https://kolorline.hu/Születésnapja alkalmából koszorúzással emlékeztek Egressy Bénire

Születésnapja alkalmából koszorúzással emlékeztek Egressy Bénire

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Egressy Béni születésének 209. évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak  a város, valamint a civil szervezetek és intézmények képviselői a Fő téren. A résztvevők néma főhajtással és koszorúzással tisztelegtek a zeneszerző és színműíró életműve előtt.

Egressy Béni zeneszerző, író, színész 209 éve született Galambos Benjámin néven. Ő volt Petőfi Sándor verseinek első megzenésítője, és számos népies műdal szerzője. Legnagyobb sikerét Vörösmarty Mihály: Szózat című versének megzenésítésével aratta. Foglalkozott színművek, operaszövegek írásával és fordításával is. Egressy írta a Bátori Mária, és az 1844-ben bemutatott Hunyadi László című operák szövegkönyvét, amelyek zenéjét Erkel Ferenc szerezte. Katona József drámáját, a Bánk bánt is átdolgozta, és az opera szövegét nem sokkal halála előtt átadta Erkelnek. Részt vett az 1848-49-es szabadságharcban. 1849 szeptemberében honvéd főhadnagyként ott volt a komáromi vár védői között. Itt írta a Klapka-indulót. A szabadságharc leverése után Klapka György menlevelével szabadult, és visszatért a színpadra. Magyarra fordított 50-nél több színdarabot és 19 operaszöveget. 

Kéziratainak egy részét és a színdarabok, operaelőadások plakátjait az Országos Széchenyi Könyvtárban őrzik, melyekből néhány másolatot kapott a kazincbarcikai Egressy Béni Városi Könyvtár az 1970-es években.

Kazincbarcika város lakói büszkék leghíresebb szülöttükre, és nagy hangsúlyt fektetnek kultusza ápolására.

Az Egressy mellszobornál Pétervári György és Pásztor László önkormányzati képviselő mellett koszorúzással tisztelgett emléke előtt az Egressy Béni Városi Könyvtár, a Kazincbarcikai Református Egyházközség és a Barcika Art Nonprofit Kft. is.

 

További híreink

Halmazok, egyenletek, gráfok — idén is sokszínű volt a matematika érettségi

Dátum: 2025. máj 06. 23:15

Május 6-án, kedden országosan is kiemelt esemény volt a középiskolai matematika érettségi napja, amely Kazincbarcikán is több száz diák számára jelentett mérföldkövet. Az Irinyi János Református Oktatási Központban járt stábunk, a matematika írásbeli vizsgát követően.

Kazincbarcika dobogós lett a 2025-ös Futókörök napján

Dátum: 2025. máj 06. 11:08

Ünnepi harmadik helyen végzett Kazincbarcika a Futókörök napja országos közösségi kilométergyűjtő verseny idei fordulójában. A Csónakázó-tó körüli rekortánpályán az előző évhez képest összesítve több mint kétszer annyi kilométert hoztak össze a városunk nevében induló futók, szintén szinte megduplázódott létszámban. A esemény nyüzsgően jó hangulatban telt, ráadásul egybeesett az anyák napjával is.

Örkény novellája és történelmi események ábrázolása az irodalomban – ez a két téma volt az idei magyar érettségin

Dátum: 2025. máj 05. 20:11

Mintegy 500 diák ballagott el Kazincbarcika oktatási intézményeiből az elmúlt héten, többségüknek hétfőn magyar nyelv és irodalom írásbelivel kezdődött a megmérettetések sora.

Futni mentem – kertmozi és futásra hangolás a majális harmadik napján

Dátum: 2025. máj 05. 19:10

Nézünk mint a moziban — ezt a címet kapta a kazincbarcikai négynapos, formabontó majális szombati programsorozata. A Csónakázó-tó partján kertmozi is várta az érdeklődőket rajzfilmekkel és az idei év egyik legsikeresebb magyar filmjével. A Futni mentem nagyon népszerű volt a közönség körében.

KolorTV élőben

Programajánló

Reklám

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk