https://kolorline.hu/Felkészülés a télre

Felkészülés a télre

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Az ÉRV Zrt. hasznos tanácsokat gyűjtött csokorba a téli felkészülésre. Arra hívják fel a figyelmet, hogy a fagyok beköszöntével érdemes idejében megtenni a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerülhetőek legyenek a károk, esetleg anyagi veszteségek.

Az ÉRV. Zrt. felhívja a figyelmet a vízvezetékek és az ivóvízmérők fagy elleni védelmének fontosságára, amely a belső hálózaton a felhasználók feladata. A megrongálódott ivóvízmérő javításának, pótlásának teljes költségét a felhasználó köteles a szolgáltatónak megtéríteni. Fokozott elővigyázatossággal a károk és a bosszúságok elkerülhetőek.

Mit lehet tenni?

  • Rendszeresen vizsgáljuk meg, hogy nincs-e víz az aknában, ellenőrizzük az aknafedlap illeszkedését, megfelelő zárását. Ügyeljünk rá, hogy ha az ivóvízmérő-akna fedele zsanéros, mindig lehajtott állapotban legyen. A helytelenül visszarakott aknafedlap balesetveszélyes, valamint a beáramló hideg levegő az ivóvízmérő elfagyását okozhatja.
  • A fedlap belső felületét az akna nyílásánál megfelelő szigeteléssel (pl.: hungarocellel) lássuk el, a szigetelés az akna mennyezetére is javasolt.
  • Az ivóvízmérő műanyag fedelét tartsuk lehajtott állapotban az elfagyás elkerülése érdekében. Ha az ivóvízmérő, illetve a csövek a talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, ajánlatos külön hőszigetelésről gondoskodni.
  • A hó szintén védelmet nyújt, ezért csak az ivóvízmérő-leolvasás, ellenőrzés előtt célszerű az aknáról ellapátolni a havat.

Fagyveszély a pincékben is

  • A téli hónapokra érdemes bezárni az ablakokat, illetve ahol kell, kicserélni a törött üveget.

Teendők otthon

  • A lakótelepi házakban az ivóvízmérő fagy elleni védelme a lakóközösség feladata. Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről.
  • Ha a falban levő vezetékben keletkezett a hideg hatására jégdugó, nem folyik a víz a csapból, mivel az elzárja a víz útját. Ha a csövet nem repesztette szét a jég, házilag is orvosolni lehet a problémát. Ilyenkor a helyiség folyamatos felfűtése jelenti a megoldást. 
  • A lakatlan ingatlanoknál vagy a falakon kívül lévő, illetve nem kellően szigetelt vízvezetékek, kerti csapok esetén az ivóvízmérő és a felhasználói vízhálózat víztelenítését feltétlenül el kell végeznünk. A víztelenítéskor ügyeljünk a víztelenítendő csőszakasz előtti elzáró szerelvény cseppmentes elzárására, és erről minden esetben győződjünk meg, ellenkező esetben egész télen szivároghat a víz.
  • Tavasszal, a tartós fagyok elmúltával mindenképp célszerű alaposabban megvizsgálnunk az ivóvízmérő-akna állapotát, különösen a hétvégi házakban. A kerti csapokat csak akkor ajánlatos majd üzembe helyezni, amikor már nem várhatóak fagyos éjszakák, hiszen a hideg jelentősen károsíthatja a szerkezeteket.

Az ÉRV. Zrt. szakemberei gyors és egyszerű technikát javasolnak az állapotellenőrzésre és a hálózat tesztelésére: zárjuk el gondosan valamennyi vízvételi hely kifolyószerelvényét és nézzük meg a vízmérőt. Ha a legkisebb csillagkerék mégis folyamatosan pörög, valahol szivárgás lehet a hálózaton, ezért érdemes szakemberrel átnézetni a rendszert. Keressük meg a baj forrását és javíttassuk meg a hibás szerelvényt vagy vezetéket, emellett ajánlatos legalább havonta egy alkalommal ellenőriznünk a hálózatot és a vízmérőt. 

Probléma esetén az ÉRV munkatársai készséggel állnak rendelkezésre a nap 24 órájában ingyenesen hívható telefonszámon (06-80-22-42-42/ 1-es mellék), vagy e-mailen (diszpecser@ervzrt.hu).

További híreink

Kölyökatlétika teremverseny Kazincbarcikán

Dátum: 2025. nov 15. 20:00

A Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagiskolája adott otthont a kölyökatlétika teremversenynek novemberben.

Kazincbarcika az élen – országos díjat nyert az Egressy Béni Városi Könyvtár

Dátum: 2025. nov 15. 15:45

Kazincbarcika újabb országos elismeréssel gazdagodott: az Egressy Béni Városi Könyvtár első helyezést ért el a Kulturális és Innovációs Minisztérium által meghirdetett „Könyvtári kihívás” pályázaton, a tízezer fő feletti települések kategóriájában. A versenyben mintegy négyszáz intézmény vett részt, a kazincbarcikai könyvtár pedig minden mutatóban kiemelkedő növekedést produkált – így elnyerte a tízmillió forintos fődíjat.

A Felsőbarcikáért Alapítvány 25 éves jubileumi ünnepe és díjátadója

Dátum: 2025. nov 14. 21:08

A 2000-ben alapított és a Táncsics Mihály Művelődési Házban működő Felsőbarcikáért Alapítvány idén februárban érte el a negyed évszázadot. A jeles évforduló örömére novemberben a szépkorúak ünnepével egybekötött megemlékezést, zenés lakomát és díjátadót szervezett a kuratórium, amelyen oklevelek átadása mellett a legnagyobb elismerésüket, a Felsőbarcikáért-díjat két, az alapítvány életében jelentős szerepet betöltő személy is megkaphatta.

40 éves a korábbi Dózsa György iskola — a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola egész évben ünnepel

Dátum: 2025. nov 13. 18:52

Pontosan 40 évvel ezelőtt, 1985-ben nyitotta meg kapuit a diákok előtt Kazincbarcika akkor legfiatalabb általános iskolája. Azóta 4 évtizedet élt meg az intézmény, és számos változáson ment keresztül. Egy valami mégis mindig állandó volt: gyerekek töltötték meg minden tanévben a tantermeket. Az iskola ősztől a Görögkatolikus Egyház fenntartásába került, így november 7-én már az új fenntartóval közösen ünnepelték a jubileumi évfordulót.

KolorTV élőben

Programajánló

„Nem szólok, csak lefestem” — Uraky Noémi kiállítása

Gin Gin Art Café

Színházi évad Kazincbarcikán

Egressy Béni Művelődési Központ

IV. Dédesi fényparádé és jótékonysági felvonulás

Dédestapolcsány

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk