Szedjünk gombát de mit és hogyan?
Az ősz beköszöntével itt a gombaszezon is! A tudatlanság nagyon komoly problémákat tud okozni. Gyakran mérgezéshez, legrosszabb esetben halálhoz vezetnek.
Évente átlagosan 65 ember esik áldozatul. A halálos esetek szinte kivétel nélkül gyilkos galóca fogyasztás következményei.
Szedhetünk gombát, de az alábbi szabályokat mindenképp be kell tartani!
- Keressük fel a gombavizsgálót.
- Csak az általuk átvizsgált gomba fogyasztható teljes biztonsággal.
- Átvizsgáláshoz az egész kosárka tartalmát meg kell mutatnunk nem csak 1-1 példányt.
- Mi is tanulmányozzuk a gombákat.
- Nagyon sok szakkönyv vagy akár az internet is rendelkezésre áll, hogy mi is elsajátítsuk az alapokat, de mindenképp tartsuk be az 1-es pontot.
- A leszedett gombákat gyűjtsük külön tárolóba. Ezáltal elkerülhető az ehető és a mérges gombák érintkezése. A számunkra ismeretlen fajokat is szedjük külön. Hogy miért? A mérgező gomba megfertőzheti az ehetőt. A gombákat mindig kosárba vagy újságpapírba szedjük, mivel zacskóban, dobozban bepüffednek.
- Csak egészséges gombákat szedjünk, amelyeken nagyon jól felismerhetőek a gomba jellegzetességei.
- Senkitől ne fogadjunk el gombát, még akkor sem, ha állítja minden gombát nagyon jól ismer. Ha árustól veszünk gombát akkor is figyeljünk oda, hogy mindenképp rendelkezzen gombavizsgálói igazolással!
- A leszedett csemegét minél hamarabb fogyasszuk el. Szellős, hűvös helyen tárolva is legfeljebb másnapra tehetjük el. Vannak olyan gombafajok, melyek 20 perc főzés után fogyaszthatók. Egy-egy gombafaj vásárlásakor erre nyugodtan rákérdezhetünk a gombavizsgálónál.
Tévhitek
Ne gondoljuk, hogy azok a gombák, amiket a csiga elfogyaszt számunkra is ehető! A csiga hidegvérű állat, képes lebontani olyan anatoxint, amit az ember nem. Tévedés az is, hogy az a gomba mérgező, amelynek húsa vágásakor elszíneződik vagy megkékül. A gyilkos galóca például fehér marad, míg ez ehető rizike elszíneződik. Tévhit az is, hogy a mérgező gombák csúnyák, nyálkásak, míg az ehetők szépek. Ellenpélda erre a mesekönyvekben is gyakran ábrázolt gyilkos galóca.
Fotón a nagyon ízletes rizike
Fotón: laska gomba
Fotón: csiperke
A gyilkos galóca
Kontinensünkön széles körben elterjedt, lombos- és tűlevelű fák alatt egyaránt előfordul. Közel 600 faja ismert.
A gyilkos galóca ráadásul számtalan olyan ehető gombafajra hasonlít, amelyet Európa-szerte gyakran fogyasztanak. Mérge elsősorban a májat és a vesét támadja meg, ellenszere egyelőre nem ismert. A lemezek sűrűn állnak, a tönknél szabadon állók, esetleg nagyon gyengén tönkhöz nőttek. Színük fehér vagy krémszínű, oldalnézetben enyhe sárgás-zöldes árnyalattal. Sohasem lehetnek vörösesek vagy barnásak, és megsérülve sem színeződnek el. Nagyon könnyű összekerverni az erdőszéli csiperkével.
Fotón az ártalmatlannak tűnő gyilkos galóca - mérgező, halálos
Fotón: a mesekönyvekből ismert légyölő galóca - mérgező, halálos
A kalapbőr szárazon fénylő, nedves időben tapad. A kalap színeloszlása is változó, sokszor a közepén látszik a legsötétebb zöldes árnyalat, néha azonban éppen ez a rész fakul ki. A kalap széle viszont csaknem mindig a leghalványabb, néha szinte fehéres.Gombaismertből sosem elég, ezért az alábbi linken egy videó is segítségünkre lehet.
Ajánlott videó:
https://www.youtube.com/watch?v=GffHkzurRUg
Forrás: balintgazda.hu, wikipédia