
MEGHÍVÓ az „Emberben a művész, művészben az ember” első nemzetközi kiállítására
Új mérföldkövéhez érkezik az „Emberben a művész, művészben az ember” című tárlatsorozatunk 2025. október 9-én (csütörtökön) 18:00 órától, a Mezey István Művészeti Központban. Most először importáljuk a művészetet, méghozzá Hollandiából, közvetve Irakból, de intenzív magyar érintettséggel, világhírű iraki-magyar lantzenével tálalva.
Egy Magyarországon tanult, Hollandiában élő iraki származású festőzseni érkezik Kazincbarcikára
Nemcsak fordulatos nemzetközi háttértörténettel rendelkezik, de ugyanilyen változatos és minden irányban sziporkázó, nagy hatású művekkel is büszkélkedhet Gaffer Mehdi Hassan festő. Hirtelen felindulásból, opportunistaként kezdett márványképeket készíteni és könyveket is festett. Ez a kettő elem egyesével is unikum lenne bármely művész életrajzában, de „MUHI” esetében sok más mellett egy életen belül találkozik ez a két kreatív és virtuóz alkotási forma.
Kicsoda MUHI, akinek Magyarország adta a művésznevét?
Talán megkockáztathatjuk a kijelentést, hogy MUHI az egyetlen élő iraki, aki magyar becenévvel, művésznévvel mutatkozik be a nagyvilágban. Az Irakból útnak indult festő annak idején, az útkeresés időszaka után hazánkban horgonyzott le először, és itt végezte el a Magyar Képzőművészeti Egyetemet. Végül egy újabb fordulattal Hollandiába helyezte székhelyét, azóta is Utrechtben él. A magyarországi évek hatása azonban nemcsak keresztségében maradt jelen. Minden sarkon emléket őriz. A magyar művészek között él, köztük nőtt fel, mondhatni a magyar művészszcéna Mauglijaként. Még magyar könyv is készült munkásságáról, Zelnik József: Dante fátyla - Pokoljárás Muhi-val, a festőemberrel címmel. MUHI 1993 óta él Hollandiában, de azóta is tartja a kapcsolatot a magyar művészvilággal, nagyon különlegesnek nevezve az itteni művészetet. „Tényleg magyarul festenek a magyarok” – jött rá maga is (Dienes Gábor művésztársának szavait megértve) 20-30 év távlatából. Szerinte, ami nálunk tapasztalható, nincs máshol a világban. Örömmel fogadta el Bandzsók István projektgazda felkérését, hogy karakteres műveinek egy részét bemutassa a kazincbarcikai közönségnek.
Egy különleges ember különleges festményei
MUHI egy olyan országból származik, ahol a képzőművészet nem jeleníthet meg arcokat. Esetében pedig az arc lett az egyik legjellemzőbb visszatérő elem, akár mereven, akár mozgásban. Képein a csillagok, a víz és a hajók is gyakran jelennek meg, mert azt vallja, ő nem tud meglenni egy helyen. A műteremben a képben megold minden problémát.
Szembeszökő, élénk színű festményei azonnal magukhoz láncolják a tekintetet. Érdemes élni az eséllyel, és közelről szembesülni velük.
Az október 9-i kiállításmegnyitón a magyarul lehengerlően beszélő MUHI személyesen is részt vesz. Nem mindennapi lehetőség ez: közvetlenül találkozni és beszélgetni egy festővel, akinek művészetét három kultúra egyengette. A nagyon megnyerő személyiségű alkotó határtalan szeretetével várja kedvenc népét, a magyarokat a kiállításán. Különösen boldog, hogy ő is az „Emberben a művész, művészben az ember” sorozat egyik kiállítója lehet, távolról hű követője és önvallottan nagy hódolója volt a szériának. Külföldi művészbarátainak is büszkén mutogatta, hogy mi zajlik szeretett országának egy kisvárosában, Kazincbarcikán. Egy olasz barátja elhinni sem akarta, hogy ez Magyarországon történik. MUHI úgy véli, ez az együttműködés, ami a város és a művészek között tapasztalható, egyedülálló, még Hollandiában sincs ilyen.
„Magyarország és Hollandia között óriási a különbség a művészetben. A magyar művészet olyan, mint a családi művészet. Az összes magyar művész egy család. Tudnak egymással beszélgetni, lelkileg is. És a program, ami zajlik, ez egy beszélgetés” — közvetítette gondolatait MUHI.
Festészet és lant — „kettő az egyben” iraki genetikájú művészeti esemény
A kiállítást — témájához illően — Omar Bashir, világhírű iraki-magyar lantművész nyitja meg, aki lantelőadással is emeli az esemény hangulatát. Gyakorlatilag kettő rendkívüli iraki gyökerű művészeti élmény élvezhető egy alkalmon.