Itt a kánikula – óvjuk bőrünket a napsugárzástól
A nap sugárzása elleni fényvédelem elhanyagolhatatlan egészségünk megőrzése végett, hiszen sok káros következménye lehet, ha erre nem figyelünk oda kellőképpen. Mit tegyünk a veszélyes napsütés ellen? Íme néhány tanács, amit érdemes betartani.
Napozókrém használata!
Fontos, hogy rendszeresen használjunk napozó krémet, még akkor is, ha felhős az idő, hiszen a szórt fények ugyanúgy károsíthatják a bőrünket. Legalább 15-30 perccel napozás előtt használjunk napvédő krémet, hiszen akkor éri el igazi hatását. Az UV-A és UV-B sugárzás elleni vízálló és legalább 30-as vagy annál nagyobb faktorú naptej a legalkalmasabb erre a célra. Érdemes többször, akár óránként is használni fényvédőt.
Napon töltött idő csökkentése!
Reggel 10 és délután 4 óráig kifejezetten kevés időt töltsünk a napon, ilyenkor a legerősebb az UV-B sugárzás ereje.
Megfelelő ruházat!
Ha napra megyünk akkor a nagy melegben is preferáljuk a vállakat elfedő hosszú felsőket, valamint olyan kiegészítők válasszunk, amik védenek minket a naptól, mint például a kalap és a sapka és a napszemüveg.
Figyeljünk oda!
A 6 hónapnál fiatalabb csecsemőket egyáltalán ne vigyük napra, csakis árnyékban és teljesen fedett ruházatban tartózkodjanak kint. Terhesség esetén kerüljük a napsugárzást, mert az pigmentfoltokat okozhat. Ha olyan gyógyszert szedünk, amelyek érzékenyé tesznek a napfényre, kifejezetten kerüljük a közvetlen napos területeket.
Érdemes figyelni magunkra, hiszen akár napszúrást is kaphatunk. A napszúrást sokan csak apró kellemetlenségnek tartják, pedig komoly egészségügyi probléma is lehet.
Tünetei
Enyhe panaszok:
- fejfájás, szédülés, kábaság, émelygés, gyengeség, szomjúságérzet és hányinger formájában jelentkezhet
- beteg kerüli a fényt, szívesebben tartózkodik hűvös, elsötétített helyiségben
Súlyos esetben:
- a testhőmérséklet hirtelen, jelentős emelkedése következik be (akár 39-40°C is lehet)
- nagyfokú fejfájás mellett a tarkó kötöttsége, merevsége alakul ki, a beteg tudata zavart lehet, eszméletét elveszítheti
Csecsemők esetében:
- jellegzetesen visító sírás, a kutacs feszülése és elődomborodása észlelhető
- a kisbaba enyhe fizikai ingerekre is erős védekező mozgásokkal reagál, kipirosodik, belázasodik, valamint hányás és akár eszméletvesztés is felléphet
Teendők
A legfontosabb, hogy árnyékos, hűvös helyre, kell kísérni a beteget. A tarkóra érdemes hideg vizes borogatást tenni. A beteg 30 fokos szögben megemelt felsőtesttel feküdjön, és apró kortyokban fogyasszon hideg vizet. Enyhe esetben otthoni, két-három napos ágynyugalmat javasolnak hűvös, fénytől védett szobában. Ha a tünetek nem javulnak vagy esetleg rosszabbodnak, mindenképpen kórházi kezelés szükséges! Súlyos esetben a fenti teendőkön túl mindenképpen értesíteni kell a mentőket vagy az orvost, mivel a beteg megfigyelést igényel. A csecsemőket minden esetben orvoshoz kell vinni!