Kutyatámadás – az állattartás felelőséggel jár
Augusztusban egy halállal végződő kutyatámadásról szóló hír borzolta fel a kedélyeket az országban. Szentesen két megvadult eb tépett halálra egy 53 éves férfit, a gazdáik ellen büntetőeljárás indult gondatlanságból elkövetett emberölés miatt. Ez az eset ismételten rávilágított arra, hogy milyen fontos a felelős állattartás, hiszen ezek az állatok vélhetően a nem megfelelő ellátás, nevelés miatt váltak ilyen agresszívvá.
Csak akkor vegyünk vagy fogadjunk örökbe bármilyen kedvencet, ha alaposan és jól átgondoltuk a vele járó felelősséget, kötelezettséget, terheket, és élete végéig gondoskodni tudunk a számára optimális környezetről és életfeltételekről. A gazdik fontos feladata a nem kívánt szaporodás megelőzése is, vagyis az ivartalanítás, ami ma már rutinműtétnek számít.
A kóbor állatok legnagyobb részét a nem kívánt utódok teszik ki, amelyeket szívtelenül kitesznek az utcára vagy jobb esetben elvisznek a menhelyre.
Szerencsére a városban egyre kevesebb szabadon kószáló négylábút láthatunk, köszönhetően annak, hogy tavaly tavasszal Kazincbarcika Város Önkormányzata szerződést kötött a Borsod Állatvédő Alapítvánnyal, hogy orvosolja a napról napra égetőbb problémát. Az együttműködés azóta is folyamatos és gördülékeny.
– Idén már több, mint száz kutyát sikerült befognia a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet szakembereinek. A rendészettel folyamatos a kapcsolatunk, így az állatok hamar bekerülnek a menhelyre, ahol minden szükséges ellátást megkapnak. Az idekerült állatok a tapasztalataink szerint hamar gazdára találnak, eddig már kilencvenen kerültek új otthonba – árulta el Kiss Melinda, az alapítvány elnöke, aki hozzátette, hogy minden esetben először megnézik, hogy a gazdajelölt és a kiválasztott eb között működik-e az életben a kémia. Lehetőség szerint az állatokat a gondozók szállítják el új lakhelyükre, ezáltal ellenőrzik, hogy megfelelő körülmények közé kerüljenek. A visszajelzések alapján ez a módszer jól működik, olyan még nem fordult elő, hogy örökbefogadott kutyát vissza kellett hozni a menhelyre gazdától.
Jelenleg 35 leendő kiskedvenc várja az örökbefogadást, őket a Borsod Állatvédő Alapítvány Facebook-oldalán is meg lehet találni egy fényképpel és egy rövid leírással.
Ha kóbor állatot lát, a rendészetnél tegyen bejelentést a (06-48) 512-392 vezetékes, illetve a (06-20) 282-0720 mobilszámon, vagy személyesen a Rákóczi tér 4. szám alatti irodában.