https://kolorline.hu/Zöldfelület- és településkép-védelmi adó — CSAK A SZABÁLYTALANKODÓKNAK

Zöldfelület- és településkép-védelmi adó — CSAK A SZABÁLYTALANKODÓKNAK

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

A 2026 januárjától életbe lépő zöldfelület- és településkép-védelmi adókról szóló rendeletet a május végi képviselő-testületi ülésen fogadták el a városatyák. Mindkét adónemet csak azoknak kell megfizetniük, akik nem tartották vagy nem tartják be a korábban már elfogadott önkormányzati rendelkezéseket.

Zöldfelület-védelmi adó

A zöldfelület-védelmi adó évszázadunk egyik legjelentősebb kihívására, a klímavédelemre kíván reagálni. A városok jobban melegednek a nagyarányú beépítettség, a burkolt felületek nagysága miatt.  A városi zöldfelületek és vízfelületek kulcsszerepet játszanak a hőszigethatás csökkentésében, ezáltal a klímaváltozás mértékének mérséklésében. 

A zöldfelület-védelmi adó meghatározza, hogy a kazincbarcikai ingatlanok milyen mértékű zöldfelülettel kell, hogy rendelkezzenek. Ez a Helyi Építési Szabályzatban meghatározott zöldfelületi mutatókhoz képest enyhébb előírást tartalmaz. A döntés értelmében, amennyiben az ingatlan NEM rendelkezik az adott mértékű zöldfelülettel, úgy a tulajdonosnak az előírt és a tényleges zöldfelület közötti különbözet után adót kell fizetnie. Ennek mértéke évente 100 Ft/m2.

A kazincbarcikaiaknak az adó 2026. január 1-jei bevezetéséig még van idejük felkészülni. Aki nem szeretne adót fizetni, annak érdemes alternatív megoldásokat keresnie a zöldfelületek növelésére. Ilyen lehet például a zöldfal, amely egy vertikális kialakítású növényfal, amit növényekkel borított függőleges felületek alkotnak. 

Településkép-védelmi adó

Kazincbarcika Város Önkormányzata kiemelt figyelmet fordít a településkép védelmére. A városvezetés célul tűzte ki, hogy a befejezetlen építmények számát csökkenti, hozzájárulva az egységes településkép kialakításához. A településkép-védelmi adó a városban található, befejezetlen építményeket érinti. Ilyenek a rendeltetésszerű használatra, lakhatásra alkalmatlan, falakkal rendelkező, de vízzel és/vagy elektromos árammal nem rendelkező épületek, építmények, amelyek engedély vagy bejelentés nélkül épültek, vagy az építési engedély jogerőre emelkedését vagy véglegessé válását vagy egyszerű bejelentést követően megkezdték, de 3 éven belül azt nem fejezték be, továbbá az építmény nem rendelkezik használatbavételi vagy fennmaradási engedéllyel.

Az adó alapja a befejezetlen építmény alapterületét figyelembe véve évi 1700 Ft/m2 lesz.

Az önkormányzat a bevételeket a zöldfelületei további fejlesztésére, illetve a város által működtetett szociális támogatás keretében nyújtott támogatási rendszer finanszírozására kívánja fordítani.

További híreink

Két külön ügy: mit épít a BorsodChem, és mire készül az önkormányzat?

Dátum: 2026. aug 24. 16:09

Az elmúlt időszakban egyre több, félreértésre okot adó információ jelent meg a közösségi médiában a BorsodChem kazincbarcikai beruházásáról és az önkormányzat által előkészített új ipari területről. A két folyamat több helyen összemosódik, holott jelenlegi állás szerint két külön ügyről van szó. Az egyik a BorsodChem saját gyártelepén megvalósuló LFP-katódanyag-gyártó beruházása, a másik Kazincbarcika ipari parkjának területi fejlesztése. Összegyűjtöttük, mit lehet jelenleg biztosan tudni a két projektről.

Deniz és T. Danny koncertjével búcsúzott a XII. Kolorfesztivál

Dátum: 2026. aug 24. 15:05

Hat összetett és tartalmas nap után 2026. augusztus 22-én, szombaton éjjel elköszönt a XII. Kolorfesztivál. Az utolsó felvonás a mindennapos és visszatérő kedvencek, például a csónakázás, a vidámpark és az arcfestés mellett különösen változatos autókiállítást, valamint Deniz és T. Danny nagyot szóló koncertjét tartogatta a fesztiválozóknak.

Jön és megy a 800 millió – megszületett a miniszteri döntés

Dátum: 2026. aug 22. 18:34

Kazincbarcika 787 606 565 forint vissza nem térítendő rendkívüli önkormányzati támogatást kap. Ezzel lezárulhat az a hónapok óta húzódó ügy, amely jelentős bizonytalanságot okozott a város költségvetésében. A döntést Szitka Péter polgármester a Facebook oldalán jelentette be.

A XII. Kolorfesztivál 5. napja: programsokféleség több korosztálynak

Dátum: 2026. aug 22. 18:15

Lett élet az augusztus 20-a után is a XII. Kolorfesztiválon. Az ünnepi csúcspont még nem jelentette a finálét. A hosszú hétvége péntekje újra sokféle programmal szólította meg az ovisokat, a nosztalgiázó középkorosztályt és az idősebbeket is. A nap egyszerre tartogatott egészségpontot és városi kultúr-kocsmatúrát. A sport színeiben pedig a KBSC felnőtt férfi focicsapata is kitelepült, hogy találkozzon a közönségével.

KolorTV élőben

Programajánló

BorsodChem Kolorfutás Night 2026

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk