https://kolorline.hu/Európai szinten is egyedülálló, csúcstechnológiás új üzemet épít Kazincbarcikán a BorsodChem

Európai szinten is egyedülálló, csúcstechnológiás új üzemet épít Kazincbarcikán a BorsodChem

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Európában is úttörőnek számító, modern, biztonságos és a környezetvédelmi elvárásoknak hosszú távon is mindenben megfelelő LFP (lítium-vas-foszfát) katódalapanyag-gyártó üzemet hoz létre kazincbarcikai telephelyén a BorsodChem. A tavaly 75 éves vegyipari óriáscég beruházásának köszönhetően egy világszinten is élenjáró technológiának helyet adva stratégiailag fontos, új funkciót kap a kazincbarcikai telephely egyik ikonikus épülete, a korábbi pétisóraktár. A több mint 50 új munkahelyet teremtő üzem egységes környezethasználati engedélykérelmét a napokban nyújtotta be a kormányhivatalhoz a vállalat.

A zöldenergia tárolása kulcskérdés egy valóban fenntartható jövő szempontjából. A BorsodChem 75 éves tudásának és tapasztalatának köszönhetően e szegmensnek is meghatározó szereplőjévé kíván válni, hogy megerősítse pozícióját a régió egyik legnagyobb munkáltatójaként és adófizetőjeként.

A BorsodChem ezért egy Európában úttörőnek számító, világszinten is élvonalbeli, biztonságos és a környezetvédelmi elvárásoknak hosszú távon is mindenben megfelelő LFP (lítium-vas-foszfát) katódalapanyag-gyártó üzemet hoz létre kazincbarcikai telephelyén. Európában ehhez hasonló technológiájú üzem egyelőre csak Németországban üzemel.

„Évi 30 ezer tonna kapacitású üzemünket cégünk kazincbarcikai telephelyén, a korábbi pétisóraktárunkban alakítjuk ki. Így nincs szükség új területek bevonására az építkezéshez, és stratégiailag fontos, új funkciót adhatunk egyik emblematikus épületünknek is. A beruházás eredményeként több mint 50 új munkahely jön létre. Ez is elősegíti, hogy megőrizzük pozíciónkat a régió egyik legnagyobb munkaadójaként. Egységes környezethasználati (IPPC) engedélykérelmünket nemrégiben nyújtottuk be a kormányhivatalhoz” – tájékoztat Kruppa László vezérigazgató.

Az LFP katódanyagnak jelentős szerepe van a zöld gazdasági átállásban: a megújuló energiatárolásra alkalmas különféle egységekbe kerülve gondoskodik a rendszerek zárt, biztonságos működéséről. Fokozott biztonságának, költséghatékonyságának és hosszú élettartamának köszönhetően az új generációt képviselő LFP-technológiát egyre többen használják energiatároló rendszerekben, fogyasztói elektronikában és a világ több vezető autógyártójának járműveiben is.

Az anyag gyártási folyamata fenntartható, zárt és biztonságos.  A felhasznált nyersanyag egy stabil vegyület, amely elsősorban vasból és lítiumból áll, nem robbanásveszélyes, nem gyúlékony és az emberi szervezetre nem mérgező. A feldolgozás egész folyamata egy teljesen zárt és teljesen automatizált rendszerben történik, így biztosítva, hogy az anyagok soha ne kerüljenek érintkezésbe a kezelőkkel. Az összes gyártóberendezés megfelel a szigorú EU-szabványoknak, és széles körben alkalmazzák azokat más iparágakban is Európában. 

„Az LFP környezetbarát, nem gyúlékony, nem robbanásveszélyes, és nem tartalmaz oldószereket sem, ezért a beruházásnak nem lesz jelentős hatása a környezetre. A BorsodChem jelenleg is minden érvényben lévő, szigorú környezetvédelmi szabálynak, minden előírt biztonsági követelménynek megfelelve működik, ez az új üzem esetében is érvényesülni fog” – hangsúlyozza a vezérigazgató, Kruppa László. 

A gyártási folyamat során nincs ellenőrizetlen kibocsátás. A technológia zárt, és a folyamatban csak szilárd alapanyagok vesznek részt. A gyártás során képződő por tartalmú levegőt és gázokat kétlépcsős porleválasztási eljárással szűrik. Az így kezelt levegő a kéményen keresztül távozik, a szabályozási határértékeknek való megfelelés rendszeres ellenőrzése mellett. A gyártási folyamatnak lényegében csak szilárd technológiai hulladéka van: kis mennyiségű, magas vastartalmú anyag, amelyet a használt csomagoló zsákokkal együtt szakcégeknek adnak át hulladékkezelésre.

A beruházásnak tehát nem lesz számottevő hatása a környéken élők mindennapjaira: a gyártelep forgalma legfeljebb napi 20 kamionnal nő, és már az új tevékenység tervezése során is kiemelt figyelmet fordítanak a szigorú zajvédelmi határértékek betartására. Mivel a technológia nem igényel vizet, csupán a minimális laboratóriumi igény folytán bocsát ki elenyésző mennyiségű szennyvizet. Így nem nő érzékelhetően a BorsodChem vízfogyasztása, és a talajra, vagy talajvízre sem lesz hatással az LFP-üzem működése. A villamosenergia-fogyasztásban sem lesz számottevő változás. 

Az LFP alapanyagok helyi előállítása jelentősen csökkenti az energiatároló rendszerek összköltségét. A gyorsan szaporodó megújuló energiaforrásokkal, például a napenergiával kombinálva ez a költségelőny lehetővé teszi a zöld energia hatékonyabb és megfizethetőbb betáplálását a hálózatba. Végső soron a háztartások profitálnak az alacsonyabb energiaköltségekből, mivel a helybeli LFP-előállítás nemcsak az ellátási lánc biztonságát növeli, hanem a megújuló energia megoldásokat is elérhetőbbé és gazdaságilag fenntarthatóbbá teszi.

A próbaüzem a tervek szerint 2026 végén kezdődik a létesítményben.

Forrás: BorsodChem

További híreink

Két külön ügy: mit épít a BorsodChem, és mire készül az önkormányzat?

Dátum: 2026. aug 24. 16:09

Az elmúlt időszakban egyre több, félreértésre okot adó információ jelent meg a közösségi médiában a BorsodChem kazincbarcikai beruházásáról és az önkormányzat által előkészített új ipari területről. A két folyamat több helyen összemosódik, holott jelenlegi állás szerint két külön ügyről van szó. Az egyik a BorsodChem saját gyártelepén megvalósuló LFP-katódanyag-gyártó beruházása, a másik Kazincbarcika ipari parkjának területi fejlesztése. Összegyűjtöttük, mit lehet jelenleg biztosan tudni a két projektről.

Deniz és T. Danny koncertjével búcsúzott a XII. Kolorfesztivál

Dátum: 2026. aug 24. 15:05

Hat összetett és tartalmas nap után 2026. augusztus 22-én, szombaton éjjel elköszönt a XII. Kolorfesztivál. Az utolsó felvonás a mindennapos és visszatérő kedvencek, például a csónakázás, a vidámpark és az arcfestés mellett különösen változatos autókiállítást, valamint Deniz és T. Danny nagyot szóló koncertjét tartogatta a fesztiválozóknak.

Jön és megy a 800 millió – megszületett a miniszteri döntés

Dátum: 2026. aug 22. 18:34

Kazincbarcika 787 606 565 forint vissza nem térítendő rendkívüli önkormányzati támogatást kap. Ezzel lezárulhat az a hónapok óta húzódó ügy, amely jelentős bizonytalanságot okozott a város költségvetésében. A döntést Szitka Péter polgármester a Facebook oldalán jelentette be.

A XII. Kolorfesztivál 5. napja: programsokféleség több korosztálynak

Dátum: 2026. aug 22. 18:15

Lett élet az augusztus 20-a után is a XII. Kolorfesztiválon. Az ünnepi csúcspont még nem jelentette a finálét. A hosszú hétvége péntekje újra sokféle programmal szólította meg az ovisokat, a nosztalgiázó középkorosztályt és az idősebbeket is. A nap egyszerre tartogatott egészségpontot és városi kultúr-kocsmatúrát. A sport színeiben pedig a KBSC felnőtt férfi focicsapata is kitelepült, hogy találkozzon a közönségével.

KolorTV élőben

Programajánló

BorsodChem Kolorfutás Night 2026

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk