https://kolorline.hu/Indul a parlagfűszezon — a hétvégétől a közepes szintet is elérheti a pollenszint

Indul a parlagfűszezon — a hétvégétől a közepes szintet is elérheti a pollenszint

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Kazincbarcika

Egyre magasabb a parlagfű pollenkoncentrációja a levegőben, és a hétvégétől akár elérheti a tüneteket okozó közepes szintet is — tájékoztatta szerkesztőségünket a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

A parlagfűre érzékenyek orr- és szájnyálkahártya viszketést, orrfolyást, tüsszögést, szemviszketést tapasztalhatnak, ezért fontos, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést vagy keressék fel kezelőorvosukat. Dr. Asztalos Ágnes főosztályvezető, vármegyei tiszti főorvos azt javasolja, hogy mindenki a saját területén megfelelően és időben nyírja virágzás előtt ezeket a növényeket, hogy minél kevesebb pollen kerüljön a levegőbe. Bár nullára nem fogjuk tudni lecsökkenteni a pollenterhelést, a tiszta és rendezett környezet segíthet minimalizálni az allergiás tüneteket. 

A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján folyamatosan nyomon követhető az aktuális pollenkoncentráció, illetve a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer térképes előrejelzése is segítheti az allergiásokat, így könnyebben felkészülhetnek a várható tünetekre, azok kezelésére, illetve megtervezhetik utazásaikat.

Dr. Asztalos Ágnes tiszti főorvos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának főosztályvezetője szerint fontos, hogy rendszeresen mossunk kezet, arcot, aki pedig érzékeny rá, az akár naponta mosson hajat.

„Ruháinkat is rendszeresen cseréljük, az otthonunkban nedves takarítást végezzünk, hogy ne verjük fel a port, ne szálljanak fel újra a levegőbe a pollenszemek. Érdemes kora reggel, késő este szellőztetni a nyári időben, egyébként is akkor van hűvösebb” — hangsúlyozta a tiszti főorvos.



A parlagfűről

A parlagfű az igen erős allergén pollent szóró növények közé tartozik. A pollenjei a szem, az orr és a száj nyálkahártyájára kerülve egy irritációs, gyulladásos folyamatot indítanak el, és a kezdeti tünetek ennek megfelelőek: tehát a szem viszket, könnyezik, az orrunk folyik és kapar a torkunk. Egyes egyéneknél túlreagálja a szervezet a folyamatokat, és nemcsak a szem, az orr és a garat nyálkahártyája kerül gyulladásos és izgalmi állapotba, hanem akár a hörgők és a kis hörgők is, legvégső esetben kialakulhat asztma is.

A szakember szerint a  legfontosabb tényező, hogy ne legyen a levegőben magas számban allergizáló pollen — akár parlagfű, pázsitfűfélék, útifűfélék, lóüröm, illetve légköri gombák —, ezt pedig a tiszta, rendezett környezettel lehet megtenni. Vagyis rendszeresen nyírni kell a füvet, nem szabad hagyni, hogy a gaz virágozzon, szórja a pollenjét, majd később a magját, mert akkor minden évben újra ki fog hajtani. 

Az allergiásoknak már a virágzás várható időtartama előtt meg kell kezdeniük a tüneti kezelést, ami lehet kezelőorvos által felírt gyógyszer, de vannak vény nélkül, patikában kapható szerek is. 

Még több információ

A Nemzeti Népegészségügyi Központ elindította a napi pollenjelentését, amelyben, dátumra, növényre, településre is rá lehet keresni ITT.

A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer napi előrejelzése ITT érhető el, az órára bontott pollenterhelés pedig ITT.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján ITT érhetőek el a tájékoztató anyagok is, amelyek hasznos információkat tartalmaznak az allergia kezelésével kapcsolatban.

További híreink

Hullámrajt Kazincbarcikán – több mint százan vágtak neki az első vízi-futó kihívásnak

Dátum: 2026. jún 14. 17:38

Izgalmas nyári sporteseménynek adott otthont június 13-án a Kazincbarcikai Vízi Komplexum. A város első alkalommal rendezte meg a Hullámrajt elnevezésű úszó-futó kétpróbát, amelyen a legkisebbektől a senior korosztályig több mint százan álltak rajthoz. A résztvevők előbb a medencében, majd a Csónakázó-tó környékén mérték össze erejüket. A verseny egyben a 2026-os Mozgásév első állomása is volt.

Négy napig szünetel a használati melegvíz-szolgáltatás

Dátum: 2026. jún 14. 07:00

A fűtési szezon lezárását követően idén is elvégzi a távhőszolgáltatást érintő éves karbantartási munkákat a Barcika Szolg Kft. Korábban ez a folyamat hosszabb időt vett igénybe, az érintett távfűtéses lakásokban élőknek azonban most előreláthatóan négy napig kell számolniuk a használati melegvíz-szolgáltatás szünetelésével.

Aki színekkel érzékelteti a tereket — Gonda Zoltán kiállítása a Mezeyben

Dátum: 2026. jún 13. 17:20

Az „Emberben a művész, művészben az ember” című tárlatsorozat újra Kolorcityvel rímelően színpompás festményekkel telítette be a Mezey István Művészeti Központ alsó kiállítótermét. Gonda Zoltán június 9-én nyílt kiállítása várhatóan a hónap végéig lesz látható. A túlnyomóan intuitív és szürreális alkotások elütően más-más élményt nyújtanak közelről és távolról megtekintve. A 32 darabos műgyűjtemény hatása ezzel a praktikával szinte megduplázódik a látogatók számára.

Mutatjuk a gyógyszertári ügyeleti rendet 2026 második félévére

Dátum: 2026. jún 13. 13:46

Kazincbarcikán közzétették a gyógyszertárak 2026 második félévi ügyeleti rendjét. Az alábbiakban időrendi sorrendben mutatjuk, hogy az egyes hetekben melyik gyógyszertár látja el az ügyeleti feladatokat.

KolorTV élőben

Programajánló

Élj SZERtelenül!

Don Bosco Sportközpont melletti terület

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk