Illatos tavasz
Miből is fakad az össze nem téveszthető frissesség?Amikor tél után közeledik a tavasz, minden életre kel. Nem csak a földfelszín feletti növényzet ébredezik, hanem a föld alatti élet is újra lélegezni kezd.
A talajban megszámlálhatatlanul sok gomba, giliszta, baktérium, pajor, hangya stb. élősködik. Ők ugyanúgy, mint a fák és növények vagy egyes állatok, téli álmot alszanak, pihennek. A felmelegedés hatására azonban újra „dolgozni” azaz táplálkozni kezdenek. Lebontják a talajba kerülő szerves anyagokat, mint pl: kukoricát, trágyát, szalmát. A felszabaduló anyagok a légrétegbe kerülnek, amit leginkább hajnalban lehet érzeni. Ezzel magyarázható a természet illata.
Tavasszal kell elkezdeni a kerti munkát ahhoz, hogy a későbbiekben szép virágaink, zamatos gyümölcseink, friss zöldségink legyenek.Vannak olyan zöldségfélék, melyek a hidegebb talajban a 3-5 °C - on is gyökeret eresztenek. Ilyen pl: a sárgarépa, zöldborsó, mezei saláta, hónapos retek, dughagyma vagy a spenót.
A metszés is egy fontos dolog, és az sem mindegy hogyan végezzük. Ha alaposak vagyunk biztosak lehetünk benne, hogy fáink, bokraink hálásak lesznek érte. Mindig olyan rügyet válasszunk – különösen igaz ez szőlő és gyümölcsfa esetében – amelyből a rügy a koronából kiáll.
Ha nagyobb sebet képezünk a kelleténél vagy fűrészelünk, akkor kezeljük az adott területet sebvédő anyaggal, hogy a gombák, spórák ne támadhassák meg a növényünk szöveteit.
A permetezésre is szükség van még a rügyfakadás előtt, hiszen nem csak fáink és növényeink kezdenek ébredezni, hanem a kártevők is! A bordói lé még ma is közkedvelt, ami kereskedelemben kapható kénnel kiegészítve. Ehhez még keverhetünk rovarölőt, hiszen a levéltetvek korán megtámadják a gyümölcsfákat. Minden haszon és dísznövényt lemosó jelleggel átpermetezhetünk, így biztosak lehetünk benne, hogy növényink meghálálják a gondoskodást.
Forrás:gazigazito.hu