https://kolorline.hu/Érkezik a hűvös, őszi idő — szeptember 15-én elindult a távfűtési szezon

Érkezik a hűvös, őszi idő — szeptember 15-én elindult a távfűtési szezon

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

A fűtésre való felkészülés minden háztartás számára kiemelten fontos, hiszen nemcsak a komfort, hanem a biztonság és a költséghatékonyság is múlik rajta. A távfűtési szezon hivatalosan szeptember 15-én elkezdődött, amelyet a nyári karbantartás előzött meg. A fűtés elindításához a családiház-tulajdonosoknak is vannak teendőik, amelyet érdemes időben, még a hideg idő beállta előtt megtenni.

A fűtési idény szabályozása

Hazánkban a távfűtési szezon hivatalosan szeptember 15-én kezdődik és május 15-ig tart, ezt a 2005. évi XVIII. törvény szabályozza. Fontos tudni, hogy ez nem jelent automatikus fűtésindítást, hanem azt, hogy ettől a dátumtól kezdve a szolgáltatóknak biztosítaniuk kell a fűtés lehetőségét a lakók számára. A szabályozás szerint a távfűtés akkor indul, ha három egymást követő napon az átlaghőmérséklet 12 °C alá vagy egy napon 10 °C alá esik, illetve ha a meteorológiai előrejelzés tartós lehűlést jelez.

„Kazincbarcikán 8700 lakást érint a távhőszolgáltatás. A távfűtési szezon már szeptember 15-én megkezdődött, tehát kérhető a fűtés bekapcsolása — közölte Beke Tibor, a Barcika Szolg Kft. ügyvezetője. — Az előfűtés két módon indulhat: az egyik, hogy a társasházak közös képviselője írásban jelzi felénk a lakók igényét, a másik pedig automatikus, ez a napi hőmérséklet vizsgálata alapján történik.”




Törvényi kötelezettségek, ellenőrzések

A távhőtörvény szabályozza a távhőszolgáltató és felhasználó jogait, kötelezettségeit, valamint a karbantartás miatti szüneteltetés bejelentésének módját. Családi házak esetén a tulajdonos kötelessége a gázkazán vagy a gázkészülék rendszeres karbantartása, ezek éves felülvizsgálatát jogszabály írja elő. Ezt kizárólag engedéllyel rendelkező szakember végezheti, a tulajdonos felelőssége a hiányosságokból fakadó károkért és balesetekért teljeskörű.

„Ha hűvösebbé válik az idő, megnő az üzletek forgalma is, ilyenkor többen cserélik le a gázkazánt — nyilatkozta Futó Csaba, az egyik víz, gáz és fűtés szerelvénybolt eladója. — Ebben az időszakban az egész fűtési rendszert át kell nézni és szükség szerint lecserélni a hibás alkatrészeket."

A gázkazánokat minden fűtési szezon elején, a szeptember–októberi időszakban javasolt szakszerűen átnézetni, ugyanakkor a szakemberek szerint ez az ellenőrzés nyáron is elvégezhető. Egy jól karbantartott kazán csökkenti az energiafogyasztást, növeli az üzemeltetés biztonságát, és meghosszabbítja a készülék élettartamát.



Felelősség és előnyök

A fűtési szezonra való szakszerű felkészülés minden háztartásban kiemelt jelentőségű. A családi házakban élőknek saját felelősségük a rendszeres kazánkarbantartás, míg a távhős lakásokban élőknek érdemes rendszeresen egyeztetniük a közös képviselővel, és saját lakásukban is elvégezni a szükséges ellenőrzéseket. A szabályok követése és a karbantartási munkák elvégzése minden háztartás számára hosszabb távon költségcsökkentéssel, nagyobb biztonsággal és jobb komforttal jár.

További híreink

Vezetéklyukadás a Csokonai utcában – szünetel a fűtés és a meleg víz

Dátum: 2026. ápr 02. 12:13

Két helyszínen is meghibásodott a távhővezeték Kazincbarcikán, ezért javítási munkálatokat végeznek a szakemberek április 2-án. A Csokonai utca érintett szakaszán és az óvoda környékén a munkálatok idején szünetel a fűtés- és melegvíz-szolgáltatás.

Éjszakai karbantartás a vasútvonalon Sajószentpéter és Kazincbarcika között

Dátum: 2026. ápr 02. 10:38

Előre tervezett, zajjal járó éjszakai karbantartást végeznek a Miskolc–Kazincbarcika–Ózd vasútvonalon április 13-án (hétfőn).

Pincetűzoltás a Szabadság téren, sérülés és károk nélkül

Dátum: 2026. ápr 01. 18:08

A Szabadság tér 1. szám alatt a pincéből szálló füsthöz riasztották a Kazincbarcikai Hivatásos Tűzoltó Parancsnokság csapatát április 1-jén. Sajnos nem tréfa volt, a 2x2 méteres helyiségben az összehordott szemét ismeretlen okból lángolni kezdett. Villámgyorsan sikerült a tüzet eloltani és a helyszínt biztosítani. Se személyi sérülés nem történt, se számottevő anyagi kár nem keletkezett.

Országgyűlési választás: április 12-én szavazunk

Dátum: 2026. márc 31. 20:15

Április 12-én (vasárnap) országgyűlési képviselőket választanak Magyarországon. A szavazás 06:00 és 19:00 óra között zajlik, Kazincbarcikán 26 szavazókörben.

KolorTV élőben

Programajánló

Kolorcity majális 2026

Kazincbarcika, Csónakázó-tó

Idővel - Kovács András Péter önálló estje

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk