https://kolorline.hu/Miért (nem) vagyunk boldogok? – Szenior Szabadegyetem

Miért (nem) vagyunk boldogok? – Szenior Szabadegyetem

Szerző:

Bartók Nándor

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

A boldogság megtalálása és fenntartása volt a téma a Szenior Szabadegyetem március 21-ei előadásán a Mezey István Művészeti Központba. A hallgatók választ kaphattak néhány rendkívül egyszerű mégis nehezen megfejthető kérdésre, a boldogság érzésével kapcsolatban.

Az rendezvényen Papp Mónika, a Szikra Alapítvány elnöke köszöntötte a vendégeket, illetve az előadót dr. Osváth Andrea szociológust, a Miskolci Egyetem, Bölcsészettudományi Kar Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének adjunktusát. Ezt követően kezdetét vette az előadás melyben a fő téma az volt, hogy mi emberek miért is vagyunk boldogok. A boldogságkutatás egy rendkívül összetett kérdés mely során fény derülhet arra, hogy egy személy milyen hibákat követ el az életben, amitől boldogtalan lesz. Maga az előadás egy rendkívül pozitív és optimista szellemben zajlott, sokszor interaktív részekkel ahol a szép korúak maguk is felelhettek egy két fontos kérdésre.


Fotók: Kovács Loretta

Érdekes tény hogy a Kaliforniai Egyetem boldogságkutatásai szerint, melyek Prof. Dr. Sonja Lyubomirsky nevéhez fűződnek, a boldogság 50%-ban a génjeinken alapul. Ez szolgál úgymond az alapnak, amin felül 40%-ban az élettapasztalataink módosíthatnak, ha például hajlamosak vagyunk depresszív génekkel rendelkezni. A maradék 10%-ot pedig a környezetünk és körülményeink hatásai biztosítják, mint például az anyagi háttér.

Magyarország a 2012-es boldogságkutatások kapcsán végzett felmérések szerint a világ vizsgált országainak listáján csupán a 110. helyen állt. Szerencsére ez a helyezés a 2018-as kutatás alapján már javult, ugyanis tavaly már a 63. helyre sikerült feljutnunk.

Az előadás során olyan kérdések is felmerültek, miszerint a boldogság vajon fenntartható állapot-e hosszútávon. A válasz érdekes módon a nem volt. Ugyanis mint kiderült a boldogságot, mint tudatállapotot az agyunk csak percekre, órákra, szerencsésebb esetekben napokra képes fenntartani. Ez az endorfintermelésünknek köszönhető, amit hétköznapi nyelven csak boldogsághormonnak neveznek.

A prezentációban sok remek tippet is kaphattak a jelenlévők arra, hogy hogyan is tudnak boldogok maradni hosszútávon. Fontos például hogy mindig legyenek rövidtávú elérhető céljaink. Nem rossz, ha az embernek vannak hosszú távú tervei, de a rövidtávú sikerek sokat segíthetnek, hogy átlendüljünk a hétköznapokon.

További híreink

Dobogós helyekkel tértek haza a KVSE fiatal birkózói

Dátum: 2026. máj 18. 21:53

A Kazincbarcikai VSE birkózószakosztályának sportolói is szőnyegre léptek az U10 és U11 korosztály országos bajnokságán, amelyet május 17-én rendeztek meg a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián.

Betekintés a város konyhájába – Nyílt napot tartott a Barcika Príma

Dátum: 2026. máj 18. 07:00

A városi közétkeztetésért felelős Barcika Príma Kft. május 12-én a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola diákjainak szüleit és az intézmény pedagógusait látta vendégül egy rendhagyó nyílt napon. A résztvevők testközelből láthatták, hogyan készülnek a gyerekek mindennapi ételei: a raktártól a főzőkonyhán át egészen az iskolai tálalásig követhették végig a közétkeztetés folyamatát, mielőtt a program közös ebéddel zárult.

Eső, kitartás és több ezer kilométer – újra megmozdult Kazincbarcika a Futókörök napján

Dátum: 2026. máj 17. 16:00

Egész napos eső, hűvös idő és szürke égbolt fogadta május 16-án a Futókörök napjának résztvevőit Kazincbarcikán. A rossz idő azonban ezúttal sem tudta megállítani a várost: a Csónakázó-tó melletti rekortán futókörön már reggeltől érkeztek a futók, gyaloglók, családok, sportolók és amatőr mozogni vágyók, hogy együtt gyűjtsék a kilométereket Kazincbarcika nevében az országos megmérettetésen.

Fények találkozása a Mezeyben – Fotószalon-válogatás érkezett Kazincbarcikára

Dátum: 2026. máj 17. 12:00

A Barcika Art Nonprofit Kft. szervezésében ünnepélyes megnyitóval érkezett Kazincbarcikára a XXV. Nemzetközi–Magyar Fotószalon felvidéki régiójának válogatása május 14-én (csütörtökön). A rangos tárlat hét ország magyar fotóművészeinek munkáiból mutat be különleges összeállítást, köztük arany- és ezüstérmes alkotásokat is. A kiállítás a vándorsorozat magyarországi szakaszának első állomása lett.

KolorTV élőben

Programajánló

Scapin furfangjai

Egressy Béni Művelődési Központ

Vidám gyermeknapok a könyvtárban

Egressy Béni Városi Könyvtár

Gulliver a törpék országában — mesés táncshow

Egressy Béni Művelődési Központ

Erős emberek nemzetközi versenye Kazincbarcikán

Don Bosco Sportközpont parkolója

Élj SZERtelenül!

Don Bosco Sportközpont melletti terület

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk