Szigorodtak az állatvédelmi törvények
Az állatvédelmi törvény módosítása idén január 1-jével lépett hatályba. A módosítás elsősorban a szaporítókkal szembeni szigorúbb büntetések kiszabására, az állatviadalokban való részvétel szankcionálására irányul, valamint az állatmenhelyek, ebrendészeti telepek tekintetében meghatározza a működési feltételeket.
Tavaly év végén a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet munkatársai egy nagyon rossz körülmények között tartott kutyust mentettek ki és helyeztek el a Miskolci Állatmentő Alapítványnál, ahol megfelelő orvosi beavatkozással sikerült megmenteni attól, hogy elpusztuljon. Az eset kapcsán büntetőeljárást kezdeményeztek állatkínzás miatt, amely jelenleg folyamatban van, remélhetőleg az elkövető felelősségre vonása hamarosan meg fog történni.
– Mindenképpen üdvözlendő, hogy a szigorítások életbe léptek, ugyanakkor a jogszabály betartatása a hatóságok részére jelentős feladatot ró. A törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek még nem ismertek – tudtuk meg Fodor Gábortól, a helyi rendészet vezetőjétől, aki elárulta, hogy Kazincbarcika város területén más településekhez hasonlóan legtöbb problémát a kóbor ebek jelentik. Az elmúlt években a rendészet egyre aktívabb szerepet vállalt a probléma kezelésében, együttműködve a Barcika Park Nonprofit Kft. munkatársaival, valamint különböző állatvédő szervezetekkel, kiemelten a Borsod Állatvédő Alapítvánnyal. Kazincbarcika Város Önkormányzata és az alapítvány közötti szerződésnek köszönhetően a rendészet által befogott kóbor ebek jelentős hányadát ez a szervezet fogadja be és gazdásítja.
Tavaly 450-500 kutya fordult meg a rudabányai menhelyen, melyből 176 került oda városunkból. A rendészet 78 esetben intézkedett kóbor ebek befogásával és elhelyezésével kapcsolatosan.
Azokban az esetekben amikor az eb rendelkezik azonosítóval a gazda felkutatása után a kutyát visszaadják a tulajdonosának. Minden esetben vizsgálják az oltási papírokat, valamint a tartási feltételeket. Amennyiben hiányosságot tapasztalnak, alkalmazzák a szükséges szankciókat, amelyek lehetnek szabálysértési, vagy közigazgatási bírságok, illetve eljárás kezdeményezése, amelyet legtöbbször a szükséges védőoltások hiánya miatt indítványoznak a NÉBIH-nél.
– Idén eddig nyolc esetben fogtunk be kóborló ebet a város területén és adtunk vissza a beazonosított gazdáknak, illetve szállíttattunk el a rudabányai állatmenhelyre. Kollégáim közreműködnek a befogott állatok gazdásításában is – mondta el a rendészeti vezető.
Az ebrendészeti telephelyekre vonatkozó szigorodó működési feltételek miatt várhatóan egyre több menhely szűnik majd meg a közeljövőben. A rudabányai telephely minden jogszabályi előírásnak megfelel, és felkészültek arra is, hogy emiatt még több állatot kell majd befogadniuk. A menhely folyamatosan bővül, tavaly 15 újabb kenel épült a meglévők mellé. A befogadott állatokat ellátják és igyekeznek minél hamarabb gazdát találni nekik. Lehetőség szerint az állatokat a gondozók szállítják el új lakhelyükre, ezáltal ellenőrzik, hogy megfelelő körülmények közé kerüljenek.
Az örökbefogadandó kiskedvenceket a Borsod Állatvédő Alapítvány Facebook-oldalán is meg lehet találni egy fényképpel és egy rövid leírással.
Fontos, hogy csak akkor vegyünk vagy fogadjunk örökbe bármilyen kedvencet, ha alaposan és jól átgondoltuk a vele járó felelősséget, kötelezettséget, terheket, és élete végéig gondoskodni tudunk a számára optimális környezetről és életfeltételekről.