Újabb kormányzati „ajándék” – Tizennyolcszoros drágulás az intézményi távfűtésben
A kormány szeptember utolsó óráiban, október elsejétől egy tollvonással átlagosan tizennyolcszorosára növelte az önkormányzati intézmények távfűtési díját. A megemelkedett költségek egyúttal azt is jelentik, hogy kormányzati támogatás nélkül a településeken bölcsőde- és óvodabezárások, valamint elbocsátások jöhetnek.
A távhőszolgáltatás díja az elmúlt években sem a lakosság, sem pedig az intézmények, egyéb felhasználók esetében nem változott. Idén nyáron, a sokak által „szent tehénnek” titulált rezsicsökkentés feláldozásával már sejteni lehetett, hogy a távhőszektort sem kerülik el a díjemelések. Arról is suttogtak, hogy a lakosságnál – a gázt használó háztartásokhoz hasonlóan – is lesz emelkedés, és a rezsicsökkentett árat az átlagfogyasztáshoz kötik. Ez nem valósult meg, sokak szerint azért, mert a háztartások jelentős részében még mindig nem szabályozható a távfűtés.
Így maradt az intézményi kör, amelyben az épületek jelentős része az önkormányzatok fenntartásában működik. Ezek kerülnek most össztűz alá azzal, hogy a fűtési költségeik egyik napról a másikra tíz-tizenkétszeresére emelkednek. Kazincbarcikán ez a számok nyelvére fordítva azt jelenti, hogy az eddigi éves fűtési költség 65 millió forintról több mint 800 millió forintra emelkedik éves szinten. Az összeg magában foglalja az összes bölcsőde, óvoda, szociális intézmény fűtési költségét, illetve az önkormányzati cégek távfűtött épületeit is.
– Az már most látható, hogy kormányzati segítség nélkül a jelenlegi helyzetet nem tudjuk fenntartani. Éves szinten több mint 700 millió forintos többletköltséget eredményezne, amely Kazincbarcika szintjén kigazdálkodhatatlan. Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy ne kelljen intézményeket bezárni, összevonni, kollégákat elbocsátani, de lássuk be, hogy ez innentől nem rajtunk múlik – utalt a kormányzati segítség fontosságára Szitka Péter polgármester.
A városvezető megosztotta lapunkkal, hogy a megemelkedett fűtési költségek csak a probléma egyik, nagyobb felét jelentik, ugyanis, ha a nem önkormányzati fenntartásban működő intézmények (iskolák, kórház) nem fogják tudni fizetni határidőre az esetükben is megemelt díjat, akkor az a helyi távhőszolgáltató, ezzel együtt pedig az önkormányzat csődjét is jelenthetik.