Mezey István Emlékkiállítás nyílik
Mezey István Emlékkiállítás nyílik szeptember 15-én Kazincbarcikán.
A 2012-ben elhunyt festőművész, grafikus idén ősszel, szeptember 17-én ünnepelné 72. születésnapját. Ebből az alkalomból a róla elnvezett Művészeti Központ nagy kiállítótermében nyílik tárlat és az állandó kiállítás, az Emlékszoba képei is megújulnak.
A tárlat megnyitója szeptember 15-én, pénteken, 17 órakor kezdődik és november 10-éig tekinthető meg.
Közreműködik a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola tanáraiból álló kvartett.
Mezey István 1945-ben Szikszón született. Gyermekéveit Sajószentpéteren töltötte, itt fejezte be általános iskolai tanulmányait. Ózdon, a József Attila Gimnáziumban érettségizett, majd reklámgrafikusi képzettséget szerzett. Sajóbábonyban képesítés nélküli nevelőként rajzot tanított, itt ismerkedett meg későbbi feleségével. 1967 óta szerepel alkotásaival képzőművészeti kiállításokon. 1970-ben Kazincbarcikára költözött, ahol az Egressy Béni Művelődési Központ és Könyvtár grafikusa lett. 1975-től a Művészeti Alap, majd a képző- és Iparművészek Szövetségének, későbbiekben a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének a tagja. 1990-től a Magyar Képző- és Iparművészek Észak-magyarországi Területi Szervezetének Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei titkára.
Sokoldalú művész volt, aki elsősorban rajzaival, újságrajzaival, illusztrációival, sokszorosított grafikáival vívott ki elismerést magának, de tipográfiai munkáival, köztéri plasztikák, díszletek, városcímerek (1987: Edelény, 1993: Kazincbarcika) tervezésével is foglalkozott. A grafika mellett festményekkel is szerepelt kiállításokon. A Kazincbarcikán eltöltött évek során Mezey István a város elismert polgárává vált. Ünnepségek dekorációit készítette, kiadványokat, meghívókat, okleveleket, címereket tervezett, tankönyveket illusztrált. A városban zajló képzőművészeti kiállítások szervezője, rendezője, kivitelezője volt.
Kazincbarcika köztiszteletben álló alkotóját, aki 2009-ben a város díszpolgára lett, 2012. február 26-án érte a halál.
/Forrás: wikipedia/