Hétköznapi csoda
Október elseje a zene világnapja, melynek célja, hogy a társadalom széles rétegei számára népszerűsítse a zeneművészetet, és az UNESCO elveinek megfelelően - szorgalmazza a népek közti barátságot és megbékélést.
Yehudi Menuhin kezdeményezésére 1975 óta a zene világnapjaként tartják számon október elsejét, s azóta a föld minden pontján ezen a napon különös figyelmet szentelnek annak a csodának, ami a születésünktől a sírig elkísér: a zenének.
Fotók: Zele Tímea (archív - Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola)
A tizenötödik században azt mondták: a muzsika a menny rezonanciája, angyalhang, madárének, az Éden gyönyörűsége, az egyház orgánuma, szomorú szívek épülése, néha ördögi csodaszer. Kodály Zoltán szerint: „A zene nem magánosok kedvtelése, hanem lelki erőforrás, amelyet minden művelt nemzet igyekszik közkinccsé tenni.”, Thomas Mann pedig a „legmorálisabb művészetet” látta a melódiákban.
A legcsodálatosabb, ami velünk történhet, az a zene hallgatása és szeretete. Ez az ember legő- sibb kifejezési formája, amely segít bennünket a kikapcsolódásban, enyhíti a bánatunkat, a szomorúságunkat, örömöt szerez, boldogsággal tölt el, kikapcsol, és mindemellett személyiségfejlesztő, közösségfejlesztő és értékteremtő.
Egyszóval nem lehet élni nélküle. Mindegy, hogy milyen stílusú és műfajú, csak értékes legyen, szeressük, segítsen az életünkben, vagy „csak” szórakoztasson bennünket.