Az állami kompenzáció összegének ismerete nélkül kellett elkészíteni Kazincbarcika 2021. évi költségvetését
A 25000 fő lélekszám feletti városok állami kompenzálása kapcsán március 9-én Budapesten találkozott Szitka Péter polgármester Balla György miniszteri biztossal a Miniszterelnökség épületében. A kompenzáció kapcsán ez volt a második találkozó, februárban a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely hívta egyeztetésre az érintett települések vezetőit.
A tavalyi adóelvonások kompenzálása ügyében Szitka Péter polgármester Demeter Zoltán országgyűlési képviselővel is tárgyalt az elmúlt időszakban. A szolidaritási hozzájárulás és a vírus elleni védekezés költségei jelentős terhet róttak Kazincbarcika költségvetésére. A város esetében ez az összeg 1.7 milliárd forint, amit a városnak önállóan kellene kigazdálkodnia. A megbeszélések során kiderült, hogy a 890 milliós szolidaritási hozzájárulást már biztosan nem fogja figyelembe venni a kormány. Az adóelvonások és a koronavírus elleni védekezés miatt kieső 824 millió forint kompenzálására viszont ígéretet kapott Szitka Péter az országgyűlési képviselőtől. Kazincbarcika Város Önkormányzatának március 1-jéig az állami kompenzáció összegének ismerete nélkül kellett elkészíteni a város 2021. évi költségvetését. Idén egy úgynevezett állami kompenzációs összeg elnevezésű sort jelöltek meg a tervezetben, azzal az összeggel, amit szeretnének megkapni a Magyar Államtól.
– Demeter Zoltánnal együtt abban maradtunk, felsorakoztatjuk a költségeket és az elvonásokat, majd ezeket számszerűsítjük. Arra a végkövetkeztetésre jutottunk, hogy a kormányzati támogatást feltétlen beletesszük a költségvetésbe, egyfajta ellenlábaként a kiadásoknak, ami azt jelenti, hogy a kompenzálás mértéke fogja meghatározni, hogy a későbbiekben hogyan kell majd módosítanunk. Ezzel a lábbal fogadtuk el a költségvetést – mondta el a városvezető.
Csak a fejlesztéseket támogatja az állam, a működést nem
Balla György miniszteri biztos a március 9-ei egyeztetésen elárulta, hogy elsősorban a városok fejlesztéseit akarják támogatni.
– A miniszteri biztossal történt megbeszélés során körvonalazódott, hogy az a 824 millió forint, ami az adóelvonások és a koronavírus elleni védekezés miatt kiesett nem feltétlenül lesz kompenzálva, mivel működést nem finanszíroz a kormányzat. Ami azért esik rosszul, mert tavaly év végén volt egy olyan önkormányzati csokor, amely konkrétan működési finanszírozásra kapott nagymértékű támogatást – árulta el a polgármester.
A találkozón a miniszteri biztos kérése az volt, hogy a fejlesztésekről készítsenek egy részletes listát és küldjék el a miniszterelnökségnek.
– Értelemszerűen ez egy táblázatban rendelkezésre áll a polgármesteri hivatalon belül, mert ezek folyó beruházások, amiket a kollegák felügyelnek és naprakészen görgetnek maguk előtt. A fejlesztéseket és beruházásokat felsorakoztattuk és adtunk nekik egy rangsort is, melyek azok, amiket feltétlen szeretnénk, hogy megvalósulnának és melyek azok, amelyek tolhatóak és ütemezve megvalósíthatók lesznek – tájékoztatott Szitka Péter, aki hozzátette, hogy a listát postázás előtt Demeter Zoltánnal együtt írták alá.
A tervek szerint következő állomásként egy újabb találkozóra kerül majd sor Balla Györggyel és a szakmai stábjával, ahol tovább pontosítják a listát, illetve az is kiderül, hogy mekkora lesz a kompenzáció összege. Ha ez nem történik meg, mert a táblázat alapján ezek egyértelmű iránymutatások a szerzők irányába, akkor ebből egy összesített levél formájában Gulyás Gergely előterjeszti a kormánynak, amely várhatóan áprilisban dönt a támogatásról.
Továbbra is fontos a tervezhetőség
– Ha egy önkormányzat tudja, hogy milyen bevételre számít, és mire szeretné azt költeni, automatikusan meghatározza, hogy milyen stabil az éve a városnak. Ha a tervezett bevételeket érintő kormánydöntések születnek a következő időszakban is a pandémiára hivatkozva, akkor megborul az egész egyensúlya. Rutinosabb városvezetők és testületek igyekeznek ezeket kompenzálni, de eljön egy határ, aminél már ez nem lehetséges – fejtette ki a polgármester, aki kiemelte, hogy a találkozókon az érintette városvezetők jelezték, hogy elsődleges prioritás mindenki számára egy kijelölt egyenes sávot határozzanak meg, amiben nincs kilengés.
Ha hamarabb kapnak jelzést az önkormányzatok a tervezett törvény- vagy jogszabályi módosításról, ami érinti az éves költségvetést, akkor felkészültebben tudnak reagálni rá, és tervezni akár a járvánnyal kapcsolatosan vagy azt nem érintő ügyről
– Most tárgyalja az országgyűlés az építéshatósági kérdésköröket, amelyekről mi, városvezetők sem tudjuk, mi köze van a pandémiához. Ezeket az aggályokat próbáltuk jelezni. Jó lenne, azt áthidalni, hogy különbség van önkormányzat és önkormányzat között – mondta Szitka Péter, aki bízik benne, hogy a következő évi választás ellenére a kormány az ellenzéki önkormányzatok, illetve a városban élők helyzetét nem politikai hovatartozás szerint fogja kezelni, és minden segítséget megadnak, hogy a települések megfelelően működhessenek.