Megalakult a Kazincbarcikai Idősügyi Tanács
A számos más, többnyire nagyobb városokban és budapesti kerületekben már sikerrel bevezetett szervezet megalapítására Szitka Péter, Kazincbarcika város polgármestere még augusztusban tett javaslatot és alig egy hónappal később, szeptember 23-án meg is tartotta alakuló ülését a tanácsadó szervezet.
kapcsolódó galéria
A civil szervezetek és az önkormányzat, valamint a szépkorúakkal foglalkozó intézmények bevonásával megalapított testület első ülésén a városvezető expozéjában ismertette a megfogalmazott célokat és az elérni kívánt eredményeket. „Bármelyik városvezető, akivel egyeztetettem erről a kérdésről azt említette, hogy ezt helyben, az adott szervezeteknek kell kitalálniuk, hiszen minden városban és tanácsban más és más kérdések azok, amelyek foglalkoztatják az idősebbeket.”
Az alakuló ülésen döntöttek a Szervezeti- és Működési Szabályzat kidolgozásának szükségességéről, valamint arról is, hogy folyamatosan újabb és újabb időskorúakat tömörítő szervezetet keresnek meg majd meg és próbálják azokat bevonni az Idősügyi Tanács munkájába.
Fotók: Bartók Alexandra
Egyelőre nagyobb az önkormányzati szerepvállalás a szervezetben, mint az hosszú távon elvárható lenne. Amennyiben ezek az újabb és újabb szervezetek csatlakozni tudnak a kezdeményezéshez, egyre több érintett tudja majd megosztani a véleményét, javaslatát az az Idősügyi Tanáccsal.
Hazag Mihály, a Felsőbarcikáért Alapítvány elnöke javaslatot tett egy Idősügyi koncepció kidolgozására, amelyet meg kellene előznie egy szociográfiai felmérésnek, hogy felmérjék az egyes társadalmi csoportok milyen arányban vannak képviselve a városi idősek között, amely később jó kiinduló pontot jelenthet arra nézve, hogy hosszú távon milyen tevékenységet kellene folytatni a tanácsnak.
Pelle Anna, az Idővár Nyugdíjas Kulturális Klub elnöke örült, hogy nagyobb nyilvánosságot kapnak a városban az időskorúakkal is foglalkozó szervezetek az Idősügyi Tanácson keresztül. Bár nagyon jó az együttműködés az önkormányzat és az idősekkel foglalkozó szervezetek között, de ez most a nagyobb nyilvánosságon keresztül talán mindenki számára nyilvánvalóbb lesz.
A most megalakult tanács döntött arról is, hogy a következő ilyen ülés előtt, az elkövetkező másfél hónapban, melyre a tervek szerint november elején esedékes következő ülésig kidolgozásra kerül az Idősügyi Tanács SZMSZ-e, valamint a tagok felveszik a kapcsolatot más, idősügyben érintett szervezetekkel, akiket próbálnak bevonni a jövőbeli munkába.
Szitka Péter polgármester sikeresnek látta az Idősügyi Tanács alakuló ülését. „Jó volt látni, hogy a meghívottak mennyire magukénak érzik a kezdeményezést. Most elsősorban azt a célt tűztük ki, hogy meg szólítunk minden olyan civil szervezetet, minden olyan intézményt, ahol idősügyekkel foglalkoznak Kazincbarcikán és velük együtt feltérképezzük azt, hogy kik azok, akikkel ezekben a kérdésekben együtt lehet gondolkodni. Másodsorban pedig ezekből az együttműködésekből kiindulva a szereplők vállalták, hogy kidolgoznak egy olyan hosszabb távra szóló Idősügyi Stratégiát, amely a kérdésben érintett szervezeteknek és intézményeknek segíthet az idősekkel való együttműködés kialakításában. Hosszú távon hozzájárulva ahhoz, hogy jelentősen javuljon az idősebb kazincbarcikaiak életminősége.