https://kolorline.hu/Felelős kutyatartás Kazincbarcikán is: kötelező ebnyilvántartás és oltás

Felelős kutyatartás Kazincbarcikán is: kötelező ebnyilvántartás és oltás

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Hamarosan Kazincbarcikán is megkezdődik a kutyák veszettség elleni oltása, amit Magyarországon jogszabály tesz kötelezővé. A gazdák elsőként 4 hónapos korukig kötelesek beoltatni kedvencüket, majd 6 hónapon belül újra, és azt követően évente. A kutyatartók új kötelezettsége ettől az évtől az adatszolgáltatás az önkormányzat felé.

„A kutyatartás nemcsak arról szól, hogy valaki magához vesz egy aranyos kölyköt, amely onnantól kezdve alkalmazkodik a család életviteléhez, és kedves, szórakoztató társ lesz — hívta fel a figyelmet Kemény Beáta, a Borsod Állatvédő Alapítvány rudabányai telephelyének vezetője. A kutyatartás hatalmas felelősség, elköteleződés akár 10–15 évre, ezért tisztában kell lenni a szabályaival.”

A rudabányai telephelyvezető kiemelte: nagyon jó a kapcsolatuk Kazincbarcika Város Önkormányzatával és a rendészekkel is, akik nagyban segítik munkájukat: chipolvasásban, kóbor ebek befogásában.

„Az önkormányzat anyailag támogatja az alapítványunkat, de bármilyen segítséget kérhetünk tőlük, például karbantartókat a telepre — fogalmazott Kemény Beáta.” 

Jelenleg 58 kutya vár gazdára a Borsod Állatvédő Alapítvány rudabányai telephelyén. Az elárvult állatok átlagosan 45 napot töltenek a menhelyen, köztük a a Kazincbarcikán befogott kóbor ebek is, az önkormányzat és az alapítvány együttműködésének köszönhetően.


A kutyák 3 hónapos korában jöhet az első veszettség elleni oltás


A felelős kutyatartás fontosságát a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet csoportvezetője, Fodor Gábor is hangsúlyozta.

„Gondoskodni kell az állat testi, szellemi igényeiről, biztosítani kell az egészségügyi ellátását, beleértve a veszettség elleni védőoltás beadatását is. A kötelező eboltások hamarosan Kazincbarcikán is megkezdődnek az önkormányzat szervezésében. Ez a város több pontján lesz meghirdetve. Az elsőt a kutyák betöltött 3 hónapos kora után, 30 napon belül kell beadatni. Ennek egyik feltétele a chip előzetes beültetése. A beavatkozást végző állatorvos bejegyzi a kutyust az ebregiszterben, illetve kiállítja az oltási könyvét. Innentől kezdve 6 hónapon belül szükséges még egy veszettség elleni védőoltás, utána pedig évente egy - igazította útba a kutyatartókat Fodor Gábor." 

A csoportvezető az ebtartók másik új kötelezettségére, az önkormányzat felé tett adatszolgáltatásra is felhívta a figyelmet, amely a már korábban bejelentett kutyákra is kiterjed. Az ebnyilvántartó adatlap elérhető, és kitöltve benyújtható személyesen a rendészetnél vagy online, a rendészet honlapján. Az üres nyomtatvány akár a rendészet kollégáitól is beszerezhető. A beküldés postán is lehetséges. Fontos, hogy a lényeges változásokat is kötelező bejelenteni: például, ha megváltozott a kutya tartási helye vagy a tartó személye. 


Mit tegyen, aki kóbor kutyát lát?


Kazincbarcikán a közterületen látott kiszolgáltatott kutyákat a +36202820720-as telefonszámon lehet bejelenteni. Azzal, hogy Kazincbarcikán a múlt évben összesen 47 kóbor ebet fogtak be, a helyzet a térségben viszonylag elfogadhatónak mondható. Nagyban múlik a lakosság hozzáállásán, hogy ez így is maradjon, sőt akár javuljon.

 

További híreink

Gyorsan fogynak a helyek – javában zajlik a nyári táborok szezonja Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 27. 22:46

A nyári szünet első hete után már jól látszik: idén is óriási az érdeklődés a kazincbarcikai táborok iránt. A Gyermekek Háza–Kézművesház első turnusa már lezárult, több népszerű program pedig hetekkel ezelőtt betelt. Aki azonban még keres nyári elfoglaltságot gyermekének, több sport- és vízi táborba továbbra is jelentkezhet.

Évadzáró kézilabdaünnep - Családi délutánt rendezett a Szalézi Diáksport Egyesület

Dátum: 2026. jún 27. 22:02

Közös délutánnal zárták le a 2025/2026-os szezont a Szalézi Diáksport Egyesület kézilabdázói június 26-án, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium udvarán. Az egyesület közösségének tagjai visszatekintettek a közelmúltban véget ért kézilabdaszezon eredményeire, elismerték sportolóik és edzőik egész éves munkáját, valamint ismertették a következő szezon terveit. 

Július 1-jén zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők

Dátum: 2026. jún 26. 17:00

Július 1-je — a Semmelweis-nap — az egészségügyben dolgozók munkaszüneti napja, ezért szerdán zárva tartanak a szakrendelők és a háziorvosi rendelők Kazincbarcikán. A sürgős esetek ellátását ezen a napon is az ügyeleti rendszer biztosítja.

Diákmunkára várja a fiatalokat az önkormányzat – vasárnapig lehet jelentkezni

Dátum: 2026. jún 26. 14:36

Június 28-ig jelentkezhetnek a 16 és 25 év közötti nappali tagozatos diákok a 2026-os önkormányzati diákmunkaprogramra Kazincbarcikán. A résztvevők júliusban vagy augusztusban dolgozhatnak a város önkormányzati intézményeinél és cégeinél napi négyórás munkarendben.

KolorTV élőben

Programajánló

KolorFund 2026 — vállalkozói konzultáció

Mezey István Művészeti Központ

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk