https://kolorline.hu/Koronavírus – az egyházak is fokozott óvatosságra intenek

Koronavírus – az egyházak is fokozott óvatosságra intenek

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Az új koronavírus-fertőzés magyarországi megjelenése miatt az elmúlt napokban a Magyarországi Református Egyház Elnöksége, a Magyarországi Sajátjogú Metropolitai Egyház, valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szintén óvintézkedéseket vezetett be.

A keresztény egyházak fokozott elővigyázatosságra hívják fel a figyelmet és kérik lelkipásztoraikat, papjaikat, illetve a híveket, hogy tegyenek meg mindent a fertőzés terjedésének megakadályozása és a WHO által kiadott higiénés szabályok betartása érdekében.

A református egyház elsődlegesen kéri felekezetének tagjait, hogy az úrvacsora alkalmával ne igyanak nagy, közös kehelyből, hanem az istentiszteleteken külön-külön úrvacsorai kelyhekben osszák az úrvacsorai bort. Sok gyülekezetben szokás, hogy a lelkipásztor istentisztelet végén kézfogással búcsúzik a hívektől. A járvány idején szintén kérik ennek mellőzését.

- Magától értetődően mi is fokozottan figyelünk arra, hogy ne legyen közös kehelyből úrvacsoraosztás. Mivel tudomásom szerint még nincs a környéken koronavírussal regisztrált beteg, az utolsó istentiszteleten még kézfogással búcsúztam a hívektől, ám a betegség terjedésével ettől eltekintünk. A templom fertőtlenítésére eddig is különös gondot fordítottunk, amennyiben szükségessé válik, lesz lehetőség kézfertőtlenítőszer kihelyezésére is – tudtuk meg Bundzik Attilától, a Kazincbarcika-Alsói Református Egyházközség lelkipásztorától.

Kolumbán Gábor a Kazincbarcika-Felsői Református Egyházközség lelkipásztora elmondta, hogy körlevélben felhívták a gyülekezet tagjainak figyelmét, hogy a járvány időszakában megfelelő bölcsességgel járjanak el. Kitért rá, hogy a legutóbbi úrvacsoraosztáson már mindenki külön kehelyből áldozott, illetve a szokásoktól eltérően szüneteltetik a kézfogással járó búcsúzást, csupán köszöntik egymást. A két református egyházközségben egyelőre nem szüneteltetik az istentiszteletek szolgáltatását.

A görögkatolikus templomokban ideiglenesen megszüntetik a bejáratoknál található szenteltvíztartó használatát. Mint általában, ez esetben is nagyfokú gondossággal ügyelnek arra, hogy Eucharisztia vételekor az áldozó az ajkával ne érintse sem a kanalat, sem a kelyhet, sem a kendőt. Ha mégis szükség van a kendő használatára, azt azonnal cserélni kell. A kendőt el kell távolítani, és csak fertőtlenítés után szabad újra használni. Felhívják a figyelmet, hogy az ikonok, keresztek és az Evangéliumos könyv szájjal történő érintésénél mindenki saját felelőssége szerint járjon el – áll a Magyarországi Sajátjogú Metropolitai Egyház közleményében.

- A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia döntése értelmében templomainkban a szentmiséken elmarad a kézfogás, valamint a nyelvre való áldozás helyett a kézbe áldozás gyakorlatát vezettük be. A paptestvérek szertartás előtt és után is fertőtlenítik a kezüket, a gyóntatórácsra pedig védőfóliát rögzítünk. A misék idejében egyelőre nem lesz változás – tájékoztatott Vitális Gábor SDB c. apát, plébános.

 

 

 

 

További híreink

Új szórakoztató élményelemekkel várja a gyerekeket a Vízi Komplexum

Dátum: 2026. jún 28. 09:25

Június 27-től a Kazincbarcikai Vízi Komplexum még többféle élményt kínáló helyszínné vált a látogató gyerekek számára. Vízi akadálypályával és elektromos vízi dodzsemekkel bővült az igénybe vehető szórakozási formák köre. Ezek a játékok ráadásul egész évben elérhetők.

Gyorsan fogynak a helyek – javában zajlik a nyári táborok szezonja Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 27. 22:46

A nyári szünet első hete után már jól látszik: idén is óriási az érdeklődés a kazincbarcikai táborok iránt. A Gyermekek Háza–Kézművesház első turnusa már lezárult, több népszerű program pedig hetekkel ezelőtt betelt. Aki azonban még keres nyári elfoglaltságot gyermekének, több sport- és vízi táborba továbbra is jelentkezhet.

Évadzáró kézilabdaünnep - Családi délutánt rendezett a Szalézi Diáksport Egyesület

Dátum: 2026. jún 27. 22:02

Közös délutánnal zárták le a 2025/2026-os szezont a Szalézi Diáksport Egyesület kézilabdázói június 26-án, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium udvarán. Az egyesület közösségének tagjai visszatekintettek a közelmúltban véget ért kézilabdaszezon eredményeire, elismerték sportolóik és edzőik egész éves munkáját, valamint ismertették a következő szezon terveit. 

Július 1-jén zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők

Dátum: 2026. jún 26. 17:00

Július 1-je — a Semmelweis-nap — az egészségügyben dolgozók munkaszüneti napja, ezért szerdán zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők Kazincbarcikán. A sürgős esetek ellátását ezen a napon is az ügyeleti rendszer biztosítja.

KolorTV élőben

Programajánló

KolorFund 2026 — vállalkozói konzultáció

Mezey István Művészeti Központ

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk