Véget ért a zeneterápia a Programszigeten
Kedden zárult a három foglalkozásból álló, Kósa György, egyetemi tanár, a Kazincbarcikai Kórház zeneterapeutája által irányított zeneterápiás foglalkozás az Újkazinci Programszigeten.
A záróprogramon a hangsúly a zenetörténet volt. Az előadás témája, a művészet szerepe a terápiában, hogyan hat, miként kapcsolódik a gyógyításhoz, milyen hatással bír a betegségek megelőzésében. A zenehallgatás videó bejátszással történt, magával a zene és az előadás magyarázatával, elemzésével, röviden ismertetve a zeneszerzők életrajzát, munkásságát, egy-egy érdekes anekdotával színesítve. Korábbi foglalkozásokon a már hallott Schubert / Liszt : Auf dem Wasser zu singen című zenét, most képi megjelenítéssel, tételes magyarázattal hallgathatták végig a jelenlévők. Az előadásból kiderült, hogy Schubert zenéiben a lélek minden rezdülése megjelenik, ezért nem véletlenül alkalmazzák a terápiás foglalkozásokon is. A zenetörténelemben „szentlélekként”nevezik, hiszen Bach az Atya, Mozart a Fiú, Schubert a Szentlélek. A foglalkozás zárásaként egy egészen más érzelmi hatást kiváltó zenei előadás részesei lehettek az érdeklődők. Mendelssohntól a Hegedűverseny II. lassú tételét hallgatták meg, Fischer Iván vezénylésével, Julia Fischer közreműködésével. A hallgatóság feszült figyelemmel élte át ezeket a pillanatokat. Érdekes volt az ismert dallamokat terápiás jellegű szakmai megvilágítás mellett hallgatni, megtapasztalni, hogy a korábbiakhoz képest milyen eltérő érzéseket tudnak kiváltani.
Fotók: Gál Gábor
Az előadást követően a szakember nagyon érdekes kérdésekre válaszolt az aktív közönségnek. A közönség kíváncsi volt rá, hogy zeneterapeutaként voltak-e kudarcai, sikerélményei, a gyakorlatban hogyan, milyen hatékonysággal tudta alkalmazni a hospice osztályokon, a szociális élet területén, a személyiségfejlesztő tréningeken, orvos és egyéb hallhatóságokkal, a terápia milyen hatással bír a gyógypedagógiában, a modern, kortárs, vagy instrumentális zenék alkalmazhatóak-e a terápiában. Ez utóbbinál tanár úr részletesen kifejtette, hogy miért nem, miért igen, hozzátéve azt is, hogy a Miskolci Egyetem bölcsészeti hallgatóit bíztatja arra, hogy kutassák azokat a modern zenéket, amelyek alkalmasak lehethet hasonló foglalkozásokon.