Idén utoljára üléseztek a városatyák
A 2024-es esztendő utolsó munkaterv szerinti ülését tartotta Kazincbarcika Város Önkormányzatának képviselő-testülete. A városatyák összesen 17 napirendi pontról tárgyaltak. Többek között döntöttek arról, hogy január 9-én közmeghallgatást tartanak, elfogadták a polgármester és az alpolgármester illetményének, valamint költségtérítésének módosítását, majd hosszasan elidőztek a Borsod Állatvédő Alapítvány tájékoztatóján, amely az idei évi működésüket foglalta össze. Az irányító frakció demokratikus hozzáállását jól mutatta, hogy az ülésen volt olyan napirendi pont, amelynél a helyi ellenzék javaslatát támogatták, erősítve azt, hogy a döntések valóban a város jobbá tételét szolgálják.
kapcsolódó galéria
Változik a temetőről és a temetkezésről szóló önkormányzati rendelet
Január 1-jétől a kazincbarcikai temetőben új rend lép életbe. Miután az utóbbi években emelkedtek az üzemeltetési és a fenntartási költségek, valamint a személyi és dologi jellegű kiadások — a szolgáltatási díjak módosítására pedig utoljára 4 évvel ezelőtt került sor —, így a díjak korrekciójáról döntöttek a városatyák.
Már korábban felmerült olyan lakossági igény, hogy a temetőbe is be lehessen hajtani gépkocsival. A testület ezt figyelembe véve megszavazta, hogy a lakosság 800 Ft behajtási díj ellenében, a mozgáskorlátozottak pedig ingyenesen mehetnek be januártól autóval a temető területére.
A képviselők döntöttek arról is, hogy új nyitvatartási rend lép életbe 2025-től. A temető a következő időpontokban lesz nyitva:
⇒ Január 1-je és március 31. között 08:00 és 18:00 óra között.
⇒ Április 1-je és június 30. között 08:00 és 20:00 óra között.
⇒ Július 1-je és augusztus 31. között 06:00 és 21:00 óra között.
⇒ Szeptember 1-je és december 31. között 08:00 és 18:00 óra között.
Ennél a napirendi pontnál Mérten János képviselő sérelmezte, hogy a megkapott anyagban kevés az információ, például a korábbi évek adataira vonatkoztatva, így nem tudja összehasonlítani az emelések mértékét. Szitka Péter polgármester erre reagálva közölte, hogyha a hivatalban dolgozók nem az általa rendszeresen, szinte már hobbiszerűen űzött közadatigénylés teljesítésével lennének elfoglalva, akkor több idejük jutna arra, hogy a testülethez benyújtott anyag még átfogóbb legyen.
A helyi ellenzéknek volt olyan elképzelése is, hogy a 800 Ft-os egyszeri behajtásra jogosító díj megfizetése alól ne csak a mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezők mentesüljenek, hanem olyanok is, akiknek más jellegű egészségügyi problémáik vannak, ám a város és a szolgáltatást végző Barcika Park Kft. az állami szerv által kiadott igazolványok jogszerű meglétét tekinti alapnak. A testület nem zárkózott el attól, hogy egy későbbi időpontban bevezessenek valamilyen bérletet is annak tudatával, hogy a napközbeni temetések idején továbbra is tilos lesz a temetőbe való behajtás gépkocsival.
Változik a közterületek rendjéről és a közterület-használat szabályairól szóló rendelet
A rendelet alapvetően 2 övezetre osztja a várost. Az első nagyjából a belvárost foglalja magában. Itt több céllal, különböző kategóriákban kell a közterület-használatért fizetni. Például egy taxi állomáshely kialakítása 500.000 Ft-ba kerül majd 2025-től évente, az alkalmi vagy mozgó árusítás 450 Ft/m2/nap, a vendéglátóhelyek közterületi teraszkialakítása 1000 Ft/m2/hó, a kiépített várakozóhelyen történő kizárólagos parkolásért pedig 300.000 Ft-ot kell majd fizetni évente január 1-jétől.
A napirend tárgyalásánál Bulla Gusztáv képviselő a mozgáskorlátozottak parkolásának díjára kérdezett rá, jelezve, hogy ezt nem találta meg az előterjesztésben, ám Szitka Péter polgármester megnyugtatta a városatyát, hogy az eddig is az volt és a jövőben is díjmentes lesz Kazincbarcikán.
Pogány István képviselő ezúttal többszörös dicsérettel illette Kazincbarcika vállalkozásbarát és vállalkozásokat támogató hozzáállását, ám megjegyezte, hogy a közterület-használati díj emelése újabb terhet ró rájuk. Szitka Péter erre reagálva rávilágított: a közterület-használati díjból befolyt összegeket a közterületek szépítésére, fejlesztésére, rendbetételére, karbantartására fordítja vissza a város. A polgármester szerint az, hogy Kazincbarcika közterületei rendben vannak, ennek köszönhető.
Közmeghallgatás lesz januárban
Szitka Péter polgármester a legutóbbi közmeghallgatáson bejelentette, hogy a város 2025-ben is tervez közmeghallgatást tartani. Ez most biztossá is vált: január 9-én ismét lehetőséget kapnak a városlakók, hogy elmondhassák észrevételeiket vagy problémáikat a képviselő-testületnek. A városvezető kiemelte, hogy több olyan javaslat is érkezett a városatyák részéről, amely beépítésre került. Ennek eredményeként a kezdési időpont 16:00 óra lesz.
Tájékoztató a kóbor állatokkal kapcsolatos tevékenységről
Bár csak tájékoztatónak készült az anyag, mégis mintegy háromnegyed órán át záporoztak a hozzászólások a Borsod Állatvédő Alapítvány által működtetett ebrendészeti teleppel kapcsolatban. Az alapítvány 4 éve kötött megállapodást Kazincbarcika Város Önkormányzatával, azóta egyre több kutyus kerül Rudabányára Kazincbarcikáról. Tavaly 275 ebet fogadott az alapítvány városunkból, idén pedig október végéig 272-t, és közülük 239-nek sikerült is gazdát találni.
Kazincbarcikán a korábbi években sok probléma volt a kóbor ebekkel, ezt az időszakot követően köttetett meg a megállapodás a város részéről a Borsod Állatvédő Alapítvánnyal. A szervezet jelenléte óta megszűnt a probléma, ráadásul a kóbor ebek befogása és elhelyezése kötelező önkormányzati feladat, amelyet az esetek nagy részében általában az alapítványok végeznek megfelelő szinten.
„Kazincbarcikán gondot jelentett korábban a kóbor állatok jelenléte, ez ma nincs” — emelte ki Klimon István az ülésen. Az alpolgármester szerint hangulatkeltés volt Mérten János hozzászólása a témához, amelyben arról beszélt, hogy nem látja alátámasztva azt, hogy az alapítvány valóban annyi kutyát mentett Kazincbarcikáról, mint amit a tájékoztatójában közölt. Klimon István a hangulatkeltésre példaként idézte fel Pogány István — a testületben jelenleg Városvédő színekben helyet foglaló, korábban Fideszes — képviselő két hírét. Az egyikben egy közlekedési balesetből lett politikai ügy, amikor a sofőr elaludt a kormánynál, és autójával felborult. A balesetet azonban a képviselő úgy állította be, mintha a lefagyott út miatt történt volna a baleset, amit a Barcika Park nem megfelelő síktalanítsa okozott. A másik példa még ettől is tisztességtelenebb volt: Pogány István megjelentetett két koraesti téli utcaképet: az egyiket a kazincbarcikai kivilágított Egressy útról, a másikat pedig egy fővárosi adventi vásárról. A képviselő az almát a dinnyével próbálta összehasonlítani, ezzel megtévesztve a lakosságot azt reprezentálva, mekkora különbség van városunk főutcája és egy pesti átlagos utcakép között.
A két példával Klimon István azt próbálta érzékeltetni, hogy miért gondolja, hogy csupán hangulatkeltés a tájékoztató anyag tartalmának megkérdőjelezése, és annak lebegtetése, hogy a készítő szándékosan meghamisította volna a számokat.
A polgármester jutalmazása
A testület döntött a polgármester jutalmazásáról is.
Szitka Péter azzal kezdte, hogy a jutalmazás nem más, mint egy visszatükrözés arról, hogy a képviselő-testület és a város cégei, intézményei hogyan végzik a munkájukat. A polgármester kiemelte:
„Nem szakítok azzal a hagyománnyal, amivel a képviselők már korábban is találkoztak, hogy a jutalom megszavazása esetén a számfejtést követően valamely alapítványt támogatom. Idén a Kazincbarcikai Kórház alapítványát jelölném meg, ahová a 2 havi jutalom számfejtett összegét adnám át.”
Ennek feltételeként azt jelölte meg Szitka Péter, hogy minden képviselő megszavazza, azaz egyhangú döntés szülessen. A képviselők igennel szavaztak, így idén is jó helyre kerül a polgármester nemes felajánlása.
A polgármester és az alpolgármester illetménye és költségtérítése
Bár Miskolcon marketingfogást csináltak belőle, Kazincbarcikán elfogadta a testület a polgármester és az alpolgármester illetményének és költségtérítésének emeléséről szóló határozatot. Mint ismert, a városvezetők illetményének emeléséről az Országgyűlés döntött nemrégen, így az kötelező érvényű minden településre, városunkra is. A testület Szitka Péter polgármester esetében ezt egyhangúlag megszavazta, azonban Klimon István alpolgármester számára kisebb mértékű emelést követeltek a helyi ellenzék tagjai. Szitka Péter azonban korrektül megvédte az alpolgármester munkáját, mégpedig azért — fogalmazott a városvezető —, mert azzal a feladattal, amit ellát Klimon István, maradandót igyekszik alkotni a városban. Sőt, kiemelte az alpolgármester erényeit, miszerint „nem ímmel-ámmal dolgozik, hanem minden idejét beleteszi a munkába, hogy az a legnagyobb megelégedésre szolgáljon” — hangsúlyozta Szitka Péter.
Haszonbérletbe kerülhetnek a városi tavak
Immár többedik alkalommal hallhattak a helyi ellenzéktől — önmaguknak is — ellentmondó véleményt a városlakók. Mérten János a rengeteg kritika után elismerte, hogy az utóbbi időben jelentős fejlesztések valósultak meg a Csónakázó-tó környékén. A képviselő ezúttal fel is sorolta a számos intézkedés elemeit: esőbeállók épültek, illemhely került a tó mellé, valamint napelemes töltőegység és épül a Vízi komplexum is. Pogány István szerint pedig a város apait-anyait beletett, hogy rendbe tegye a tó környékét. Szerinte az egész terület komoly idegenforgalmi jelentősséggel bír, és ez még erőteljesebben így lesz, ha átadásra kerül az uszoda.
Egy szó mint száz, a helyi ellenzék vélhetően ezeket a gondolatokat most azért osztotta meg, mert a városvezetés haszonbérletbe kívánja adni a város 3 tavát, amelyeket jelenleg a Barcika Park Nonprofit Kft. üzemeltet. Mint az Klimon István reagálásából kiderült, nem rentábilis a tavak fenntartása, ezt pedig a számok tisztán mutatják: 2023-ban a 12 millió Ft-os ráfordítás mellett 5,5 millió Ft-ot hozott a tavak üzemeltetése, idén pedig az év első 10 hónapjában a 9 milliós ráfordítás mellett csak 4,5 millió Ft bevételt termelt. Ezért döntött úgy a város, hogy kerüljenek a tavak haszonbérletbe.
Amint az a napirendi pont tárgyalásán kiderült: a Csónakázó-tó esetében a rekreációs célt szeretné a városvezetés visszahozni (a horgászat megszüntetése mellett) egy halnevelde létrehozásával, a horgászok pedig a Herbolyai-tavakon hódolhatnának tovább hobbijuknak.
Bukó Géza képviselő a testületi ülés ezen pontján szünetet kért, majd a helyi ellenzék javaslata meghallgatásra talált a demokratikusan működő irányító frakcióban: egy olyan anyagot fogadtak el a városatyák, amely a tavak haszonbérlésére pályázatot ír ki január 31-i beadási határidővel.