Erdélyi barangolás
Az előttünk álló hosszú hétvégék remek alkalmat biztosítanak az aktív kikapcsolódásra. Amennyiben egy közeli, de mégis más jellegű tájon szeretnénk eltölteni néhány kellemes napot, tökéletes választás Herkulesfürdő, Romániában.
A történelmi Magyarország délkeleti csücskében járunk, melynek számos magyar vonatkozása van. Az Osztrák-Magyar Monarchia idején Széchényi István gróf itt próbálta meg hajózhatóvá tenni a Dunát, a Fekete-tengerig a Vaskapu szabályozásával. Ugyanakkor az ország legfelkapottabb üdülőhelye volt, hiszen Ferenc József császár, ha csak tehette, itt nyaralt, és a víznek köszönhetően mai napig népszerű úti célpont.
Fotók: Szabó Szilveszter, Gáspár Attila; eupolisz.hu
Herkulesfürdő a környéken fakadó hőforrásoknak köszönhetően már a római korban ismert fürdőhely volt, Traianus császár az egekig magasztalta a víz gyógyhatását. Fő vonzerő a sok hőforrás, amelyek nagy része ingyen, kiépítetlenül élvezhető, de csak mértékkel, mert könnyen rosszul lehetünk a túl meleg és túl sok ásványi anyagot tartalmazó vízben. Ilyenkor érdemes lehűteni magunkat a Cserna - patakban. Hatalmas élmény a forró vízből kikecmeregve a hűs vízben heverészve gyönyörködni az erdőben.
A városka fénykorában nagyon sok palota és fürdőcsarnok épült a főuraknak, de sajnos ezeket az épületeket magukra hagyták, az egykori díszes építmények életveszélyes állapotban roskadoznak. A lehangoló látványt erősíti a szocialista korszakban épült sok jellegtelen, sokemeletes betonszálló.
Ám Herkulesfürdő patinás bája a mai, leromlott állapotában is üt, a környező hegygerincek és hegyvonulatok rengeteg túralehetőséget kínálnak. Az egyik legmegkapóbb az Inelet-túra. A kis hegyi faluba nem vezet út, csak gyalog vagy lóval lehet feljutni. A házak nagy távolságra vannak egymástól, köztük apró kertecskék, legelő állatok és erdő. Itt szinte visszatérünk a múltba, csak az áramot biztosító napelemek lógnak ki az idilli képből.
A történelmi Magyarország legdélebbi pontján tör ki a Duna a Kárpát-medence koszorújából. Itt a folyó a hegyek közé bepréselve vágott utat a Fekete- tenger felé, létrehozva a Vaskaput. Ahol a folyó kiszélesedik, láthatóvá válnak a Nagy Kazán-szoros festői, szürke sziklabércei, melyek több barlangot is rejtenek.
Forrás: eupolisz.hu