https://kolorline.hu/Emlékekből épülő jövő – elindult a helytörténeti dokumentumgyűjtő kampány

Emlékekből épülő jövő – elindult a helytörténeti dokumentumgyűjtő kampány

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Kazincbarcika története nemcsak a könyvek lapjain, hanem a közösség emlékezetében is él. Az Egressy Béni Városi Könyvtár új kezdeményezéssel állt elő: elindította helytörténeti dokumentumgyűjtő kampányát, amelynek célja, hogy a város múltját közösen, a lakosság bevonásával tárják fel és őrizzék meg.

Kazincbarcika múltja új fényben 

A könyvtár helyismereti gyűjteményének alapjait még az 1953–54-es években fektették le, amikor Pap Attila, az elsőként jegyzett könyvtárvezető saját fényképezőgéppel járta a várost, és szisztematikusan dokumentálta az építkezéseket. Emellett kapcsolatot épített a frissen alakuló gyárakkal is. Munkája nyomán gazdag anyag jött létre, ám nyugdíjba vonulása után a gyűjtés lelassult, és az elmúlt évtizedekben főként újságcikkekre korlátozódott.

Most a könyvtár újraéleszti ezt a hagyományt, és a lakosság bevonásával szeretné bővíteni a helytörténeti gyűjteményt. A cél, hogy ne csak írásos dokumentumok, hanem a mindennapokból megőrzött emlékek – fényképek, tárgyak, relikviák – is helyet kapjanak benne. A kezdeményezés nemcsak a könyvtár szakmai küldetéséhez illeszkedik, hanem összhangban áll a városvezetés hosszú távú tervével is: egy átfogó várostörténeti kiadvány megalkotása, amely méltó módon mutatja be Kazincbarcika fejlődését és közösségi emlékezetét.

„Szeretnénk, ha a város lakói is aktív részesei lennének ennek a gyűjtésnek. Ha van otthon régi fotó, családi emlék vagy egy különleges tárgy, ami Kazincbarcikához kötődik, örömmel fogadjuk. Ezeket digitalizáljuk, majd visszaadjuk, és egy online kiadványban mindenki számára elérhetővé tesszük” – mondta Molekné Kőrösi Beatrix, az intézmény vezetője.



Közösségi emlékezet és értékmentés

Pétervári György helytörténeti kutató, aki közel két évtizede foglalkozik Kazincbarcika múltjával, úgy látja: a város története különösen izgalmas, hiszen egy viszonylag fiatal településről van szó, amelynek alapítása sok titkot rejt.

„Kazincbarcika 71 éves, és a születése nem volt könnyű – de mára igazi sikertörténet lett. Az elmúlt évtizedekben rengeteg dokumentumot, fotót és személyes történetet gyűjtöttem össze. Ezek nemcsak a múltat őrzik, hanem a jövő számára is értékesek lehetnek. A könyvtár mostani kampánya segít abban, hogy ezek az emlékek ne vesszenek el” – nyilatkozta szerkesztőségünknek a város történetének elkötelezett kutatója, Pétervári György.

Pétervári György korábban önkormányzati képviselőként kezdeményezte a Kazincbarcikai Települési Értéktár létrehozását, amelynek működését ma is figyelemmel kíséri és tudásával támogatja. Gyűjteménye több ezer eredeti fotót tartalmaz, és folyamatosan keresi azokat a személyeket, akik meghatározó szerepet játszottak a város történetében.



Hogyan lehet csatlakozni?

A könyvtár minden érdeklődőt arra buzdít, hogy vegye fel velük a kapcsolatot – akár személyesen, akár online –, ha olyan dokumentummal rendelkezik, amely Kazincbarcika múltjához kapcsolódik. Legyen szó régi családi fotókról, tárgyakról vagy írásos emlékekről, minden hozzájárulás értékes.

A cél egy gazdag, közösen épített helytörténeti gyűjtemény, amely méltó módon őrzi a város történetét – a jelen és a jövő generációi számára egyaránt.

További híreink

Könnyített online ügyintézés számos ügytípusban Kazincbarcikán

Dátum: 2026. aug 06. 12:06

Adóügyek, hagyatéki ügyek, szociális kérelmek, vállalkozással kapcsolatos bejelentések, valamint általános igazgatási ügyek is intézhetők már elektronikusan Kazincbarcikán. Az önkormányzat egyre több ügytípusnál biztosít online ügyintézési lehetőséget, így számos adminisztratív teendő személyes jelenlét nélkül, kényelmesen elintézhető.

Több tíz hektáron ég a növényzet Dédestapolcsánynál

Dátum: 2026. aug 05. 16:17

Több tíz hektáron ég a száraz növényzet és az erdő aljnövényzete Dédestapolcsány közelében, a 2506-os út térségében. A tűz több helyen a fák lombkoronájára is átterjedt, az oltás jelenleg is tart.

Folytatódik a diákmunkaprogram Kazincbarcikán 

Dátum: 2026. aug 04. 20:00

Augusztusban 47 fiatal dolgozhat a Polgármesteri Hivatalban, valamint az önkormányzat intézményeiben és cégeiben, ahol napi négy órában foglalkoztatják őket. Azok, akiket a város intézményeiben nem tudtak alkalmazni, a Kolorfesztiválon kapnak munkalehetőséget. 

Energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be a Kolorcity Kazincbarcika SC

Dátum: 2026. aug 04. 16:13

A rendkívüli időjárási helyzetre és a várható energiaellátási nehézségekre reagálva több energiatakarékossági intézkedést vezetett be a Kolorcity Kazincbarcika SC. A klub közleménye szerint a változtatások összhangban vannak a Magyarország Kormánya által meghirdetett energiatakarékossági törekvésekkel.

KolorTV élőben

Programajánló

XII. Kolorfesztivál – Hat napon át újra együtt Kolorcityben

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk