Óvd az erdőt, előzd meg az erdőtüzet!
Talán nem is gondolnánk, de Magyarországon évente több mint 20.000 erdő- és vegetációtűz keletkezik. Ezek a tüzek a szárazabb években mintegy 500 millió négyzetméter terültet érintenek.
Szemben más kontinensekkel, Magyarországon a tüzek 99 százaléka emberi mulasztás, főleg gondatlanság miatt keletkezik.
- A gépkocsiból kidobott csikket a következő autó menetszele befújja az árokba és meggyújtja először a gyepet vagy a sajnálatosan odadobott szemetet, utána az erdőt.
- Erdőben tüzet csak a kijelölt tűzrakó helyen szabad gyújtani, ha nincs tűzgyújtási tilalom; majd gondosan el kell oltani.
- Grillezéshez, sütéshez-főzéshez csak akkora tüzet rakjunk, amekkora szükséges; ne borítsuk ki a parazsat szabadtérre eloltás nélkül.
- Kerti hulladék égetést csak akkor végezzünk, ha a helyi önkormányzati rendelet ezt megengedi. Szakemberek javasolják a komposztálást, ha nincs elég hely otthon, akkor a zöldhulladék elszállítását.
- Tarlóégetést csak engedéllyel, megtervezve, szakszerűen lehet végezni.
- A nem megfelelően felkészített jármű (quad, terepmotor, mezőgazdasági gép), a szikrafogó hiánya vagy az alul ráragadt és meggyulladó sáros növényi maradvány is okozhat tüzet.
Tüzek és az időjárási szélsőségek
Az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a tűzveszélyes időszakok hossza. Az első tüzek sokszor már márciusban keletkeznek és még októberben is előfordulnak.
Nő a tüzek intenzitása; korábban felszíni tűzként terjedő erdőtüzek átterjednek a koronára, több millió négyzetméteres tüzeket okozva.
Folyamatosan nő a nagyobb kiterjedésű tüzek száma.
eldobni < 1 másodperc
eloltani > 100 óra
helyreállítani > 100 év
További komoly és játékos információkat a biztonságos tűzrakás fortélyairól, a tűzgyújtási tilalom szabályairól, valamint a hazai és külföldi erdőtüzekről, vegetációtüzekről itt találhat: erdotuz.hu
A projekt fő támogatója az Európai Unió LIFE programja
Forrás: Országos Tűzmegelőzési Bizottság
Fotó: http://www.vasarhely24.com