Járási kapocs a pedagógiai szakszolgálatban
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézménye Járási Kapocs elnevezéssel rendezvényt szervezett.
„A köznevelés esélyteremtő szerepének erősítése a Miskolci Tankerületi Központnál című, EFOP-3.1.6.-16-2017-00030” projekt keretében, február 18-án.
A nagy érdeklődésre számot tartó eseményen a Kazincbarcika Járás területén működő óvodák, általános - és középiskolák, szakszolgálati dolgozók és egyéb segítő szakmák képviselői vettek részt. A programot Széplaki Ágnes, a Kazincbarcikai Tagintézmény mb. igazgatója nyitotta meg, és köszöntötte az egybegyűlteket. Első előadóként Cselei Béláné mozgásterapeuta a pedagógiai szakszolgálatban jól működő korai fejlesztés jelentőségéről és megvalósulásáról tartott fotókkal gazdagon illusztrált beszámolót. Kitért egyúttal a szülőcsoport nyújtotta lehetőségekre, továbbá különféle fejlesztési módokat mutatott be a tornateremben és a vízben. Hangsúlyozta a víz és a mozgás jótékony hatását a korai motoros és kognitív fejlődésre. Ezt követően Vaszilyné Halajkó Edina pszichológus-gyógypedagógus egy jelenleg standardizálás alatt álló iskolaérettségi vizsgálatba avatta be a jelenlévőknek, annak előnyeivel és nehézségeivel együtt, rövid kitérővel az iskolaérettség kritériumairól. Említést tett a beiskolázással kapcsolatos változásokról, a köznevelési törvény módosításainak hatásáról, amely magával vonta az óvodák és a pedagógiai szakszolgálatok jog-és feladatköreinek változását. Ezek után Molnár Veronika gyógypedagógus a pedagógiai szakszolgálat ellátórendszerében megjelenő, lemorzsolódással veszélyeztetett tanulókról, a pedagógusok, szülők, egyéb szakemberek kezében lévő eszközökről, lehetőségeiről tartott gondolatébresztő-vitaindító előadást. Ismertette a lemorzsolódás fogalmát, törvényi hátterét; említést tett az érdekükben jól működő jelző-és támogató rendszerről, valamint komplex pedagógiai intézkedések alkalmazásának lehetőségét hangsúlyozta az egyes oktatási intézményekben. Végül, de nem utolsósorban Elek Emília szociális szakember az EGYütt egy/MÁSért nyertes pályázatát mutatta be, melynek célja a fogyatékossággal élő gyermekek és felnőttek családjainak közösségszervezése. A BO(S)ZI Rekreációs és Egészségfejlesztő Egyesület együttműködő partnereivel egyetemben különféle szakmai programokat szervez, melynek időpontját és témáit ismertette az előadó. Említést tett a várható csoportfoglalkozásokról: többek között szerepelni fog személyiségfejlesztés belső erőforrásaink mozgósításával, valamint krízisintervenció. A pályázatban szereplő tervezett családi programok tematikus bontását követően azok megvalósításához szükséges kapcsolatokat is megismerhették.