https://kolorline.hu/Új fejlesztési irányba nyitott a BorsodChem

Új fejlesztési irányba nyitott a BorsodChem

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Mintegy 1,3 milliárd forintból fejleszt saját katalizátortechnológiát és labort a BorsodChem, hogy a segédanyaggyártás egy újabb fázisának a hazai termelésbe integrálását előkészítse. A cél az, hogy a vállalat saját igényeire szabott technológia a költségek csökkentésével és a hatékonyabb termeléssel piaci versenyelőnyt biztosítson a cégnek, de – többek között – a nemesfém felhasználás és a hulladékképződés csökkentésével fenntarthatóbbá is tegye a műanyagalapanyag-gyártást. A négy éven át futó, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00121 azonosítószámú projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával valósul meg.

A hazai vegyipar legnagyobb vállalata, a BorsodChem újabb lépést tett annak érdekében, hogy Európa legversenyképesebb poliuretán-gyártójává és az innovatív új vegyianyagok európai gyártóközpontjává váljon. A számos területen, így például az autók, nyílászárók, ágymatracok, hűtőszekrények, sőt egyes ruházati cikkek gyártásához is használt poliuretán kulcsfontosságú alapanyagának, az MDI-nek (metilén-difenil-diizocianát) a gyártását célozza hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tenni a vállalat tárgyi fejlesztése. A majd’ négy éve, mintegy 1,3 milliárd forintból megvalósuló katalizátorfejlesztési projekt a versenyképesebb MDI előállítás egy újabb, házon belüli pillérének megteremtésére irányul. A fejlesztéshez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal nyújtott támogatást, amivel lehetővé vált a teljes katalizátor-előállítási folyamat kidolgozása és a BorsodChem saját kísérleti üzemének megtervezése és felépítése. A fejlesztési projekt várhatóan az idén, az utolsó negyedévben zárul.

„Az MDI-kapacitásunk növelésével párhuzamosan kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy az ehhez szükséges alapanyag, az anilin gyártása stabil, gazdaságos és a környezetet kímélő módon történjen. Ennek érdekében már megépült az évi 200 ezer tonna kapacitású anilinüzemünk, ami a helyben termelés révén lehetővé teszi a vasúti és közúti szállítás minimalizálását, egyúttal pedig az alapanyag-ellátás biztonságát is növeli. A jelenlegi katalizátorfejlesztési projekt ennek az integrálási folyamatnak egy újabb fontos állomása, ugyanis a megnövekedett termelési kapacitás mellett indokolttá vált a katalizátorgyártás és -újrahasznosítás teljes, saját hatáskörben történő megvalósításának célkitűzése is” – mondta el Kruppa László, a BorsodChem vezérigazgatója a fejlesztés kapcsán.

A Miskolci Egyetemmel szakmai együttműködésben megvalósuló projektben a katalizátorgyártás megvalósíthatóságát készítik elő: egy teljes ipari katalizátorfejlesztési láncot dolgoznak ki a laboratóriumi kísérletektől a gazdaságosan folytatható, ipari léptékű termelésig. Emellett egy olyan kísérleti üzem is megvalósul, amely a későbbiekben oktató-bemutató laborként szolgálhat, lehetővé téve az egyetemi hallgatók oktatását, illetve bevonását az alkalmazott, ipari kutatásokba. 

Hatékonyság és fenntarthatóság kéz a kézben

A fejlesztések révén azonban nemcsak azt éri el a vállalat, hogy lehetősége nyílik a külső partnertől vásárolt katalizátorokat saját gyártásúra cserélni. Hanem olyan innovatív, a piacon nem elérhető katalizátorok jönnek létre, amelyek a gyártáshoz szükséges, rendkívül drága és korlátozottan hozzáférhető nemesfémek – a platina és a palládium – speciális, változó összetételeit alkalmazzák, rugalmasan igazítva az aktuális tőzsdei árfolyamokhoz. Mindez komoly gazdasági hasznot eredményez. Ez azonban csupán az egyik előnye a projektben fejlesztett új, innovatív katalizátoroknak. A fizikailag és kémiailag is stabilabb katalizátorok számos gazdasági, minőségi és fenntarthatósági előnnyel bírnak: hosszabb élettartammal rendelkeznek, javítják a működési hatékonyságot, csökkentik a melléktermék-képződést, és így a fajlagos CO2-kibocsátást és a vízfelhasználást is. 

Nemzetközi lehetőségek 

Az új katalizátortechnológia tehát nem csupán technológiai és kutatás-fejlesztési szempontból előremutató, hanem hosszú távú ipari, gazdasági és fenntarthatósági előnyökkel is bír. A költséghatékonyság és minőségi javulás ugyanis hozzájárulhat a BorsodChem versenyképességének növeléséhez, valamint új megrendeléseket generálva helyzeti előnyt teremthet a vállalat számára a nemzetközi piacokon is. Ezen felül, habár a projekt a műanyaggyártás egy specifikus területét érinti, a fejlesztett katalizátorok és technológiák más ipari alkalmazásokban, különösen a finomvegyszerek és a gyógyszeripari alapanyagok előállításában is relevánsak lehetnek. 

„A BorsodChem ezzel az előremutató, kutatásalapú technológiai fejlesztéssel közvetlen ipari, gazdasági és fenntarthatósági előrelépéseket tud megvalósítani. Az új katalizátorok és technológiai megoldások ráadásul nemcsak a saját vállalatunk termelési hatékonyságát növelik, hanem nemzetközi szinten is iránymutató példaként szolgálhatnak az iparág számára” – hangsúlyozta a fejlesztés jelentőségét Kruppa László.

Forrás: BorsodChem

További híreink

Iskolarendőr-program Kazincbarcikán

Dátum: 2025. okt 07. 11:07

Az iskolarendőr-program 2008-ban indult Magyarországon. A fő célja segíteni a gyermekek biztonságát az iskolákban és az iskolák környékén. Kazincbarcikán és a térségben évek óta aktívan jelen vannak az iskolarendőrök több intézményben is. A sikeresen működő projekt mellett a Kazincbarcika Rendőrkapitányság számos gyerekközpontú programot szervez és különösen nagy figyelmet fordít a megelőző jellegű előadások szervezésére is.

Kölyökatlétika versenyen bizonyítottak a KVSE fiataljai

Dátum: 2025. okt 06. 19:00

Október 4-én a Miskolci Atlétikai Centrum adott otthont a Kölyökből Atléta Program regionális döntője őszi fordulójának. A KVSE versenyzői sikeresen szerepeltek.

Éremesőt hozott a szerencsi bajnokság a KVSE súlyemelőinek

Dátum: 2025. okt 06. 14:00

Október 4-én Szerencs adott otthont a Kelet-magyarországi Tini Bajnokságnak. A súlyemelő verseny több csapat és sportegyesület részvételével zajlott, ahol a KVSE súlyemelői is megmérettették magukat.

MEGHÍVÓ az „Emberben a művész, művészben az ember” első nemzetközi kiállítására

Dátum: 2025. okt 06. 07:32

Új mérföldkövéhez érkezik az „Emberben a művész, művészben az ember” című tárlatsorozatunk 2025. október 9-én (csütörtökön) 18:00 órától, a Mezey István Művészeti Központban. Most először importáljuk a művészetet, méghozzá Hollandiából, közvetve Irakból, de intenzív magyar érintettséggel, világhírű iraki-magyar lantzenével tálalva.

KolorTV élőben

Programajánló

Apám üzent - család- és emlékezéstörténeti est

Mezey István Művészeti Központ

Where to go - Gaffer Mehdi (MUHI) iraki származású holland festőművész kiállítása

Mezey István Művészeti Központ

Thrash-est

Mezey István Művészeti Központ

Tökös családi játszóház

Mezey István Művészeti Központ

Emlékezzünk együtt az '56-os forradalomra!

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk