Jövőbe néző múltnak tisztelgés a 40 éves Hild-emlékoszlopnál
A Fő téri Hild-emlékoszlop állításának 40. évfordulója alkalmából gyűltek össze megemlékezésre a város fiatalabb-idősebb polgárai. A programon részt vett és beszédet mondott a Hild-emlékérmet adományozó Magyar Urbanisztikai Társaság képviseletében dr. Kocsis János Balázs alelnök.
kapcsolódó galéria
A Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusainak zenés előadásával kezdődött a ceremónia. Az ünnepi beszédet dr. Makkai Orsolya alpolgármester vezette fel, felidézve, hogy négy évtizeddel ezelőtt állították a Hild-emlékoszlopot, miután a Magyar Urbanisztika Társaság 1982-ben Hild János-emlékérmet adományozott Kazincbarcikának. Ennek alkalmából az alpolgármester külön köszöntötte dr. Kocsis János Balázst, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnökét.
A kazincbarcikai Hild-emlékérem krónikája
„Ezelőtt a mű előtt állva értelmet nyer a tevékenységünk — indította beszédét dr. Kocsis János Balázs. — A városfejlesztéssel, településfejlesztéssel foglalkozó különböző szakembereket fogjuk össze építésztől, közgazdásztól, szociológustól kezdve a földrajztudomány szakértőin át a pszichológusokig.”
Az alelnök a komplex tevékenységüket az egyik lehető legszebbnek tartja, hiszen településeket és közösségeket fejlesztenek. Nagyjából a hatvanas évek közepén kezdték el az emlékérmeket osztani. Hild János volt 1805-ben az első tervező, aki létrehozott egy várostervezéssel foglalkozó szervet, egy városszépítő bizottmányt. Akkoriban még európai szinten is nagyon kevés településnek volt ilyen jellegű testülete.
A Hild János-emlékérmet olyan települések kapják a Magyar Urbanisztikai Társaságtól, amelyek valami kiemelkedőt alkottak az adományozást megelőző időszakban. Kazincbarcikát 1982-ben díjazták, miután létrehozott valami újdonságot, és amelyről azt gondolta a társaság akkori vezetése, hogy megérdemli a díjat.
„Ezek a települések, a magyarországi középvárosok, a települési hálózatunk fontos gerincét adják — jelentette ki az alelnök. — Méretüket tekintve a legélhetőbb helyek, ahol a lakosság és a városvezetés között még létezik az intenzív kapcsolat. Meg tudnak élni már azok a szolgáltatások és funkciók, amelyek élhetővé tesznek egy várost, de cserébe még nem túl nagy települések. Ezek gazdasági-társadalmi-kulturális fenntarthatósága kulcskérdés Magyarországon, és úgy gondolom, hogy ebből a szempontból Kazincbarcika jó úton jár” – állította dr. Kovács János Balázs.
A Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke kiemelte, hogy városunk egyike azon településeknek, amelyek úgy tudtak átfordulni a XXI. századra, hogy megőrizték a XX. század előnyeit, de továbbra is tesznek azért, hogy ezentúl is élhetőek maradjanak és továbbfejlődjenek.
A múlt, a jövő és a jelen egysége a Hild-emlékoszlopnál
Klimon István alpolgármester zárta a megemlékezést azzal, hogy felidézte az ünnepélyig vezető utat.
„Öt-hat évvel ezelőtt született meg a gondolat a Hild-emlékoszlophoz méltó területrendezésről, amely most, a negyvenedik évfordulón olyan környezet biztosít, amely őrzi a múltat, szemléleti a jelent és közben engedi látni a jövő.” — zárta egységbe a gondolatot Klimon István.
Az alpolgármester visszaemlékezett, hogy korábban fekvőtuja borította az emlékmű közvetlen környezetét egészen a külső körig, így nagyon kevés helyről lehetett látni azt, és tudatosan kellett bemenni hozzá. Erre válaszul kezdték el a Barcika Park Kft. munkatársai a szűk környezet rendbetételét. Klimon István polgármester a lefedő földréteg eltávolítása után személyesen kardoskodott az avatáskori burkolatok megtartása mellett, hogy a lokálpatrióták ezzel is őrizhessék itt a múlt egy darabját.
Klimon István azt is kifejezte, hogy micsoda örömmel hallgatta a beszéde előtt Dr. Kocsis István Balázs szavait, melyek szerint Kazincbarcika volt az első — szemben a több százéves településekkel —, amely 30 éves fiatal városként kaphatta meg társaságuk elismerését. A városvezető külön köszöntötte köreikben Mezey Ildikót, akinek az édesapja, Mezey István grafikusművész tervezte az emlékoszlopot, melynek magasra törő, változó méretű hasábjai azt szimbolizálják, ahogy ez a város folyamatosan, innovatívan és erőtől duzzadóan fejlődik, és egyre magasabb célok felé tör. Az alpolgármester úgy gondolja, hogy ma Kolorcity koncepciója is hasonló jelentést hordoz. Klimon István végezetül megköszönte a Barcika Park Kft. kollégái által létrehozott virágágyást, amely a múltba révedés mellett a jövő zálogát adja, és érezteti, hogy a 40 évvel ezelőtt állított emlékmű most is jelentőséggel bír.