https://kolorline.hu/A Szalézi gimi az évzáró fénypontjaként vette át az értéktári emléklapot

A Szalézi gimi az évzáró fénypontjaként vette át az értéktári emléklapot

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Hagyományos Te Deum szentmisével búcsúztatta a tanévet a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Kazincbarcikán. Június 19-én a Szent Család-templomban tartott évzáró szertartásnak a diákok műsora, az egyházi és gimnáziumi beszédek, valamint a közös imádkozás mellett egy különleges pillanata is volt. A tanintézmény ezen a rendezvényen vehette át Szitka Péter polgármestertől a Gimi Galéria Települési Értéktárba kerüléséért járó emléklapot.

A képviselő-testület még márciusban fogadta el a Települési Értéktár Bizottság előterjesztését a város értéktárának bővítéséről. A két beválogatott új érték egyike kulturális örökség kategóriában a Kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Gimi Galériája lett.

A Gimi Galéria több mint harminc éve fontos része Kazincbarcika kulturális életének. Mintegy 300 kiállításával jelentős szerepet játszott a diákok művészeti nevelésében, miközben a város lakóinak is rendszeresen lehetőséget kínál a képzőművészettel való találkozásra.

A bizottság egyik aktuális törekvése, hogy intenzívebb nyilvános megjelenéssel ösztönözze az új értékek felterjesztését. Ennek része a kitüntetés nyilvános és ünnepélyes polgármesteri átadása az évzáró szentmisén.



Ideális időzítéssel került az iskolához az emléklap

Balla Árpád, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium igazgatója elárulta, hogy az értéktárba kerülés és az emléklap átvétele mögött hosszú előkészület zajlott. Pétervári György korábbi önkormányzati képviselő, műgyűjtő, a Városfejlesztési Bizottság elnöke már két-három hónappal korábban felhívta a gimnáziumigazgató figyelmét a várható elismerésre. Már ekkor egyeztettek arról, mikor lenne a legalkalmasabb az emléklap átadása.

„Azért örültem ennek az időpontnak, mert a gyerekek az évzárón majdnem teljes létszámban jelen lehettek az átadásnál, kivéve a végzősöket – foglalta össze Balla Árpád. – Már beosztott tanárként is figyeltem a Gimi Galériát. Amikor igazgató lettem, akkor pedig mindent megtettem a fennmaradásáért. A Covid-járvány alatt kitaláltuk az online kiállítások intézményét.”



Három évtizedes galéria, amely kinőtte az iskola falait

Az intézményvezető felidézte a galéria több évtizedes történetének fontosabb korszakait: az alapítástól kezdve Kövesdi Tibor rajztanár felelősségének évein és Bukodiné Sólyom Ilona vezetésén át egészen napjainkig, amikor Somodi-Hornyák Szilárd „Távolodó” művész és művésztanár szervezi a helyi kiállításokat.

„Nem feltétlenül probléma, hogy Szilárd idejében nincs olyan nagy mennyiségű kiállítás” – hangsúlyozta Balla Árpád.

Munkatársa ugyanis magasra tette a mércét, és szigorúan válogat a lehetséges kiállítások között. Ennek köszönhetően a gimnazisták és a látogatók is egyre magasabb színvonalú tárlatokkal találkozhatnak.



Helybe hozott művészet a diákoknak

Balla Árpád úgy véli, nagyon hasznos a gimnázium falai közé hozott kiállítótér, hiszen ez a tanulói korosztály még nem feltétlenül jár el magától galériába, a mindennapokban elérhető tárlatok azonban passzívan is alakítják a művészeti és esztétikai érzéküket. Mindez egyes diákokat már a gimnáziumi évek alatt saját kiállítás megrendezésére is ösztönzött.

„Somodi tanár úr tevékenységében kiemelem azt is, hogy minden évben külön tárlatot rendez a legtehetségesebb tanulóink műveiből – fogalmazott az igazgató, akinek nagy meglepetést okozott, hogy Szitka Péter személyesen adta át a díjat. – Én is 32 éve dolgozom itt, és örülök, hogy a képzőművészet ennyiféle területét lefedtük: nemcsak a festészetet, hanem a plasztikát, a grafikát vagy akár a horgolást is. Ezt koronázta meg a polgármester személyes jelenléte. A díjat igazgatóként én vettem át az iskola nevében, de valójában az egész gimnáziumot illeti."



 

További híreink

Idén is megünnepelték a magyar úszás napját Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 21. 08:00

Egész napos programokkal várták az úszás kedvelőit június 17-én, a magyar úszás napja alkalmából. A Vízi Komplexum idén először adott otthont a nagy múltú vizes napnak, ahol ajándék úszással, vízi programokkal, bemutató edzésekkel és sportos előadásokkal várták az érdeklődőket.

Élj SZER-telenül! – újra több ezer fiatalt mozgatott meg a prevenciós nap Kazincbarcikán

Dátum: 2026. jún 20. 17:24

A Don Bosco Sportközpont mellett rendezte meg idei prevenciós napját a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság. Az Élj SZER-telenül! kampányeseményen több mint háromezer résztvevő találkozhatott látványos bemutatókkal, interaktív programokkal és a biztonságos mindennapokat segítő tanácsokkal.

Országos bajnokságokra készültek a fiatal úszók a Kazincbarcikai Vízi Komplexumban

Dátum: 2026. jún 20. 16:20

Először adott otthont a Kazincbarcikai Vízi Komplexum annak a regionális úszóedzőtábornak, amelyet a Delfin Vízisport Klub szervezett. Két héten át több egyesület különböző korcsoportos versenyzői készültek a város vízi pályáin a közelgő országos bajnokságokra. A tavalyi program sikerét idén a nagyobb szabású, professzionálisabb helyszín is tovább erősítette.

Rosszullét és visszalépés után is bronzérmes lett Pátrovics Géza Belgiumban

Dátum: 2026. jún 19. 18:15

Bronzérmet szerzett a belgiumi Waregemben rendezett Masters Súlyemelő Európa-bajnokságon június 19-én Pátrovics Géza. A kazincbarcikai sportember számára azonban a verseny korántsem a tervek szerint alakult: a megmérettetés előtt jelentős folyadékveszteséget szenvedett, a verseny közben többször begörcsölt, végül pedig egészségügyi okok miatt nem tudta folytatni a versenyzést. Az addig elért eredménye azonban így is elegendőnek bizonyult a bronzérem megszerzéséhez.

KolorTV élőben

Programajánló

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk