Kazincbarcika továbbra is zöld város marad
Már a tavalyi évben megtörtént a közlekedést akadályozó, a játszótereken lévő vagy a parkoló autókra veszélyt jelentő és a közművekben kárt okozó vagy azok akadálytalan működését zavaró faágak, gallyak nagy részének eltávolítása a városban.
Egy autóra dőlt a fa az Egressy úton 2019-ben
Ezután az önkormányzat kezdeményezésére egy részletes ütemterv alapján azokat a fákat kezdték el kivágni a Barcika Park Nonprofit Kft. munkatársai, amelyek az előzetes, szakemberek által végzett, lakossági bejelentéseket is tartalmazó felmérés alapján betegek, elöregedettek vagy veszélyt jelentenek.
– A fakivágás elrendelése nagyon hálátlan feladat, viszont sok esetben feltétlenül szükséges és elkerülhetetlen. Ha emlékeznek az olvasók, csak a tavalyi évet hozom példaként, számos olyan eset történt, hogy a szélsőséges időjárás miatt épületekben vagy autókban, játszótéri eszközökben okozott kárt egy-egy letört ág vagy kidőlt fa. Az idősebb, a legtöbbször akár városunkkal egyidős példányok sok esetben légvezetékekbe lógtak vagy gyökérzetük feltörte az utat, megrongálta a vízvezetékeket vagy a zárt csapadékelvezető rendszereket, ezért vált szükségessé az eltávolításuk. Az önkormányzat városüzemeltetési osztálya kizárólag olyan példányok gallyazását vagy kivágását engedélyezi, melyek esetében nincs megoldás a megmentésre az emberi életben vagy ingó, ingatlan tulajdonokban okozott károk elkerülése végett – nyilatkozta lapunknak Klimon István alpolgármester.
A vihar miatt leszakadt ág akadályozza a közlekedést
– Az ezidáig kivágott fák mindegyike veszélyeztette a parkoló autókat, illetve sűrű forgalmi útvonal mellett helyezkedtek el. Mivel az utóbbi hetekben jelentős mennyiségű hó esett és extrém hideg volt az időjárás, a fő szempont a jeges, hóteher alatti fák eltávolítása volt. Ezzel párhuzamosan a fagyöngymentesítés van folyamatban a Mátyás király úton – mondta el Lukács Lívia, a Barcika Park Kft. ügyvezető igazgatója, aki hozzátette, hogy a KolorAPP városüzemeltetési applikáción a lakosságtól számos helyről érkezett olyan jelzés, hogy a hó és a fagy miatt lehasadt faágak eltávolítását kérték. A kft. munkatársai az érintett területeken folyamatosan végzik a munkálatokat.
A fákat, zöld növényeket minden kazincbarcikai szereti, egy-egy darabhoz akár személyes élmények is fűződnek, ezért sokszor a lakók érzékenyen reagálnak arra, ha fakivágásra kerül sor.
– Sajnálom a régi fákat, mert hozzá nőttek a szívemhez, viszont ha emberi életet kockáztatnak, akkor ki kell vágni, és lehetőleg pótolni kell azokat. Az ismerőseim közül, aki még először járt itt Barcikán, legtöbben azt mondták, hogy de jó, hogy itt ennyi fa van, nagyon hangulatos. Én is osztom a véleményüket, Dunaújvároshoz tudnám hasonlítani Kazincbarcikát – fejtette ki véleményét Újházi Dávid.
– Nagyon szeretem a fákat, de ha szükséges és veszélyt jelent már a lakosságra egy-egy elöregedett példány, akkor fájó szívvel, de egyetértek a kivágásával. Mindenesetre minden ilyen fa helyére új kerüljön, hogy az utókor is ugyanolyan ligetes városban élhessen, mint mi! Különösen tetszik, hogy pár különleges egyed is került az utóbbi időben kiültetésre, ilyen például a ginkgo biloba – mondta Kismarton Zsolt.
– Számomra egy fa minél öregebb, annál értékesebb. Véleményem szerint egyedenként fel kell mérni, mennyire jelent veszélyt, valamint megoldási javaslatokat keresni, és csak végső esetben döntést hozni a kivágásról. Erdész unokatestvérem dicsérte Barcikát, amikor nyáron nálam járt. Szerinte is csodálatos látványt nyújt, hogy ennyi növényt ültettek – fejtette ki nézeteit Róbert hozzátéve, hogy ezeket óvni és folyamatosan pótolni kell, mellette pedig létre lehetne hozni a városban olyan területeket, ahol egyáltalán nem történik vágás, hagyni, hogy majd unokáink is láthassák és büszkék legyenek rá, hogy ezeket őseik ültették.
Kazincbarcika méltán nyerte el több alkalommal a Virágos Magyarország Mozgalom elismerését, sőt a legrangosabb Arany Rózsa díjat is, hiszen a városvezetés kiemelt figyelmet fordít a zöldterületek megtartására, bővítésére településünkön. A zöldfelületek pótlását és bővítését a beruházások során minden esetben szerződéses kötelezettségként jelölik meg. A kivágott fákat folyamatosan pótolják, valamint évről évre több tucat újabb növényt ültetnek. 2019-ben például a város közterületein összesen közel háromszáz csemetét ültettek a „65 ezer növény a 65 éves városba” elnevezésű közösségi akció keretében.
A 65000 növényt a 65 éves városba akcióban számos közösség vett részt