Vedd ölbe, ringasd, énekelj!
Új szolgáltatással bővült a Fitt Barcika programsorozata. Hétfőnként Csőszné Husonyicza Ágnes várja az édesanyákat és kicsi gyermekeiket az Egressy Béni Művelődési Központba egy félórás Ringatóra.
A program az újszülött kortól az óvodáskor kezdetéig javasolt. S mi a foglalkozás lényege? Tömören összefoglalja ezt a Ringató mottója: vedd ölbe, ringasd, énekelj! A kodályi elveket híven követő program mintaadásul szolgál a szülők számára, hogy miként is történhet a családban egy kisgyermek zenei nevelése. A Gállné Gróh Ilona által megteremtett módszer kiváló fejlesztő hatású, mely elsősorban a transzferhatásokban mutatkozik meg. Ez azt jelenti, hogy egy hatás áttevődik valamilyen másik területre.
Fotók: Bartók Bence
- A foglalkozások során a gyermekek érzelmeire hatunk. Ezt az együttes éneklés és az ölbéli játékok katarzis élménye biztosítja leginkább. Mindemellett az értelmi fejlődésükre is hat, hiszen figyelemfejlesztés, emlékezet, kreatív –képzelet és beszédfejlesztés is zajlik a foglalkozásokon. A képzeletükre, valamint az emlékezetükre nagyon jó hatással van az éneklés, a mondókázás, mert mindent, ami elhangzik a foglalkozáson, ők elraktározzák, gyűjtögetik és egyszer csak mindaz a tudás, mely legbelül lappangott, előhívódik és megjelenik a saját játékukban, szókincsükben. A passzív szókincs aktívvá válik és értelmet nyernek a szavak. A kicsik minden egyes fejlesztés alkalmával pozitív lelkiállapotba kerülnek, hiszen a szülő és a gyermek szemben vannak egymással, érzelmileg kapcsolódnak, megvan a szemkontaktus, látja az anyuka, az apuka szájának a mozgását, s mivel a szüleit szereti a világon a legjobban, az ő szájukból hallja a szavakat, ennél jobb beszédfejlesztést nem lehet elképzelni. A transzferhatás áttevődik a szocializációra, tudniillik az éneklő közösségek létrehozása a társas kapcsolatokat alakítja. Az ölbéli játékokkal, a sok-sok énekléssel, mondókázással, a jártatókkal az apróságok egyensúlyérzékét és a ritmusérzékét fejlesztjük. Ezeket a játékokat soha nem unják meg a lurkók. Egymás után többször élik át a játék örömét.
Élvezik, várják a csattanót a végén, miközben erősítik a gyermek és az anya közti érzelmi kötődést. Az ölbéli játékok a századok alatt formálódtak, alakultak, születtek meg belőlük a mai kedves gyermekjátékok. A foglalkozást különböző hangszerekkel színesítjük, bár az énekszó a kulcsfontosságú. A művészeti nevelés elsődleges célja az élménynyújtás, hát itt élménynyújtás, élményszerzés történik, s minél hamarabb kezdjük el a művészeti nevelést, a gyerekek annál kreatívabbak lesznek. – foglalta össze a Ringató lényegét a program vezetője.