Településképi tanácsok - Mire figyeljünk, mielőtt építkezünk vagy átalakítunk?
Az elmúlt években Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselő-testülete több olyan helyi jogszabályt is elfogadott, amely szabályozni igyekszik városunk, lakókörnyezetünk megjelenését, karakterét, építészeti arculatát. Ezek az előírások sokszor – a jogszabályok megalkotásának kötöttségei miatt –nélkülözik a közérthetőséget, a lakosság számára magyarázatra szorulnak.
Az építkezőnek elsősorban tisztában kell lennie azzal, mi is számít építési tevékenységnek. A törvény fogalmazásában az építési tevékenység az „építmény, építményrész, épületegyüttes megépítése, átalakítása, bővítése, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, karbantartása, javítása, lebontása, elmozdítása érdekében végzett építési-szerelési, vagy bontási munka végzése.” Ebből a leírásból látható, hogy bármiféle tervezett munka előtt érdemes beszerezni a szükséges engedélyeket, mert ezek hiánya súlyos bírságot von maga után. Természetesen országos szintű jogszabályok jócskán foglalkoznak az építési tevékenységekkel, melyekkel szintén nem árt tisztában lenni, azonban egy település arculatát a helyi rendeletek határozzák meg.
Mihez szükséges engedély?
Kazincbarcika adottságait figyelembe véve, a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ), a Településképvédelmi rendelet, valamint Településképi Arculati Kézikönyv ad részletes tájékoztatást a városra vonatkozó építési szabályokról.
– A HÉSZ, illetve melléklete, a Szabályozási terv megmutatja, hogy Kazincbarcika mely területén milyen rendeltetésű és mekkora épületet, építményt és hogyan lehet elhelyezni, míg a Településképvédelmi rendelet arról ad tájékoztatást, hogy milyen megjelenésű legyen ez a településképet meghatározó elem. Az ezekben foglalt előírásokat Kazincbarcika területén kötelezően be kell tartani! – tudtuk meg Juhász-Nagy Balázstól, Kazincbarcika főépítészétől.
Kazincbarcika Város honlapján a Településrendezés menüpontban a rendelet teljes szövegét megtalálhatják, de a Főépítész csoport kollégái személyes, e-mailes megkeresésre (foepitesz@kazincbarcika.hu), valamint telefonon (06-48/514-789) is szívesen tájékoztatják a területre vonatkozó előírásokról az érdeklődőket. Ehhez csupán a pontos címre és a helyrajzi számra van szükség.
– A jogszabályok és előírások betartása mellett alapvető továbbá, hogy az építmény – legyen üzleti, vagy magánlakás – alkalmazkodjon az utcaképhez. Az illeszkedés elvéből fakadóan a HÉSZ pontosan meghatározza ezen kérdések paramétereit. A HÉSZ mellett a Településkép Védelméről szóló rendelet és az ahhoz kapcsolódó Településképi Arculati Kézikönyv áttanulmányozását is ajánlom az építkezőknek. A Településképvédelmi rendelet ugyanis fontos válaszokat tartalmaz arra nézve, hogy mely városrészben milyen elveket kell betartanunk, ha fejleszteni szeretnénk. Sokan nem is gondolnák, hogy szinte minden homlokzatot érintő változás engedélyköteles. Ilyen többek között bármilyen nyílászárócsere; klímaberendezés, illetve egyéb homlokzatra kerülő gépészeti berendezés kihelyezése; erkélyek átalakítása, beépítése; üzletek portájának kialakítása; cégtábla, portára, kirakatra kihelyezett matrica, reklámtábla; homlokzatok átszínezése vagy akár egy előtető.építése is. A rendelet értelmében például „az üzletportálokat, cégtáblákat, feliratokat, előtetőket, nyílászáró-rácsokat és az egyéb díszítéseket, berendezéseket az egész épület tömegformájához, homlokzati jellegéhez és részletmegoldásaihoz illeszkedő anyagokból, formai megoldásokkal és színezéssel kell kialakítani; szellőzőt és klímaberendezést utcafronti homlokzatra tilos elhelyezni; kültéri klímaberendezést erkéllyel rendelkező lakás esetében csak erkélyre lehet kihelyezni úgy, hogy az homlokzati tagozatot ne érintsen és takarjon, a szomszédos lakások használatát ne zavarja, és az erkély által takarásban legyen.” Felhívom a figyelmet, hogy a jogszabályban foglaltakat be kell tartani, az alól nem tudunk senkinek egyéni felmentést adni. Azok, akik nem rendelkeznek településképi engedéllyel, súlyos, akár 1 millió forintig terjedő bírságra számíthatnak. Emellett bontásra is kötelezhető az, aki szabálytalanul építkezik vagy alakítja át lakását vagy üzletét – tájékoztatott a szakember.
Ezen intézkedések betartása már csak azért is elengedhetetlen, mert kutatások igazolják, hogy a rendezett, tiszta település lakói kiegyensúlyozottabbak. Közös érdekünk tehát egy harmonikus, nyugodt élettér megteremtése.