Pillanatok Kazincbarcika sporttörténetéből
Kazincbarcika, illetve az elődtelepülések sikeres és gazdag sporttörténelméről olvashatunk egy rendkívül érdekes és több sportágat felölelő cikksorozatot, mely bizonyítja, hogy városunk méltán nyerte el a Nemzeti Sportváros címet 1998-ban. A kazincbarcikai csapatok és a diákok követve a megkezdett utat, generációkon át folytatták a sikerszériát, számos híres sportoló kezdte itt a pályafutását.
Labdarúgás és atlétika
Az 1920-as években már szervezett formában sportolhattak az elődtelepüléseken élők. Ekkoriban alakult meg a SÖTE (Sajókazinczi Önkéntes Tornaegylet) és a BTK (Barczikai Torna Kör), ám az első nagy, városi sportegyesület a KMTK (Kazincbarcikai Munkás Testedző Kör) volt, mely 1957-ben jött létre, és 1969-ben vette fel a KVSE (Kazincbarcikai Vegyész Sport Egyesület) nevet. Sokféle sportágban számtalan versenyző ért el országosan is figyelemre méltó eredményeket az évek során.
A várossá nyilvánítás évében, 1954-ben ‒ a szükségtelen rivalizálást elkerülendő ‒ az addigi két labdarúgóklub, a Vasas és a Szikra fuzionált, és ez olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy a csapat három évvel később kiharcolta a III. osztályú szereplést. A bajnokságba viszont már KMTK néven vágott bele a piros-fehér színű szerelésben játszó együttes, amely legjobb eredményét 1966-ban érte el: kivívta a második helyet a tabellán, és ezzel feljutott az NB II-be. A tíz szakosztályt működtető KMTK 1968-ban döntött az egyesületi színek megváltoztatásáról, ekkortól viselték a sportolói a jól ismert kék-sárga mezeket, egy évvel később pedig a neve is megváltozott. Kiemelkedő szezont az 1976/77-es bajnokságban zárt a KVSE: amellett, hogy feljutott az NB II-be, játékosai 101 gólt szereztek, amelyből a később a DVTK-hoz került Magyar Balázs egyedül 32-t rúgott! A nagy múltú fociklub 1993-tól KBSC néven működik tovább.
A KMTK csapata az 1960-as években
A fiatalok városában, Kazincbarcikán kétségkívül a labdarúgás volt a legnépszerűbb sportág. Szinte nem volt a városnak olyan tere, iskolaudvara, ahol a gyerekek, fiatalok, felnőttek ne rúgták volna a bőrt. De népszerű sportág volt az atlétika is, nem véletlenül…
Zabari János és Tugyi Levente a tavalyi Kolorfutáson
Az 1970‒1980-as években a KVSE atlétika szakosztályának legsikeresebb szakága a hosszútávfutás, illetve az akadályfutás lett. 1975-ben Siető Dániel 5000 m-es síkfutásban, 1981-ben Szénégető István 3000 m-es akadályfutáson diadalmaskodott az országos bajnokságon, és ez utóbbi évben a Szénégető‒Orosz József‒Fekete Sándor összetételű atlétacsapat nyerte meg a kis mezei futás országos versenyét. A hosszútávfutókat és ugrókat Tamás Zoltán edzette, a rövidtávfutókat pedig Kerékgyártó György. Utóbbi kezei közül is kerültek ki igen jó eredményeket elérő sportolók, mint Gálik Zsolt, aki korosztálya élmezőnyéhez tartozott a 1980-as évek második felében. A dobókat Oláh Zsolt edzette. Az egyesület által nevelt legsikeresebb sportoló kétségkívül Zabari János, aki manapság is versenyez, és legjobb eredményeit harmincéves kora után érte el (például ő a Bécs‒Pozsony‒Budapest Szupermaraton legsikeresebb versenyzője is). Zabari János a legutóbbi Kolorfutáson is rajthoz állt, és meg is nyerte azt.
Barcikai Históriás