Szív Világnapja
A Szív Világszövetség 1998-ban alakult az 1946-ban alapított Nemzetközi Kardiológiai Társaság tagjaiból.
A 2001-ben kiadott missziós nyilatkozat szerint egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez segítik az embereket a szívbetegségek és a stroke megelőzése és gondozása által, különös tekintettel a szegény és a közepes jövedelmű országokra. Az Egyesület a WHO-val szoros együttműködésben dolgozik. Legismertebb kezdeményezésük „A SZÍV VILÁGNAPJA”, amelyet 2000 óta tartanak meg, mindig szeptember hónap utolsó vasárnapján.
Magyarországot tekintve a lakosság körében a szív és érrendszeri problémák nagyon gyakoriak. Aggasztóak a statisztikai adatok, hiszen az unió ötödik legkedvezőtlenebb halálozási rátája a magyar - írta a Központi Statisztikai Hivatal. Magyarországon például 2013-ban 127 ezren haltak meg, míg Portugáliában és Csehországban, vagyis két, nálunk félmillióval nagyobb lélekszámú országban 107 ezren, illetve 109 ezren, a háromszázezerrel kevesebb lakosú Svédországban pedig ugyancsak 107 ezren. A magyar halálozás tehát az uniós átlagnál 70 százalékkal magasabb!
Mire figyeljünk! Keringési zavarok tünetei
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy az erek állapota nagy mértékben meghatározza, milyen a keringésünk. A mozgásszegény életmóddal, túlsúllyal, dohányzással, magunk is hozzájárunk a keringési problémák kialakulásához. A keringési problémák által leggyakrabban előforduló betegségek a szívroham vagy STROKE. Kezdetben apró jelek is vannak, ha keringési zavaraink vannak: gyengeségérzet, hideg végtagok, visszatérő betegségek, zsibbadás jelezheti a probléma jelenlétét. Figyelmeztető jel lehet a körmök töredezettsége, hajhullás, férfiaknál merevedési problémák, szintén az oxigénhiány miatt. Vegyük észre, ha egyik betegségből esünk a másikba és sebgyógyulás folyamata is elhúzódik.
A keringési problémák súlyos szövődménnyel járhatnak, ezért azokat minél hamarabb kezelni kell. Alternatív módon is őrizhetjük szívünk egészségét az orvosi kezelések mellett, méghozzá gyógygomba, hagyma, hal (omega3) rendszeres fogyasztásával.
Sokaknál a leggyakoribb a szívdobogásérzés. A beteg felgyorsult szívdobogást érzet, ami zavaró, fájdalmas érzés számára. A szapora szívverést (tachycardia) gyakran az érzelmek váltják ki, de a háttérben lehet szívritmuszavar is. A szívdobogásérzés szokványos jelenség a nagyobb fizikai megterhelés után megpihenőknél, csak akkor ad okot aggodalomra, ha erőssége nem áll arányban a terhelés nagyságával, vagy a kiváltó ok ismeretlen.
A STROKE
A legtöbb betegnél a STROKE, figyelmeztető tünet nélkül alakul ki. Az egyik legalattomosabb betegség, mert az ember hajlamos a tünetekre legyinteni.
Mégis mire figyeljünk?
Karok és lábak az arc hirtelen bénulása, tipikus a féloldalas bénulás. Hirtelen beszédzavar, a száj lefelé görbülése, kettős látás, szédülés, szokatlan fejfájás, bizonytalan járás, pillanatnyi eszméletvesztés, nőknél hányinger.
Ezek a tünetek általában 2 -15 percig állnak fenn és azonnal mentőt kell hívni! A STROKE -ot jó eséllyel lehet kezelni, ha a páciens 1 órán belül a SROKE ambulanciára kerül. Ne késlekedjen!
Hogyan előzzük meg a problémát?
A szív és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető, első sorban egészségesebb életmóddal, valamint rendszeres szűrővizsgálatokkal. Lehet, hogy elcsépelt a javaslat de a rendszeres testmozgás, napi 20-30 perc kocogás vagy gyorsgyaloglás, séta, tánc, váltott hideg- meleg zuhany, legalább 2 liter víz, B vitamin kúraszerű szedése sokat segít a szívproblémák megelőzésében
Ha azonban a tüneteket tapasztaljuk, szakítsunk időt az orvosra ne hanyagoljuk el magunkat. Komolyabb rosszullét esetén ne késlekedjünk jelezni azt hozzátartozóiknak vagy bárkinek aki a közelünkben van, hiszen minden perc számít és életet menthet!