Ami nekünk ünnep, nekik rémálom
A szilveszteri ünnepléssel együtt járó hangos zajok miatt minden évben négylábúak százai menekülnek el félelmükben otthonról, illetve az otthon maradt állatok közül is sokan remegve, szűkölve vészelik át ezt az időszakot. Összegyűjtöttünk néhány praktikát, amivel könnyebbé tehetjük kedvenceink számára ezt az estét.
Az állatok nem ismerik sem az ünneplés, sem a tűzijáték, vagy a petárda fogalmát. Számukra a hangos durranás azt jelenti, hogy valami természetellenes, beazonosíthatatlan és fenyegető dolog történik a külvilágban, ami veszélyes lehet rájuk nézve. Ilyenkor a legtöbb kutya erősen stresszel és ennek szintjétől függően a következő reakciók jelenhetnek meg:
- Izgatottan liheg, túlmelegszik a teste,
- Hátraveti a füleit, behúzza a farkát,
- Remeg, reszket,
- Biztonságot remélve a gazdihoz simul,
- Körbe-körbe mászkál, védett sarkot keres,
- Sötét helyre vagy asztal alá bújik,
- Súlyosabb esetekben bepánikol és menekülni próbál pl.: kaparja az ajtót,
- Legvégső esetben fejvesztve elmenekül.
Minden évben több száz eb tűnik el otthonról szilveszter éjjelén. Ilyenkor hatalmas távolságok megtételére képesek. Sok állat sajnos vagy elő sem kerül, vagy súlyos sérülésekkel, legyengülten találnak rá. Nagyon fontos megelőzni tehát a legrosszabbat: hogy szem elől veszítsük kedvencünket.
Ennek elkerülése érdekében érdemes a következő óvintézkedéseket tenni:
- Tüzijáték, utcai buli helyszínére semmiképp ne vigyük magunkkal házi kedvencünket!
- Ellenőriztessük a microchip-et, hogy a friss adataink szerepelnek-e az adatbázisban.
- Érdemes a nyakörvre bilétát tenni, rajta az elérhetőségeinkkel.
- Szilveszter napján csak pórázon sétáltassuk a kutyánkat, hiszen egy hirtelen zajhatástól megiramodhat, ha szabadon van engedve.
- Amennyiben tudjuk, hogy kedvencünk félős és érzékeny a zajokra, lehetőleg ne hagyjuk egyedül szilveszter éjjelén, maradjunk vele, vagy bízzuk egy olyan családtagra, barátra, akit ismer és aki képes rá figyelni.
- A kint tartott kutyákat is érdemes erre az estére beengedni a házba, hiszen ott a zajhatás is csökken, illetve a gazdik közelsége is nyugtatólag hat rájuk.
- Alakítsunk ki számukra egy meleg, biztonságos, jól zárható helyet, ahová bekuckózhatnak és ahol van megfelelő mennyiségű élelem és víz.
- A zajok közepette tanúsítsunk nyugodt, természetes viselkedést, lássa a kutya, hogy minket sem „zökkent ki” a hanghatás.
- Lehetőleg simogatással is nyugtassuk a kutyust a kritikus időszakban.
- Tehetünk be zenét is, hogy minél kevesebb durrogtatás zaja szűrődjön be.
- Végső esetben nyugtató hatású készítményt is adhatunk nekik, azonban fontos tudni, hogy ezen szerek használata esetén nem kívánt mellékhatások, például keringési problémák jelentkezhetnek. Kérjük állatorvos segítségét, hogy megtalálhassuk a kedvencünk számára legmegfelelőbb készítményt és részesítsük előnyben a növényi alapú szereket!
Ha mégis megtörtént a baj és elkóborolt kedvencünk, akkor keressük a helyi állatorvosokat, állatmenhelyeket, állatvédő szervezeteket, hogy minél hamarabb megtalálhassuk!