Külső Védelmi Terv Gyakorlat: Klórömlés szimuláció Kazincbarcikán
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Kirendeltség helyi szervezete Kazincbarcika Város Önkormányzatával közösen egy klórömléses szimuláció segítségével tartott katasztrófavédelmi gyakorlatot június 13-án.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2019. június 13.
Lakossági tájékoztatás Külső Védelmi Terv Gyakorlat
Mint minden évben kétezer-négy óta, idén is összeültek a szakemberek Kazincbarcika városában, hogy egy katasztrófahelyzet szimulálásával külső védelmi terv gyakorlatot tartsanak, ezzel is erősítve az érintett szervek reagálását egy ilyen helyzetre.
A nap a polgármesteri hivatalban kezdődött ahol Szitka Péter polgármester a védelmi bizottsággal tartott közös megbeszélést az adott szituáció kezelésének elindításáról. A városvezető elmondta, mennyire fontos egy városnak egy vészhelyzet imitálása és megoldása, ha egy ekkora gyáróriás van a település mellett, fontos, hogy az esetleges problémákra fel legyen készülve mindenki.
Ezt követően Szent-Királyi László tűzoltó ezredes, a Kazincbarcikai Katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője nyitotta meg a gyakorlatot néhány gondolattal, melyben felhívta a figyelmet ezeknek a szimulációknak a fontosságára és a rutin megszerzésére.
Fotók: Kovács Loretta
A hivatal után a következő helyszín a Wanhua BorsodChem Zrt. belterülete volt, ahol sor került magára a katasztrófa szimulációs elhárítására. Itt azt feltételezték, hogy a gyár kettes telepén, egy Berentéhez viszonylag közel eső részen, a helyben tárolt vasúti kocsik egyike megsérül. A tartályban cseppfolyós klórt tárolnak, ami a szivárgás során a légtérbe került és veszélyezteti a környező lakosság egészségét. Az észlelést követően a riasztás azonnal megtörtént, mellyel egy időben a katasztrófavédelem megyei ügyeletét is figyelmeztették az adott szituációról. Az eset elhárítására a cég a legmodernebb műszaki eszközöket veti be, így speciális tömítő eszközökkel és vízfüggönyökkel gátolja meg a szivárgás elhárítását és a gáz terjedését.
– Nagyon örülünk ezeknek a gyakorlatoknak, hiszen így be tudjuk mutatni, hogy mennyire felkészültek. Az is fontos számunkra, hogy építeni tudjuk a kapcsolatunkat a környező településekkel. A kommunikáció kulcsfontosságú egy ilyen esetben a különböző egységek között, ilyenkor pedig alkalmunk nyílik az információáramlást fejleszteni - tudtuk meg Klement Tibortól, a zrt. egészségbiztonsági és környezetvédelmi igazgatójától.