A kártékony cserebogár
Hazánkban háromévenként, április–májusban tömegesen rajzik.
A májusi cserebogár teljes átalakulással fejlődik ki.
A nőstény 2-3 alkalommal egy - egy csomóba 20 – 30 tojást rak. A tojások a talajnedvesség hatására fejlődnek ki. A lárvák 30 – 50 nap múlva kelnek ki, többnyire június végétől.
A fehér-sárgásfehér, kifli alakúan meggörbült, fekete fejű pajor a májusi cserebogár lárvája. A tojásból kikelő lárva többszöri vedlés után, három év alatt fejlődik ki, bábozódik be és válik zizegve repülő, roppant falánk cserebogárrá.
A lárvák a talajban sokat mozognak, gyakran 1 méter mélyen.
A tavaszi cserebogár frissen kifejlődő hajtásokat eszik, megrágja például a szőlő hajtásait, de különösen szereti a parkok, temetők, kertek díszfáinak, gyümölcsfáinak lombjait is.
Ha a zsenge, fiatal palánták vagy akár a fák és bokrok levelei hervadnak, feltűnően gyengén fejlődnek vagy rohamosan sárgulnak, akkor arra kell gyanakodni, hogy a talajban élő pajorok rágták el a növények gyökereit.
A szamóca és egyes dísznövények gyökerét különösen kedveli.
Éjszaka, hajnalban a hidegtől megdermedt bogarak a levelek hátoldalára tapadva mozdulatlanul meghúzódnak. Megjelenésük után azonnal táplálkozni kezdenek, hogy erőre kapjanak, ezt követi a társkeresés, a párosodás.