Hatékonyabb problémamegoldás a cél
Idén március 1-jétől kisebb szervezeti átalakítással a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet a polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályának egyik csoportjaként működik tovább. Az integráció célja, hogy az eddigieknél is hatékonyabbá és gyorsabbá válhasson a felmerülő problémák megoldása, a beolvasztás még szorosabb együttműködésre, az engedélyezési és ellenőrzési feladatok összhangjának magasabb szintre emelésére ad lehetőséget.
– Mivel a rendészet munkatársai folyamatosan járják a várost, közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal, ezért a városüzemeltetési osztálynak nagy segítséget jelent majd, hogy azonnal tudják jelezni a felmerülő problémákat. A KolorAPP városüzemeltetési applikáción keresztül kialakult interaktív kapcsolat az itt élő emberekkel, és a rendészettel való gyorsabb kommunikáció további fejlődési potenciált jelent – mondta el Szitka Péter polgármester.
– A rendészek a munkájuk során azonnali visszajelzést tudnak küldeni nekünk a városban történő eseményekről, meghibásodásokról, szélsőségesebb esetekben rongálásokról. Nagy segítséget jelent, hogy figyelemmel tudják kísérni, milyen időszakban és hol jelentkeznek a városban forgalmi torlódások. A forgalmi szabályozás területén is véleményt tudnak alkotni, amellyel segíthetjük az önkormányzatot, városvezetést megalapozott döntések meghozatalában - sorolta fel az együttműködés hatékonyságát elősegítő helyzeteket Halász Béla, a városüzemeltetési osztály vezetője.
Fűre nemcsak lépni, de parkolni is tilos
Ha valaki „beszántja” a zöld felületet, számíthat rá, hogy komoly büntetést kap
Ha a figyelmeztetés nem vezet célra, akkor büntetéssel szükséges visszaszorítani a szabálytalanságokat
A rendészet munkája során a közterületen elkövetett szabálysértések közül a leggyakoribbak a köztisztasági és közlekedéssel kapcsolatos szabálysértések, a közterületi alkoholfogyasztás, ritkábban a csendháborítás és a közerkölcs megsértése.
– Kazincbarcika alapvetően egy nyugodt, biztonságos város. A legtöbb általunk tapasztalt szabálysértés a közlekedéssel kapcsolatos. Több esetben figyelmeztetünk vagy akár büntetünk meg járdán, térkövön, füvön parkoló autósokat, az Egressy úton szabálytalanul várakozó futárcégeket, akik járműveikkel elállják a forgalmi sávot, és ezzel fennakadást okoznak a belvárosi közlekedésben – árulta el Fodor Gábor, a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet vezetője.
Sok esetben nem a megfelelő helyen parkolnak az autók
A szabálysértések során a büntetés történhet a helyszínen, illetve szabálysértési, közigazgatási eljárás során. A büntetés kiszabását a rendészet munkatársai az intézkedés során mérlegelik, a szabálysértés súlyosságától függően. A körülmények figyelembevételével döntenek, hogy figyelmeztetést alkalmaznak, bírságolnak vagy feljelentéssel élnek. Vannak olyan szabálysértések is, amikor már a figyelmeztetés kevés: ha az elkövetővel szemben már több esetben volt intézkedés, súlyos a jogsértés, esetleg nagyban sértette a városképi szempontokat vagy a közterületi rendet.
Ha többszöri felszólításra sem viszik el az autót, akkor jön a büntetés
– Ha valaki „beszántja” a zöld felülelet, mert csak ott talál parkolóhelyet, vagy a roncsautóját többszöri felszólításra se szállíttatja el, az számíthat rá, hogy komoly büntetést kap. Enyhébb esetekben, ha esetleg egy családi ház tulajdonosánál az ingatlana előtt lévő növényzet akadályozza a forgalmi útra való kilátást, akkor természetesen először felhívjuk erre a figyelmet, és lehetőséget biztosítunk a probléma megoldására. Nem az a célunk, hogy minden esetben büntessünk, hanem hogy megóvjuk a városképet, az épített környezetünket és természetesen elhárítsuk az esetleges veszélyeket. Igyekszünk első körben minden esetben, amikor a jogszabály azt lehetővé teszi, rugalmasak és együttműködőek lenni a lakossággal, de bizonyos esetekben sajnos alkalmaznunk kell komolyabb büntetéseket is: pénzbírság vagy feljelentés formájában – erősítette meg a rendészet vezetője.
Sok használaton kívüli autó van a városban
A szabálysértéseken túl a rendészek a helyi önkormányzati rendeletekben foglalt szabályok betartását is ellenőrzik, de szoros az együttműködésük a polgármesteri hivatal osztályaival, a védőnői szolgálattal, családsegítő és gyermekjóléti központtal, az önkormányzati képviselőkkel, kiemelten a rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel, a mentőszolgálattal.
A kóbor ebek befogása, a kutyamentés is kiemelt feladata a rendészetnek. Fodor Gábor elmondta, ezen a téren szoros kapcsolatot alakítottak ki az önkormányzattal már egy éve együttműködő Borsod Állatvédő Alapítvánnyal, hiszen a befogott kutyákat náluk helyezik el, ha nem tudják visszajuttatni a gazdájuknak.
A kóbor ebek befogása, a kutyamentés is kiemelt feladata a rendészetnek
Herbolyán illegális szemétlerakót lepleztek le a rendészek