https://kolorline.hu/Újra adómentes a pálinkafőzés

Újra adómentes a pálinkafőzés

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Idén több szempontból is változtak a pálinkafőzés szabályai. Míg a főzés adminisztrációs teendői szinte alig változtak, a párlat-előállítás bizonyos mennyiségig adómentessé vált a magánfőzőknek és a bérfőzőknek egyaránt.

A 2021-es változások nem befolyásolják a párlatkészítés két eddig is megszokott módját, tehát pálinkát továbbra is magánfőzéssel vagy bérfőzetéssel lehet előállítani. A magánfőző személyes fogyasztásra maga állítja elő a párlatot saját gyümölcsből, és legfeljebb 100 liter űrtartalmú, saját pálinkafőzőt használhat. Újdonság idén, hogy a magánfőzés adómentessé vált, de a főzhető mennyiség – 86 liter – nem változott. Ez a mennyiség, ahogyan korábban is, csak a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el, vagy kizárólag adóraktár részére értékesíthető.

 Az adómentességgel megszűnik a párlatadójegy is. Mostantól a magánfőzőnek a pálinkafőzés előtt a NAV J49-es nyomtatványt kell elküldeni a NAV-hoz akár elektronikusan, akár papíron. Meg kell adnia a nevét, a lakcímét, az adóazonosító jelét, a főzni tervezett pálinka mennyiségét literben és nyilatkoznia kell, hogy a magánfőzés feltételeinek megfelel. A bejelentés alapján a NAV magánfőzöttpárlat-származási igazolást készít, amit elküld a magánfőzőnek.

Ha valaki most kezdene otthoni főzésbe, vagy már főz, de adatai megváltoztak, a magánfőzésre szolgáló desztillálóberendezés megszerzését, valamint a változásokat 15 napon belül kell bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz. Az ellenőrzéseket az önkormányzati adóhatóság munkatársai végzik. Valótlan adatok megadása, vagy a főzés bejelentésének hiánya miatt a desztillálóberendezést és az azon előállított párlatot le is foglalhatják.

A bérfőzetéssel szeszfőzdében előállított pálinka után a bérfőzetőnek 2021-től évente 50 liter mennyiségig nem kell adót fizetnie, az 50 litert meghaladó vagy a nem adóraktárnak értékesítésre szánt mennyiségre az adó hektoliterenként 333 385 forint. Az 50 literes mennyiség alatt 43 hektoliterfok alkoholterméket kell érteni, amely például 86 liter 50 térfogatszázalék alkoholtartalmú párlatnak feleltethető meg.

A jövedéki ügyeket elektronikusan kell intézni. Ez alól magánfőzőnél csak a bejelentési kötelezettség és a származás igazolása, a kizárólag bérfőzést végző adóraktárnál pedig az adóraktári nyilvántartás vezetése és adatszolgáltatása jelent kivételt.

 

További híreink

A magyar nyelv ünnepe volt – két napon át szavaltak a diákok Kazincbarcikán

Dátum: 2026. márc 22. 18:00

A versek, a prózák és a kimondott szó öröme hozta össze a diákokat a Szent György Görögkatolikus Általános Iskolában március 18-án és 19-én. A kétnapos versenyen több mint száz tanuló mutatta meg tehetségét, és azt, mit jelent számára a magyar nyelv.

Közeleg az óvodai beiratkozás Kazincbarcikán – mutatjuk a fontos dátumokat

Dátum: 2026. márc 22. 12:35

Kazincbarcikán április második felében tartják az óvodai beiratkozásokat a 2026/2027-es nevelési évre. A szülők ezekben az időpontokban írathatják be gyermekeiket az önkormányzati és az egyházi fenntartású intézményekbe, ezért fontos a dátumok betartása.

Tavaszi foltvarró kiállítás a Mezeyben – több mint négy évszak története

Dátum: 2026. márc 21. 19:00

Ganyu Sándorné foltvarró tárlata nyílt meg március 19-én a Mezey István Művészeti Központ emeleti kiállítótermében. A Tavasz, nyár, ősz, tél és… című gyűjtemény már a nevével is kíváncsiságot ébreszt: első pillantásra színes, könnyed világnak tűnik, de közelebb lépve egyre több réteg, történet és személyes üzenet bontakozik ki a textilek mögött.

Digitális Témahét a KolorMédiában – Két osztály is ellátogatott szerkesztőségünkbe

Dátum: 2026. márc 21. 13:00

Idén március 23. és 27. között rendezik meg országszerte a „Digitális Témahét” című rendezvénysorozatot. A megmozdulás célja, hogy a diákok ne csupán használói, hanem tudatos, biztonságos felhasználói legyenek a digitális világ eszközeinek. A témahétre készülve a Pollack Mihály Általános Iskola két osztálya is ellátogatott szerkesztőségünkbe: hétfőn egy másodikos, kedden pedig egy ötödikes osztály nyert betekintést a tévézés kulisszáiba. 

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk