Tovább nőnek az esélyek
Tavaly nyáron a Széchenyi 2020 keretében jelent meg az a felhívás család- és gyermekjóléti központok számára, mely „a gyermekek esélyeinek növelése, a szociális segítés köznevelési intézményekben való bevezetésének megvalósítására” íródott.
A pályázati felhívásában a Kormány célul tűzte ki a köznevelés eredményességének, hatékonyságának és hátránykompenzáló szerepének javítását.
A család- és gyermekjóléti központok az általuk ellátott területen 1500 gyermekekként 1 fő, heti 40 órában, főállásban foglalkoztatott szociális segítő alkalmazására pályázhattak. A KSzSzK Család- és Gyermekjóléti Központja 25 439 903 Ft támogatásban részesült az óvodai, iskolai szociális munka szakmai tartalmának kialakításához, fenntartásához és rendszerszerű elterjesztéséhez. A sikeres pályázatnak köszönhetően 4 fő szociálissegítőt alkalmazhatott az intézmény.
Fotók: Zele Tímea
A rendezvényen Klimon István alpolgármester köszöntő beszédében kiemelte: fontos a gyermek a család, valamint a pedagógus közötti bizalmi kapcsolat megteremtése, a nevelő és felzárkóztató munka szerepe, illetve a gyermekek jogainak érvényesülése.
A projektnyitón Horváthné Geleta Mária, a Kazincbarcikai Összevont Óvodák vezetője előadásában elmondta, melyek azok az alapelvek, feladatok a pedagógiai munkában, amelyeknek összhangban kell lenniük a mindennapi nevelés mellett a gyermekvédelmi felelősök munkájával. Ezt követően Folyaminé Tomori Tünde, az Ormosbányai Hosztják Albert Általános Iskola igazgatója adott bepillantást az intézményében előforduló problémákba és azok kezelésébe, valamit tapasztalataikba.
A pályázatban kiemelt szerepet kapott az óvodai és iskolai szociális segítés feltételeinek és az ehhez szükséges eszköztár megteremtése, a prevenció megerősítésével az óvodás és iskolás gyermekek szociális jólétének, életminőségének javítása, és nem utolsó sorban a korai jelző- és pedagógiai támogató rendszer működésének segítése szakmai együttműködéssel.
A partnerintézményekben a szociális segítő meghatározott heti terv alapján lesz megtalálható, alkalmazkodva az érintett köznevelési intézmények gyermeklétszámához és sajátosságaihoz, de figyelembe véve a pályáztató által számszerűsített megvalósítandó elvárásokat. A kazincbarcikai járásban 5 település érintett a projektben: Kazincbarcika, Sajószentpéter, Ormosbánya, Rudabánya és Felsőtelekes.
Komárominé Nagy Mária, a Család- és Gyermekjóléti Központ intézményi egységvezetője prezentációjában összefoglalta a pályázat célját, a megvalósítandó feladatokat a szociális hátránnyal küzdő gyermekek tekintetében.
A projekt tesztidőszaka 2017. október 2-án már elindult, de a kormányzati döntések értelmében 2018. január 1-jétől minden óvodai és általános iskolai rendszerben kötelező lesz a szociális munkások jelenléte. Ez a félév így egy tapasztalatgyűjtő-tesztidőszaka lehet a pilot-projektnek.