Vajányisok Várhosszúréten
Közismert,hogy az 1944.decemberi utóvéd harcok érintették ugyan Berente, Barcika és Herbolya térségét, de összefüggő arcvonal Pelsőc-Rozsnyó-Torna térségében alakult ki, és ott a védekező magyar-német csapatok súlyos harcokat vívtak.
A Gömöri Kézművesek Társulása és Várhosszúrét Önkormányzata a II.világháború Szilice fennsíki harcaiban és a Gömör-Torna karszt északi részén elesett 110-120 ismert és ismeretlen magyar katona emlékére új háborús emlékművet avatott. A szűnni nem akaró eső ellenére több százan vettek részt a szeptember 23-i eseményen és rótták le tiszteletüket az elesett hősök előtt.
Az avatási ünnepség ökumenikus istentisztelettel kezdődött, és ahogy azt Mudi Róbert református lelkész ünnepi igehirdetésében elmondta „Az életüket áldozó katonák szívében ott élt a hazaszeretet, a gyengék és elesettek és a haza védelmezésének szent kötelessége!”
Hősök voltak, nem alkudtak meg, a 6 hétig tartó harcokban kitartóan, hitük és meggyőződésük szerint védték a hazát!
Haraszti Attila kassai főkonzul a rendezvény fővédnöke ezért is érezte fontosnak, hogy segítse ennek az emlékhelyeknek a kialakítását,megújítását, az elesett katonák azonosítását, a hozzátartozók felkutatását.
Ulman György fafaragó a várhosszúréti katolikus templom kertjében lévő nemzeti emlékpark egyik megálmodója a most felavatott felavatott emlékműre a „Rendületlenül” szót véste, a kettévágott tölgyfa jelképezi a hősök és a hozzátartozók elszakadását.
„A halottak tisztelete a jelen és a jövő alapja, ezért ma is, minden körülmények között védenünk kell országunk határait ,kultúránkat és keresztény hitünket”– mondta Németh Szilárd, a Fidesz-KDNP alelnöke.
Dr. Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka a történész szavaival méltatta a védelmi vonalban harcoló honvédek és tisztek hősiességét, külön kiemelte, hogy az óriási veszteségek ellenére a végsőkig kitartottak, ezért az elesett katonák méltó példaképeink.
A kazincbarcikai Vajányi Lajos Bajtársi Egyesülete évek óta jó kapcsolatot ápol a Gömöri Kézművesek Társulásával. Szervezetük nevében a legfiatalabb tagjuk Takács Milán, a Miskolci Görög Katolikus Általános Iskola tanulója a „Magyarok dicsérete” c.énekével kiérdemelte a jelen lévők méltó elismerését. „Vért és életet áldoztatok.Kegyelettel emlékezünk Hőseinkre”- íratták az emlékműre helyezett koszorú szalagjaira. „Felemelő érzés volt, hogy a rendezvény részesei lehettünk, büszkék lennénk arra, ha egyszer a barcikai és a sajókazinci emlékműnél városunk lakossága hasonlóan tudna emlékezni a helyi háborús hősökre.” – mondta Husonyicza Gábor, az bajtársi egyesület elnöke.