https://kolorline.hu/Örkény novellája és történelmi események ábrázolása az irodalomban – ez a két téma volt az idei magyar érettségin

Örkény novellája és történelmi események ábrázolása az irodalomban – ez a két téma volt az idei magyar érettségin

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Mintegy 500 diák ballagott el Kazincbarcika oktatási intézményeiből az elmúlt héten, többségüknek hétfőn magyar nyelv és irodalom írásbelivel kezdődött a megmérettetések sora.

Elsőként egy 90 perces feladatsort kellett megoldaniuk a diákoknak, amely azt mérte fel többek között, hogy mennyire képesek figyelmesen olvasni és értelmezni a kapott szöveget és milyen az irodalmi műveltségük. Az érettségi második részében kétféle feladat közül választhattak a végzősök.

„Az első az egy novellaelemzés volt, Örkény: „Meddig él egy fa?” című művét kellett  elemezniük a diákoknak – nyilatkozta Balla Árpád, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium igazgatója. — A másik választható téma egy nagyon érdekes és izgalmas feladat volt: be kellett mutatni, hogy az európai irodalmi művekben hogyan szerepelnek különböző történelmi események. Úgy tapasztaltam, hogy a többség a novellaelemzést választotta.” 

 

„Úgy érzem, hogy leesett a kő szívemről – mondta Kosztik Ákos a magyar írásbeli után. — Alapvetően azért nem izgultam annyira, de meglátjuk majd 29-én. Remélem, hogy jól sikerült. A kifejtős esszét választottam, amikor a történelem és az irodalom kapcsolatáról kellett írni, mert az szimpatikusabb volt, mint a novellaelemzés.”

 

„Örkény István „Meddig él egy fa?” című novellájának elemzését választottam – nyilatkozta Fóris Ákos. — Közepesen volt szerintem nehéz a magyar írásbeli, a próbaérettségi szerintem nehezebb volt.”

Csak a Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban hétfőn 121 diák írt magyar érettségit. Kedden matematika, szerdán történelem, majd idegennyelv-tudásukról kell számot adniuk a diákoknak ezen a héten.



 

További híreink

Tehetségek a középpontban — sporttal, robotikával és művészetekkel fejleszt a Kazinczy

Dátum: 2026. máj 21. 21:50

Tehetségnapot rendezett május 18-án a Kazinczy Ferenc Tagiskola. Az intézmény pedagógusai és diákjai azt mutatták meg a vendégeknek, milyen sokszínű tehetséggondozó munka zajlik az iskolában a sporttól a robotikán át egészen a művészeti nevelésig. A program középpontjában idén a mozgás és a teljesítménymérés állt.

Barcika sportcsillagai — a város legjobbjait köszöntötték az Egressyben

Dátum: 2026. máj 21. 21:23

Kazincbarcika Város Önkormányzata idén is megrendezte a Barcika sportcsillagai díjátadó gálát a magyar sport napjához kapcsolódva. Az Egressy Béni Művelődési Központban sportolókat, edzőket és csapatokat ismertek el, az est legnagyobb városi sportelismerését, a Kazincbarcika Város Sportjáért kitüntető díjat pedig Zsuga Imre mesteredző vehette át.

Művészet a műtőből — Muhari-Papp Sándor Balázs festményei a Mezeyben

Dátum: 2026. máj 21. 20:02

Az „Emberben a művész, művészben az ember” című sorozat egyik legkülönlegesebb kiállítása nyílt meg május 19-én a Mezey István Művészeti Központban. Muhari-Papp Sándor Balázs festő- és rajzművész rendhagyó tárlata a művészetet, az orvostudományt és a hitet kapcsolja össze. A kiállítás június 5-ig látogatható.

Vajdasági szakmai mobilitáson vettek részt a Surányi diákjai

Dátum: 2026. máj 21. 07:00

Az Ózdi SZC Surányi Endre Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tájékoztatása szerint az Erasmus+ program keretében 16 diákjuk és két oktatójuk háromhetes szakmai mobilitáson vett részt a Vajdaságban, Ada városában.

KolorTV élőben

Programajánló

Scapin furfangjai

Egressy Béni Művelődési Központ

Vidám gyermeknapok a könyvtárban

Egressy Béni Városi Könyvtár

Gulliver a törpék országában — mesés táncshow

Egressy Béni Művelődési Központ

Gyermeknap május 30-án a Vízi Komplexumban

Kazincbarcikai Vízi Komplexum

Erős emberek nemzetközi versenye Kazincbarcikán

Don Bosco Sportközpont parkolója

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk