Beutazási korlátozás
Beutazási korlátozásokat jelentett be a koronavírus-járvánnyal összefüggésben a Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap Budapesten. Kedden éjfél után lépnek életbe azok a korlátozások, amelyeket a koronavírus-járvány második hullámának elkerülése érdekében hoztak.
A koronavírus-járvány szempontjából három veszélyességi csoportba sorolta a világ országait a magyar kormány. A külföldről érkezők ennek alapján szabadon vagy bizonyos megkötésekkel léphetnek be Magyarországra. Külön szabályok vonatkoznak a magyar állampolgárokra és hozzátartozóikra, illetve a nem magyarokra.
Magyar állampolgár zöld jelzésű országból kontroll nélkül léphet be. Sárga vagy piros jelzésű országból belépve a határon egészségügyi ellenőrzés alá vetik és 14 napos karanténba kell vonulnia. A sárga jelzésű országból érkező magyar állampolgár az első koronavírus-tesztet követően szabadulhat a karanténból, míg vörös jelzésű ország esetében két negatív tesztre van ehhez szükség. Nem magyar állampolgárok esetén sárga jelzésű ország állampolgárai ugyanolyan feltételekkel léphetnek be, mint a magyar állampolgárok, vörös jelzésű országból történő belépésre viszont nincs lehetőség.
Piros jelzésűek azok az országok, amelyek COVID-19 betegséggel való aktuális fertőzöttségi mértéke súlyos. Albán Köztársaság, Bosznia-Hercegovina, Fehérorosz Köztársaság,Koszovói Köztársaság, Észak-macedón Köztársaság , Moldova , Montenegró, Ukrajna. A legtöbb ázsiai, amerikai és az összes afrikai és ausztráliai kontineshez tartozó ország.
Sárga jelzésűek, amelyeknek az aktuális fertőzöttségi mértéke kevésbé súlyos. Bulgária, Európa Egyesült Királyság, Norvégia, Oroszországi Föderáció, Portugália, Románia, Szerb Köztársaság, Svéd Királyság, Japán, Ázsia, Kínai Népköztársaság és az Amerikai Egyesült Államok.
Zöld jelzésűek azok az országok, amelyek sem sárga, sem piros jelzést nem kaptak, tehát a fertőzöttség és a kockázat is alacsony, a belépés vállalható. Az országok besorolását hetente felülvizsgálják, a kormány, illetve az országos tisztifőorvos a járványügyi helyzetnek megfelelően szükség esetén módosítja azt.