azt, kihez fordulhatnak segítségért.

Forrás: Kazincbarcikai Rendőrkapitányság

További híreink

A Delfin Vízisport Klub két fiatal úszója bejuthat a Jövő Bajnokai tehetséggondozó programba

Dátum: 2026. febr 17. 15:00

Újabb jelentős úszóeseménynek adott otthont a Kazincbarcikai Vízi Komplexum – ráadásul rögtön kettőnek is. A fókusz ezúttal is az utánpótláson volt: február 14-én a Magyar Úszó Szövetség dupla programot szervezett az Észak-magyarországi régió válogatott fiatal úszóinak és szüleiknek.

Nyári zárvatartás a kazincbarcikai bölcsődékben és óvodákban – itt vannak a 2026-os időpontok

Dátum: 2026. febr 17. 11:27

Kazincbarcikán 2026 nyarán is ütemezetten tartanak zárva a bölcsődék és óvodák, hogy a karbantartási munkák elvégezhetők legyenek, miközben a gyermekfelügyelet a városban folyamatosan biztosított marad. Mutatjuk a pontos zárvatartási időpontokat és a bölcsődék napjával kapcsolatos tudnivalókat is.

Civil és sportszervezetek támogatása Kazincbarcikán – 10-10 millió forintos pályázati keret 2026-ban

Dátum: 2026. febr 16. 20:21

Kazincbarcika Város Önkormányzata 2026-ban is támogatja a helyi közösségeket: külön 10 millió forint jut civil szervezeteknek, és külön 10 millió forint sportszervezeteknek. A pályázatok célja, hogy a város sport- és közösségi élete tovább erősödjön, a szervezetek pedig könnyebben tudjanak programokat megvalósítani és működni.

Távhődíj-kedvezmény Kazincbarcikán: januárra 30%-os csökkentés jár a lakosságnak

Dátum: 2026. febr 15. 20:00

A kormány januárban rezsistopot rendelt el a hideg időjárás miatt, amely a távhőszolgáltatás díjait is érinti. A Barcika Szolg Kft. tájékoztatása szerint a lakossági felhasználók a januári fűtési hődíjból 30%-os kedvezményben részesülnek, amelyet a társaság automatikusan érvényesít a számlákban.

KolorTV élőben

Programajánló

IX. Rejtvényfejtő verseny

Egressy Béni Művelődési Központ

Marcel Achard: A bolond lány - Színházi évad Kazincbarcikán

Egressy Béni Művelődési Központ

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk