Vigyázzunk a gyalogosokra!
Volt olyan nap Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, amikor 24 órán belül öt gyalogost ütöttek el a zebrán. A rendőrök a közlekedők fokozott figyelmét és óvatosságát kérik a megváltozott út, látási és időjárási viszonyok miatt is – olvasható a police.hu oldalán.
Az elmúlt időszak gyalogos balesetek összegzésnél elmondható, hogy a sofőrök nem az út, a látási és az időjárási viszonyoknak megfelelően közlekedtek, a gyalogosok pedig nem viseltek a láthatóságuk elősegítése érdekében semmiféle kiegészítőt.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya felhívja a figyelmet arra, hogy szabályok betartásával a balesetek elkerülhetők, továbbá a rendőrség intelmeinek betartásával mindenki hazaérhet:
- a gépjárművezetők mindig az út és látási, valamint időjárási viszonyok figyelembevételével válasszák meg járművük sebességét!
- az autósok kiemelt figyelemmel közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket, fokozottan ügyelve azokra a napszakokra, amikor a jelzőlámpa nem üzemel!
- a gépjárművezetők ellenőriztessék autójuk fényjelző berendezéseit, ezzel is elősegítve láthatóságukat!
- a gyalogosok mielőtt az úttestre lépnek, mindig győződjenek meg arról, hogy biztonságosan át tudnak-e menni anélkül, hogy veszélybe sodornák magukat, vagy másokat. A gyalogosok nagy kockázatnak vannak kitéve, ha korlátozott látási viszonyok között közlekednek. A veszélyhez hozzájárul, a sötét ruházat, ha lakott területen kívül nem viselnek láthatósági mellényt, és ezáltal szinte teljesen beleolvadnak a környezetbe. Legyen mindig látható!
- a járművek vezetői fokozott óvatossággal közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek környékét. Sokat segít a szemkontaktus, hogy mindenki számára világos legyen ki mit lép.
A gyalogos közlekedés szabályai
Bár kevesen tudják, de a gyalogosok közlekedése is szabályozva van, méghozzá a KRESZ által. Mivel a gyalogosok is a közlekedés részét képezik, - és ők a közlekedés legsérülékenyebb részvevői - ezért szükséges volt az ő közlekedésük rendjének szabályozása is a balesetek megelőzése érdekében. A következőkben a legalapvetőbb szabályokat ismertetjük, amit mindenkinek tudni szükséges a biztonságos közlekedés végett.
Először is szükséges tisztázni, hogy ki is a gyalogos. Gyalogosnak minősül az úton gyalogló személy, a kerékpárt vagy segédmotoros kerékpárt toló, valamint az úton babakocsit, talicskát toló személy is.
A gyalogosnak alapvetően a járdán kell közlekednie. De mi van olyankor, ha nincsen járda? Ilyenkor a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell a gyalogosnak közlekednie.
Ha az úton sem járda, sem leállósáv, sem útpadka, sem kerékpárút nincs, akkor a gyalogosnak az úttest szélén egy sorban, lakott területen kívül az úttest menetirány szerinti bal oldalon kell közlekednie. A segédmotoros kerékpárt és kerékpárt toló gyalogosnak az úttest menetirány szerinti jobb szélén kell közlekednie.
A gyalogos az úttesten általános szabályként a gyalogos átkelőhelyen („zebra”) mehet át az út másik oldalára. Ha a közelben kijelölt gyalogos átkelőhely nincs, akkor a következő helyeken kelhetünk át szabályosan az úttesten:
- lakott területen lévő főútvonalon az útkereszteződésnél, a járda meghosszabbított vonalában,
- járdasziget és az ahhoz legközelebb eső járda között,
- egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban.
A gyalogos az úttestre csak akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről, valamint arról, hogy az úton közlekedő gépkocsi vezetője észlelte és az áthaladását biztosítja. Keressük a szemkontaktust a közlekedő gépkocsi vezetőjével! Sose lépjünk az úttestre hirtelen, mert a közlekedő gépkocsi elüthet minket, tekintettel arra, hogy annak fékútja több tíz méter is lehet! (egy 50 km/h sebességgel közlekedő személygépkocsinak száraz úton kb. 13 méter nedves úton kb. 21 méter!)