A Szalézi gimi az évzáró fénypontjaként vette át az értéktári emléklapot
Hagyományos Te Deum szentmisével búcsúztatta a tanévet a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Kazincbarcikán. Június 19-én a Szent Család-templomban tartott évzáró szertartásnak a diákok műsora, az egyházi és gimnáziumi beszédek, valamint a közös imádkozás mellett egy különleges pillanata is volt. A tanintézmény ezen a rendezvényen vehette át Szitka Péter polgármestertől a Gimi Galéria Települési Értéktárba kerüléséért járó emléklapot.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2026. június 19.
Szalézi tanévzáró szentmise - Szent Család-templom
A képviselő-testület még márciusban fogadta el a Települési Értéktár Bizottság előterjesztését a város értéktárának bővítéséről. A két beválogatott új érték egyike kulturális örökség kategóriában a Kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Gimi Galériája lett.
A Gimi Galéria több mint harminc éve fontos része Kazincbarcika kulturális életének. Mintegy 300 kiállításával jelentős szerepet játszott a diákok művészeti nevelésében, miközben a város lakóinak is rendszeresen lehetőséget kínál a képzőművészettel való találkozásra.
A bizottság egyik aktuális törekvése, hogy intenzívebb nyilvános megjelenéssel ösztönözze az új értékek felterjesztését. Ennek része a kitüntetés nyilvános és ünnepélyes polgármesteri átadása az évzáró szentmisén.
Ideális időzítéssel került az iskolához az emléklap
Balla Árpád, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium igazgatója elárulta, hogy az értéktárba kerülés és az emléklap átvétele mögött hosszú előkészület zajlott. Pétervári György korábbi önkormányzati képviselő, műgyűjtő, a Városfejlesztési Bizottság elnöke már két-három hónappal korábban felhívta a gimnáziumigazgató figyelmét a várható elismerésre. Már ekkor egyeztettek arról, mikor lenne a legalkalmasabb az emléklap átadása.
„Azért örültem ennek az időpontnak, mert a gyerekek az évzárón majdnem teljes létszámban jelen lehettek az átadásnál, kivéve a végzősöket – foglalta össze Balla Árpád. – Már beosztott tanárként is figyeltem a Gimi Galériát. Amikor igazgató lettem, akkor pedig mindent megtettem a fennmaradásáért. A Covid-járvány alatt kitaláltuk az online kiállítások intézményét.”
Három évtizedes galéria, amely kinőtte az iskola falait
Az intézményvezető felidézte a galéria több évtizedes történetének fontosabb korszakait: az alapítástól kezdve Kövesdi Tibor rajztanár felelősségének évein és Bukodiné Sólyom Ilona vezetésén át egészen napjainkig, amikor Somodi-Hornyák Szilárd „Távolodó” művész és művésztanár szervezi a helyi kiállításokat.
„Nem feltétlenül probléma, hogy Szilárd idejében nincs olyan nagy mennyiségű kiállítás” – hangsúlyozta Balla Árpád.
Munkatársa ugyanis magasra tette a mércét, és szigorúan válogat a lehetséges kiállítások között. Ennek köszönhetően a gimnazisták és a látogatók is egyre magasabb színvonalú tárlatokkal találkozhatnak.
Helybe hozott művészet a diákoknak
Balla Árpád úgy véli, nagyon hasznos a gimnázium falai közé hozott kiállítótér, hiszen ez a tanulói korosztály még nem feltétlenül jár el magától galériába, a mindennapokban elérhető tárlatok azonban passzívan is alakítják a művészeti és esztétikai érzéküket. Mindez egyes diákokat már a gimnáziumi évek alatt saját kiállítás megrendezésére is ösztönzött.
„Somodi tanár úr tevékenységében kiemelem azt is, hogy minden évben külön tárlatot rendez a legtehetségesebb tanulóink műveiből – fogalmazott az igazgató, akinek nagy meglepetést okozott, hogy Szitka Péter személyesen adta át a díjat. – Én is 32 éve dolgozom itt, és örülök, hogy a képzőművészet ennyiféle területét lefedtük: nemcsak a festészetet, hanem a plasztikát, a grafikát vagy akár a horgolást is. Ezt koronázta meg a polgármester személyes jelenléte. A díjat igazgatóként én vettem át az iskola nevében, de valójában az egész gimnáziumot illeti."















