A korai fejlesztés és gondozás lehetőségei
A megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézménye és Sajószentpéteri Telephelye bemutatkozó sorozatának második részében a korai fejlesztés és gondozás lehetőségeiről olvashatnak.
A korai fejlesztés és gondozás egyénre szabott, tervszerűen felépített fejlesztő és terápiás segítséget jelent, amely minden esetben a szülők bevonásával történik. A szülők tanácsot kaphatnak gyermekük nevelésével kapcsolatban felmerülő pedagógiai, pszichológiai, egészségügyi, életvezetési kérdésekben, és megismerhetik azokat a fejlesztő módszereket, melyekkel gyermekük számára a legoptimálisabb fejlődésmenet biztosítható. Bizonyos esetekben több szakember együttes munkáját feltételezi (team-munka), és maximálisan szem előtt tartja a gyermek állapotát csakúgy, mint a család igényeit és körülményeit.
Fejlesztésre akkor van szükség, ha a gyermek egy vagy több fejlődési területen elmarad az életkorának megfelelő szinttől: ez lehet a mozgásfejlődés, az értelmi fejlődés, a hallás- és látásfejlődés, a beszéd és nyelvi fejlődés, a szociális-, érzelmi fejlődés vagy a viselkedés.
Mikor lehet szüksége a gyermeknek (0-3 év) korai fejlesztésre:
-
3 hónapos korban még nem adaptálódik a megváltozott környezeti viszonyokhoz és nehezen megnyugtatható annak ellenére, hogy mindent megtettünk, hogy komfortosan érezze magát. Nagyon rövid időkre alszik el, hamar felébred, nem tud megfelelő mennyiséget aludni egyszerre, ami a babának és a mamának egyaránt kimerítő.
-
A babák izomtónusának eltérése (túl feszes vagy renyhe tapintatú izomzat) esetén.
-
Eltérések a mozgásfejlődésben: a baba mozgása közben valamelyik oldal dominanciája jellemző, nem használja ugyanúgy mind a két oldalát. Nehezen megy a fej emelése, nem szeret hason lenni és sír emiatt. Kis dolognak tűnhet, mégis nagyon fontos, mert ez az első lépés, hogy a baba mozgásfejlődése elinduljon. A mozgásfejlődés és az értelmi fejlődés pedig szorosan kapcsolódik egymáshoz.
-
12 hónaposan nem tudja a tárgyakat egymásra tenni, ki- és belehelyezni a kisebb dolgokat a nagyobbakba, nem tud apró tárgyakat felcsippenteni az ujjaival. Később nem használja a játékokat a funkciójuknak megfelelően, inkább csak szétpakolja, szétdobálja őket.
-
12 hónaposan nem kezd el hangadással kommunikálni, nem képes a környezetében beszélőkre figyelni, nincs igénye a kapcsolatteremtésre.
-
Nehezen vonható be a különféle feladathelyzetekbe. Nem érti, vagy nem akarja betartani a tiltást. Viselkedése öntörvényű.
Amennyiben a fenti problémák tapasztalhatóak a gyermek viselkedésében, akkor érdemes a védőnővel, a gyermekorvossal, esetleg a bölcsődei nevelővel konzultálni, majd vizsgálati időpontot kérni a lakóhely szerint illetékes pedagógiai szakszolgálatnál.
Vizsgálatra jelentkezés a Vizsgálatkérő adatlap kitöltésével a Pedagógiai Szakszolgálat épületében (3700 Kazincbarcika, Építők útja 15. 1. emelet) személyesen lehetséges, vagy a borsodszakszolgalat.hu honlapról letölthető és levélben beküldhető. Bővebb információ kérhető telefonon a 48/512-674-es vagy a 30/841-3404-es telefonszámon. Sajószentpéteri Telephelyünk szolgáltatásairól a 30/460-2372-es telefonszámon kaphatnak információt az érdeklődők.
A járási szakértői bizottság a tizennyolc hónapnál fiatalabb gyermek esetében szakértői véleményét a gyermek külön vizsgálata nélkül, a neonatológus, gyermekneurológus, vagy más gyermek-szakorvos diagnosztikai véleménye és terápiás javaslata alapján is elkészítheti, és ellátásba vonhatja.
A 18 hónapnál idősebb gyerekek korai fejlesztésbe vonása a Megyei Szakértői Bizottság szakértői vizsgálata és véleménye alapján lehetséges. Amíg erre a vizsgálatra sor kerül, intézményünk nevelési tanácsadás keretében ellátást biztosít a gyermek számára.
Bölcsődébe járó gyermekek korai fejlesztését – szülői igény alapján – az ellátó bölcsődei intézményben végzik a szakszolgálat munkatársai.
Ha a gyermek a harmadik életévét betöltötte, akkor vehet részt korai fejlesztésben és gondozásban, ha a szakértői bizottság szakértő véleménye alapján nem kapcsolódhat be az óvodai nevelésbe. Ilyen esetekben 5-6 éves korukig vehetnek részt korai fejlesztésben a gyerekek.
Óvodai beiratkozás kötelező minden olyan gyermek számára, aki az adott év augusztus 31-ig betölti a harmadik életévét, függetlenül attól, hogy jár-e majd óvodába, vagy sem.
Az óvodába járás alól a szülő tárgyév április 15. napjáig benyújtott kérelme alapján a gyermek negyedik, majd különös méltánylást érdemlő esetben ötödik életévének betöltéséig felmentés kérhető, ha családi körülményei, sajátos helyzete ezt indokolja.
A korai fejlesztés ellátási módjai:
-
egyéni gyógypedagógiai ellátás
-
egyéni logopédiai ellátás
-
csoportos gyógypedagógiai ellátás
-
csoportos vízi mozgásterápia (HRG a Kazincbarcikai Városi Uszodában)
Amennyiben egy szülő bizonytalan gyermeke megfelelő fejlődése tekintetében, érdemes igénybe venni nevelési tanácsadás keretében megvalósuló team (pszichológus, gyógypedagógus, logopédus, mozgásfejlesztő) által vezetett baba-mama csoportunkat, melynek keretei között a szülők hasznos gyakorlati tudással gazdagodhatnak gyermekük nevelésével, fejlesztésével, gondozásával kapcsolatban.
A következő héten a szakértői bizottsági tevékenység szakfeladatával ismerkedhetnek meg közelebbről az érdeklődők, tartsanak akkor is velünk!
Forrás: Korai fejlesztő munkacsoport